„Mostanában eszembe jutnak a régi idők. Azért jutnak eszembe, mert a fiam Metallica pólót visel. A Metallica akkor lett nagy, amikor én olyan idős voltam, mint most ő. Ha valaki akkor azt mondja nekem, hogy a fiam harmincöt év múlva Metallicát hallgat, sőt, a Metallica egyáltalán együtt lesz, játszik még, biztosan kinevetem. Mi ugyanis nem hallgattuk a szüleink zenéjét, legyintettünk Németh Lehelre, Máté Péterre és a Beatlesre, még akkor is, ha utóbb mindegyikről bebizonyosodott, hogy értéket képviseltek. De mi történt itt harmincöt év alatt, hogy a mi Metallicánk megérint egy mai kölyköt?
Mostanában eszembe jutnak a régi dolgok. A konzumidiotizmus előtti idők. Amikor az osztályunkban huszonnyolc gyerekből huszonhat tudta, mikor volt a mohácsi vész és a tatárjárás, és nem, ez még nem volt elég a ketteshez. Akkoriban mindenki jó volt valamiben. Az egyik jól tanult, a másik jól futott, a harmadik ügyesen seftelt, a negyedik tizenöt évesen minden virág nevét ismerte. Akadt olyan, aki látszólag semmiben nem volt jó – de legalább jól verekedett. Mindenki értett valamihez. Ahogy elnézem azokat, akikkel kapcsolatban maradtunk, ütésálló is lett mindegyikük az életben. Elnézve a mai srácokat, nem tudom, nem fújja el őket majd a tavaszi szellő.
Mostanában eszembe jut, milyen életünk volt mobiltelefon nélkül. Felelősségteljes. Ha egy héttel hamarabb megbeszéltél egy találkozót, fél négyre akkor is oda kellett érned, ha beledöglöttél. Nem tudtál linkelő sms-t küldeni, hogy jaj, a forgalom, mindjárt érkezem. A térbeli és időbeli távolság kifejezetten jót tett az emberi kapcsolatoknak. Volt abban valami felemelő, hogy húsz év után összefutottál az első szerelmeddel vagy a régi osztálytárssal. Ha ma egy hétig nem írsz a Facebookra, anyádon kívül mindenki azt hiszi, elpatkoltál. Arról nem beszélve, hogy Facebokon és telefonon állandóan elérhető vagy, és számodra is mindenki elérhető. Az emberi kapcsolatok így belemerevednek az elérhetőség látszatába. Nincs meglepetés, nincs spontán találkozás, nincs erőfeszítés – viszont biztonságnak nevezed a kiszámítottságot.”