„Lehet, hogy sokan azt gondolják, nem érdeklik őket az algoritmusok, de ennek inkább az lehet az oka, hogy - mai értelmében - viszonylag új, tág fogalomról beszélünk. Ha már konkrét példákat hozok, mondjuk, hogy választásokat dönthetnek el az algoritmusok vagy a női előadók sikerességét befolyásolják, máris sokkal nagyobb az érdeklődés - pedig lényegében ugyanarról beszélünk. Ez is a célom: ráirányítani a figyelmet arra, hogy milyen apró dolgokban is algoritmusok döntenek már helyettük - a következmények viszont sokszor óriásiak.
Vissza tehát a algoritmusok és sztereotípiák kapcsolatára. A sztereotípiák sokszor hibásak, szerepeljenek azok akármilyen előjellel. Eddig is azon dolgoztam, hogy ezeket a dolgokat helyre tegyük, de a helyzet nem javul, sőt, rosszabb lett. Nem azért, mert a társadalom nem tanul: szerintem, ezzel pont jól haladunk. Azért, mert a döntéseket ma már sokszor nem emberek, hanem algoritmusok hozzák. Ez pedig a korábbiaknál is nagyobb probléma.
Mutatok egy friss példát. A University of Southern California kutatói bizonyították, hogy a Facebookon feladott álláshirdetések – egyébként illegálisan – diszkriminálják a nőket. A kutatók egyértelműen kimutatták, hogy a Facebook az álláshirdetések megjelenésekor különbséget tesz ugyanannyira alkalmas jelöltek között csak az alapján, hogy milyen a nemük. A többit kitalálhatjátok: a leendő női mérnökök például nem járnak jól.”