Nem az a megoldás, hogy Karácsony Gergely jogszabályellenes költségvetést terjeszt be – kiborultak a főpolgármester legújabb ötletére
Sára Botond szerint Karácsony Gergely nem mond igazat a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatban.
Karácsony Gergelyék 122 milliárd forintot meghaladó hiánnyal tervezték a főváros költségvetését, és még csak fel sem vetődött bennük a korrekció szükségessége.
„Költségvetési kiigazítások
A koronavírus okozta járványhelyzet miatt a költségvetés kiadási oldalról folyamatos és egyre növekvő nyomás alatt van. Ebből kiindulva javasoljuk az idei évre vonatkozó költségvetés jelentős módosítását és válságközpontú áttervezését és még a költségvetés elfogadása előtt az eddigi kormányzati intézkedéseken túlmenően további 200 milliárd forint költségvetési zárolását.
Figyelmeztetni szeretnénk arra, hogy az önkormányzati szektor felől jelentős kockázatokat látunk egyes önkormányzatok már elfogadott költségvetéseiben, ugyanakkor nem látjuk semmi jelét annak, hogy az érintett önkormányzatok vezetői megértették volna a koronavírus okozta járványhelyzet súlyosságát. Budapesten Karácsony Gergelyék 122 milliárd forintot meghaladó hiánnyal tervezték a főváros költségvetését (egyetlen év alatt teljes egészében felélve a Tarlós István főpolgármesterségéből örökölt tartalékokat) és még csak fel sem vetődött bennük a korrekció szükségessége. Véleményünk szerint súlyos felelőtlenség egy-egy önkormányzatnál százmilliárdos egyensúlytalanságot engedni a jelenlegi helyzetben. Javasoljuk tehát, hogy kötelezzünk minden önkormányzatot a legalább nullszaldós, hiányt nem mutató költségvetést eredményező korrekciókra. A koronavírus okozta válság kezeléséből mindenkinek részt kell vállalnia, sem erkölcsi, sem gazdasági alapú megközelítésben nem engedhető meg, hogy miközben mindenki áldozatot vállal, mások közpénzből százmilliárdokkal többet költsenek a bevételeiknél.
Állami garanciavállalással nyújtott, kamattámogatott hitel a bajba jutottaknak
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a GDP 6 százalékát elérő, 3000 milliárd forintnyi új forrást biztosít a gazdaság védelmére, melyet a Kormány több intézkedéssel, egyebek mellett a törlesztési moratórium bevezetésével egészített ki. Ezek fontos és szükséges lépések voltak, de újabb lépéseknek kell követniük őket. Javaslatot teszünk arra, hogy a Kormány és a MNB egymással együttműködve vezessen be felülről nyitott, kezdetben 1000 milliárd forintos keretösszegű, állami garanciavállalással nyújtott, kamattámogatott, halasztott törlesztésű hitelprogramot a munkájukat és jövedelmüket elveszítő munkavállalók részére, hogy kezelni tudják átmeneti likviditási zavaraikat. A hitel összegét maximum havi 100 ezer forintban javasoljuk meghatározni. A folyósított hitelösszeg a lakásuk után bérleti díjat fizető munkavállalók részére a szükséges mértékig, de lakásonként legfeljebb további havi 120 ezer forinttal kiegészíthető.”