Orbán példáját követi Tusk: nem volt felesleges a küzdelem
A lengyel kormányfő elégedettséggel nyugtázta, hogy az EU-ban „a nemzeti határok védelme közös prioritás”.
Az lehet ma sikeres kormánypárti politikus, aki hajlandó a korrupcióban részt venni. Interjú.
„Az átlagválasztó ebből csak azt látja, milyen fantasztikus ötletei vannak a kormánypártnak. Arra gyakorlatilag senki nem emlékszik, hogy korábban ezt egy ellenzéki képviselő akarta volna az országgyűlés elé terjeszteni.
Ha a Fidesznek sok jó ötlete lenne, akkor nem is politizálnék. De nincsenek jó ötleteik. Mi szívesen segítünk nekik. Ha ezeket átveszik, majd még több jó ötletet hoznak az ország színe elé, amelyek nem a korrupcióról szólnak, nem arról szólnak, hogyan lehet fideszes alapítványokat kitömni közpénzmilliárdokkal, akkor visszamegyek tanítani. De most nem erről van szó. Ezért is vállaltam közéleti szerepet annak idején. Mert nem jó irányba mennek a dolgok. Ha a Fidesz kisajátít egy-egy ötletet, attól még a nagy egész nem változik. Most ez a rendszer arról szól, hogyan lehet rendszerszintűvé tenni a korrupciót. Korrupció mindenhol van, ne legyünk álszentek, csak máshol ez rendszerszintű hiba, és azt orvosolják, például a korrupcióellenes ügyészséggel, ahogy azt a románok megtették. Nálunk meg most a korrupció a rendszer maga. Az lehet ma sikeres kormánypárti politikus, aki hajlandó a korrupcióban részt venni. Óriási pénzek folynak el, amikből lehetne utakat, infrastruktúrát fejleszteni, nyugdíjakat emelni – annyi mindenre lehetne értelmesen pénzt költeni az Európai Unió egyik legszegényebb országában, hogy azt felsorolni is nehéz. 2022-ben talán lesz lehetőség ezen változtatni. De nemcsak kormányt kell váltani, hanem rendszert is. És nemcsak az elmúlt tíz évet kell leváltanunk, hanem az elmúlt harminc év hibáit is ki kell javítanunk. Hál' istennek azt látom az ellenzéki egyeztetéseken, hogy ebben teljes egyetértés van.
Ha már idáig, az ellenzéki egyeztetésig eljutottunk: bejelentették az összefogás, majd lett egy 1.0-s „kormányprogram”, a hat pont. De azóta igazából csend van. Hol tartanak most a munkában? Illetve ez a szegedi találkozó Botka Lászlóval mennyire része az országos ellenzéki munkának?
Nagyon sok mindenről beszéltem Botka Lászlóval. Többek között arról, hogyan lehet sikeresen kezelni egy válsághelyzetet, amit nemcsak a koronavírus idéz elő, hanem a kormány is. Mielőtt Szegedre jöttem, Szentes polgármesterével, Szabó Zoltán Ferenccel is egyeztettem, és az a kép rajzolódik ki, ha csak a vírus lenne a probléma, akkor azt az önkormányzatok sikeresen tudnák kezelni. Csakhogy szembe kell nézniük egy kormányzati válságteremtéssel is. Azért is járjuk a településeket, mert a sikeres példákat keressük. Ha valaki helyben sikeresen tudja kezelni a települése problémáit, az pozitív modell lehet az országos politikában is. Az, hogy most nincs akkora „zaj” az ellenzéki programalkotás körül, az kifejezetten pozitív. Pontosan az a feladatunk, hogy a közös pontokat mutassuk meg az embereknek. Ahhoz, hogy ezeket megtaláljuk, hogy valóban közösek legyenek a pontok, ahhoz nagyon sok vitát kell lefolytatnunk. Viszont az emberek nem a vitákra kíváncsiak, az összefogás élményét akarják átélni. Akkor állunk ki újra a nyilvánosság elé, amikor megszületnek új eredmények. Amikor a közös kormányzás alapelvei megszülettek, azt is megelőzte egy vitasorozat a háttérben.”