A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Antall József miniszterelnök rövid hivatali ideje alatt sokat tett a hazájáért. Legfőképpen azt, hogy fölmutatta a tiszta politikai erkölcs erejét és legyőzhetetlenségét.
„Egyetlen olyan ország van az egykori szocialista tábor tagjai közül, amelyik az elmúlt harminc évben nem csupán meg tudta őrizni a demokrácia alapintézményét, a parlamentarizmust, mivel politikai előjeltől függetlenül minden 1990 után választott kormány kitöltötte a mandátumát, de arra is képes volt, hogy a felülről vezérelt átépítést, a peresztrojkát egy alkotmányos népmozgalommal, a 2010-es kétharmados forradalommal váltsa meg, lezárván ezzel a kommunizmus és a posztkommunizmus dicstelen évtizedeit.
Miért sikerült nekünk? Valahol itt kell az okokat keresnünk:
»Tetszettek volna forradalmat csinálni!… Tudom jól, hogy mi kamikazekormány vagyunk… Horthy Miklóst magyar hazafinak tartom, akit a nemzet tudatában is tisztességgel el kell helyezni… Én szolgálok, és addig szolgálok, amíg a nemzetnek haszna van belőle… Én a rendszerváltás szót utálom; lovat lehet váltani, rendszert nem… Európában az ateista is keresztény… Mint ennek a tízmilliós országnak a miniszterelnöke, lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke szeretnék lenni…«
Igen, ezek Antall József miniszterelnök szavai. Rövid hivatali ideje alatt sokat tett a hazájáért. Legfőképpen azt, hogy fölmutatta a tiszta politikai erkölcs erejét és legyőzhetetlenségét. Mert az Antall-kormány elbukhatott, a cseles kommunista átépítésből még föl nem ocsúdó nép visszahívhatta korábbi megnyomorítóit, ám a nemes erkölcs túlélte ezeket az évtizedeket. Ahogy az elbukott 1956-os forradalom és szabadságharc fénye a kádári sötétségben is világított, az Antall József által képviselt magasrendű, nagy tisztaságú politikai erkölcsiség is túlélte a posztkommunizmus zavaros évtizedeit, és erőt adott a nemzeti öntudatra ébredéshez.”