Budapest felszabadulásának vagy megszállásának napja?

2020. február 16. 09:42

A helyes válasz az, hogy mindkettőé.

2020. február 16. 09:42
Puzsér Róbert
Puzsér Róbert
Facebook

„Igyekszem segíteni a Nemzeti alaptanterv megalkotását. Ha az a kérdés, mi szerepeljen a tankönyvekben: 1945 február 13. Budapest felszabadulásának vagy megszállásának napja-e, a helyes válasz az, hogy mindkettőé.

Ez épp egy tankönyvi példa a történelem szépségének, összetettségének és tragikumának bemutatására. Nem érdemes azon vitatkozni, hogy a baloldali vagy a jobboldali narratíva kerüljön-e a tankönyvekbe, ehelyett épp azt kellene megmutatni, hogy a két narratíva egyaránt igaz – és csakis egyaránt, mert önmagában egyik sem igaz. Elvitatni, hogy az üldöztetés elől bujkálók számára Budapest felszabadult, ostobaság és erkölcstelenség – ugyanakkor elvitatni, hogy az orosz katonák által megerőszakoltak, a kényszermunkára hurcoltak, a demokráciát és jogállamot óhajtók számára a Vörös Hadsereg bevonulása újabb megszállás volt, ugyanekkora ostobaság és erkölcstelenség. Egyesek a felszabadulást és a megszállást egyaránt megélték, mások csak az egyiket – ők voltak többen.

Magyarországot hatalom- és nyereségvágyó elitje módszeresen polgárháborúban tartja. A politika és a kultúra szereplői szándékos érzéketlenséggel csepegtetnek savat az ellenségnek tekintett magyarság történelmi sebeibe. A gyógyulás első lépése az volna, ha megértenénk, hogy ez mindaddig így marad, míg a két kurzus tagjai jobban gyűlölik egymást, mint amennyire saját gyermekeiket szeretik. Ennek megértésére szolgál a történettudomány. Nem adatok biflázására, nem egymás provokálására, nem a saját igazságunk és sérelmünk gránitba öntésére, hanem egymás nézőpontjának elsajátítására, egymás traumájának felismerésére és egymás fájdalmának tiszteletére. Annak megértésére, hogy mit vesztettünk egyenként és közösen. A magyarság csak így szabadulhat a törzsi gyűlöletből, és válhat belőle társadalom.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Coccothraustes
2020. február 16. 23:05
Felnenőim tapasztalatai szerint a német katonák nem bántották a civil lakosságot. A ruszkik fosztogattak, csoportosan erőszakoskodtak, koszosak, tetvesek és részegek voltak.
Kriszta67
2020. február 16. 20:15
Oravecz Imre trilógiájának egy részlete jutott eszembe. A főszereplő tanyáján bújtatta a felesége gyerekkori zsidó osztálytársát meg annak az anyját. Mikor közeledtek az oroszok a két zsidó nő nem volt hajlandó a feleséggel együtt elmenni elbújni, mert üdvözölni akarták a megmentőket. A fiatal nőt megerőszakolták brutálisan csapatostul, az őt védeni próbáló anyját megölték. A lány megtébolyodott és másnap felakasztotta magát. Akár meg is történhetett ez a valóságban.
Rugán
2020. február 16. 20:11
Eddig még ez a legvisszafogottabb cikk a nem a nemzeti oldalról. Viszont: - a törzsi megnyilvánulás a később a vörös hatalomhoz dörzsölődő, sőt annak honi megteremtésében tevékenyen részt vevők és leszármazottainál tapasztalható. Ők azok akik mindenkit lenáciznak, lefasisztáznak. Ők törzsi, de elvtelen alapon sajátították ki a történelem értelmezését. - az üldözöttek, akik akkor éppen felszabadultak, rövid időn belül újra üldözöttek lettek. Csak példa hogy Apró, leánykori nevén Klein hogyan semmizett ki egy polgári zsidó családot. A klán most is ott lakozik. - a nemzeti oldalon, lassan, lassan kerülnek elő megélt és hallott történetek a családok, rokoni és baráti találkozókon. Itt előbb volt a tapasztalás, majd tapasztalás alapján álltak, vagy egyszerűen odakerültek a nemzeti oldalra. A törzsi gondolkodás az egyik oldalra, a ballibre inkább jellemző és szellemi uralmuk/terrorjuk az egyik oka a merev szembenállásnak.
Volo
2020. február 16. 19:45
Bolond vagy te Puzsér, továbbra is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!