Amazóniai esőerdők: nem egy fát kell megmenteni, hanem a féktelen fogyasztással kell szembeszállni

2019. augusztus 28. 21:54

Az amazóniai esőerdőért történő aggódás félrecsatornázása az aggódásnak és az erőforrásoknak.

2019. augusztus 28. 21:54
Jámbor András
Jámbor András
Mérce

„Ha megnézzük szintén a BBC cikkét, abból azért az derül ki, hogy a legerősebb kibocsátású erdőtűzek a bolíviai-brazil határon vannak, egy részük már Bolívia területén. Tehát miközben Bolsonaro tényleg nem túlzottan a fák barátja, addig azt is látnunk kell, hogy a mostani erdőtüzek nem mind az ő tőkét és helyi gazdálkodókat kiszolgáló politikájának eredményei.

Ha pedig arra gondolunk, hogy Indonéziában, Afrikában vagy Oroszországban is óriási tüzek vannak, akkor már kicsit megoszlik a felelősség, illetve feltevődik a kérdés, lehet-e egyként kezelni ezeket az erdőtüzeket, mennyi belőle a közvetlen emberi tevékenység, mennyi a közvetett emberi tevékenység nyomán előálló klímaváltozás hatása, és mennyi a klímaváltozástól független természetes tevékenység.

Ha ebből a tényezőösszesből kiemeljük csak az emberi tevékenységet, és megnézzük milyen mozgatórugók vannak mögötte, akkor annyiban a sztori független a szélsőjobboldali politikától, hogy az inkább a fogyasztói kapitalizmushoz kapcsolódik, amelyben élünk. Mert bár van különbség abban, melyik kormány mennyire szolgálja ki a tőke igényeit, illetve mennyire védi a környezetet, az alapvető tény, hogy  mezőgazdasági célú erdőpusztítás a fogyasztási és termelési igényeket szolgálja ki. Az amazóniai területeken például főként marhahúst termelnek, de Közép-Amerikában számos területen pusztítják az erdőket a szója vagy avokádó termesztése érdekében is.

Pontosan ezért az amazóniai esőerdőért történő aggódás félrecsatornázása az aggódásnak és az erőforrásoknak. Amikor átutalunk ezer vagy tízezer forintot a fák megmentésére, és ezzel megnyugtatjuk a lelkiismeretünket, vagy amikor Bolsonaro rendszerét lesajnáljuk szemben a fejlett nyugati demokráciákkal, nem a lényeggel foglalkozunk. Ugyanis a fogyasztásra épülő rendszerek, és saját fogyasztásunk hozza létre azt a globális kapitalizmust, aminek szükséglete a természeti erőforrások pusztítása.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2019. augusztus 31. 15:38
Így megy ez. Mint mikor koncertet szervezel az afrikai éhező gyerekek jóllakatásáért ahelyett, hogy kotont küldenél.
Marcellina
2019. augusztus 31. 12:36
A minap néztem az egyik termeszetfilm csatornán azt a műsort, hogy "hogyan készül". Az egyik termék csomagolásánál azt mondták, hogy "naponta annyi csomagoló anyagot használunk fel emivel ezerötszázszor körbe lehetne tekerni az Empire St. Boulding-et". És ez csak egy termék volt és egy multi.
Valodi
2019. augusztus 30. 22:10
Aztán ennek a másik sz@rházinak mi a f@szom köze van dr. Ángyán József kormánystratégiának hazudott tanításához?
duzur
2019. augusztus 30. 10:00
Ez egy közkedvelt játék, mindenfele. Az egyik oldal a politikára tolja a felelösséget, a másik, a fogyasztókra. Utóbbi is lehet sikeres, ha még megéljük amikor hat... Ha valóban meg lehetne bízni a "tudatos polgárba", nem kellene elöírni a motorosoknak a bukósisakot, az autókban, a biztonsági öv használatát, stb. Az emberek tömege, a kényelmes, olcsó és tetszetös dolgokat veszi és a mértékletesség se sajátja. A politika feladata, az embereket megvédeni saját maguktól is. Hisz a káros szenvedélyek meg a túlzások inkább vezérlik a legtöbb embert mint a józan mérlegelés. Sajnos. (Nekem is jobb lenne, ha drága lenne a csoki. :-) )
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!