Az Európai Néppártban feladni látszanak a konzervativizmus magját

2020. december 09. 17:21

A közép-európai jobboldal, de például a bolgár vagy az olasz is, hű a célkitűzéseihez, és egy közösségelvű, nemzeti alternatívát kínál. Interjú.

2020. december 09. 17:21
Békés Márton
Békés Márton
Hajónapló

„Egy korábbi interjúban arról beszélt, hogy a kontinens nyugati és keleti fele közötti értékolló az elmúlt harminc évben egyre jobban szétnyílt, valamint hogy a nyugati jobboldal elbizonytalanodott. Ennek kapcsán kérdezem, hogy miben is áll a nyugati konzervativizmus hanyatlása, mit veszített el?

A nyugat-európai jobboldal, nézzük csak meg például az Európai Néppárt eszmeileg kilúgozott képviselőit, valóban nincsenek túl jó bőrben. Ennek oka, hogy szaladnak a világ után, és értékmentes, sőt a neoliberalizmussal, multikulturalizmussal kollaboráló politizálást folytatnak. A konzervativizmus magját – állam, nemzet, család, munka, hagyomány – feladni látszanak, amikor egyre kényszeredettebben próbálnak hasonulni a világhoz. Ez a politika azonban nem lehet népszerű, hiszen ugyanazt a terméket kínálják, amit a baloldali és liberális pártok – akkor pedig mi a különbség közöttük? Miután a neoliberalizmus felfalta a baloldalt, gondoljunk csak az úgynevezett »harmadikutas« szociáldemokráciára, most a jobboldal hódol be neki, legalábbis Nyugaton. Ezzel szemben a közép-európai jobboldal, de például a bolgár vagy az olasz is, hű a célkitűzéseihez, és egy közösségelvű, nemzeti alternatívát kínál.

Miből ered ez az eltérés Nyugat és Kelet között?

Van itt egy történetpolitikai probléma, ami nemcsak a nyugat-európai konzervativizmusról szól, hanem a tőlünk nyugatra fekvő államok teljes szellemi perspektívájáról. Harminc évvel ezelőtt ugyanis, amikor Közép- és Kelet-Európában megtörtént a rendszerváltoztatás, a térség országai ráébredtek arra, hogy a legfőbb erőtartalékuk abban rejlik, amitől hosszú évtizedeken keresztül megfosztották őket: a nemzetben, a nemzeti kultúrában, a nemzeti hagyományokban, a nemzeti összetartozás tudatában. Ugyanebben az időben viszont Észak- és Nyugat-Európában már kezdtek átlépni – ahogyan Jürgen Habermas mondja, sajnos helyesen – egy »posztnemzeti állapotba«, és így Európa két fele között aszinkronitás alakult ki. Ott, Nyugaton a XX. század második felének nagy eseménye 1968 volt, annak minden kulturális következményével együtt, nekünk itt, Európa kellős közepén pedig a nemzeti önrendelkezés 1989-es kivívása. Nagy különbség!

Számunkra történelmi okokból kifolyólag adott a lemaradás előnye, vagyis az, hogy a szovjet megszállás és a kommunista diktatúra alatt egyszerűen kimaradtunk abból a haladásból, amelyen a Nyugat keresztülment. Ezt Szolzsenyicin híres-neves harvardi beszédében úgy fogalmazta meg, hogy az itteni népek az elnyomás miatt folyamatos ellenállásban voltak, Nyugaton viszont a jólét ellankasztotta az ösztönöket. Most már tudjuk, hogy ez az ellenállás komoly felhalmozást jelentett számunkra, s hatása a mai napig tart. Közép- és Kelet-Európában a nemzeti perspektívájú jobboldal ma is azt védi, amit 1989-ben visszanyertünk: szabadság, függetlenség, szuverenitás, önrendelkezés.

Ezek szerint politikai döntés volt a jobboldali pártok részéről, hogy inkább futnak a trendek után, mintsem programmá tennék a nemzetállam védelmét?

Ez egy lejtő, amin lefelé visz az út, bár a nyugati fősodratú jobboldali erők között nem sokan vannak, amelyek igyekeznének megállítani az egyre gyorsuló haladást rajta. Közép-Európában is létezik ugyanez a lejtő, de úgy tűnik, hogy nekünk sokkal több erőtartalékunk van felfelé kapaszkodni.

Ez az erőtartalék pedig ebből, a lemaradás előnyéből fakad?

Pontosan! Évtizedekig feszült a rugó a kommunizmus szorítása alatt, nekünk e régióban nemzeti érdekeinket, identitásunkat kellett védenünk. Ez a társadalom tudatában, kulturális alrendszerében észrevétlenül megmaradt. Például nekünk, magyaroknak a forradalom élménye 1956-hoz kötődik, amikor a nemzet és a demokrácia egymásra talált. Nekünk ez a lelki aranytartalékunk, eredeti tőkefelhalmozásunk. 1956-ból lett 1989, már csak szimbolikusan is, elég, ha a lyukas zászlóra és az újratemetésre gondolunk. A rendszerváltoztatás programja – húszévnyi eltérítése után – 2010-től kezdve érhetett célba, amely után egy új, a nemzeti önrendelkezést végre megvalósító rendszer épülhet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palepoli
2020. december 09. 23:02
Még néhány kiegészítés. Nekünk, magyaroknak nemcsak 1956 volt, hanem élő, mindennapi történelem Bocskai István szabadságharca, Hunyadi honvédő háborúja, Mátyás király az akkori világ második legnagyobb könyvtárával, Werbőczy az írásba foglalt szkíta szokásjoggal, Nagy Lajos lovagiassága és jószívűsége, András király szentföldi hadjárata, a szkíta eredetű népmesehagyományunk és világképünk ésatöbbi hagyományunk, ami más országokban többnyire egyáltalán nincs, nem ilyen gazdag, nem ilyen régi, nem ilyen elevenen a mindennapi műveltség része. Magyarországon megtörténhet, hogy vonaton, buszon ismeretlenek Nagy Lajosról, Széchenyiről vagy Hunyadról beszélgetnek egymással. Ez külföldről még inkább látszik. Nemrég egy indiai műfordító mesélte, milyen különös élmény volt neki, hogy Magyarországon mennyire műveltek az emberek Indiához képest, mennyire tisztában vannak nagy államférfiak, művészek írók teljesítményével, ez mennyire a mindennapi kultúra része. Ne feledjük, azok, akik pocskondiázzák és lejárató jelzővel illetik a magyarokat, szinte mindig a belső ellenségeink.
Palepoli
2020. december 09. 20:20
Na akkor az első hozzászólás a témához: Békés Márton nagyon jól látja a dolgokat. Nyugaton a kulturális marxizmus a hetvenes évekre majdhogynem győzött, nálunk viszont a marxizmus kulturális része elég hamar megbukott és soha nem azt jelentette, amit a nyugati marxisták számára. Ez óriási előny számunkra, ha nem lenne egy nemzetáruló, hazaáruló, hungarofób, nihillista, nagyrészt kazár származású önjelölt értelmiségű körünk, egy boldog, önfeledt ország lehetnénk. De azok is leszünk!
balbako_
2020. december 09. 19:51
Azok becsülik a demokráciát, akik nem demokráciából jöttek. A nyugat meg farol a demokráciából kifelé. Már csak ezért sem lehet egységes Európa.
Sróf
2020. december 09. 18:47
Azt írja a gép, hogy 2 komment van már, de nekem csak annamannáé látszik. Nagy tétben mernék fogadni, hogy "pénzért bármit" elvtárs (aka Tóbiás, aka Monyók) elsőzött. Eltaláltam? :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!