Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Lesznek olyan területek, amelyekre közös megegyezéssel többet fog áldozni az unió.
„Lassan lejár az Európai Unió hétéves hosszútávú költségvetése és készül az új. Erről már lehet tudni, hogy a – bármilyen módon, de addigra valószínűleg létrejövő – Brexit miatt kiesik egy nagy nettó befizető, tehát biztosan kevesebb lesz az elosztható pénz. A többi nettó befizető tagállam is hangot adott annak az óhajának, hogy szeretné csökkenteni a hozzájárulását a közösség kiadásaihoz (az emelésre vonatkozó próbálkozások már elhaltak), különösképpen azért, mert nem látják, hogy a nettó támogatott országokban megfelelően hasznosulnának az adófizetőik pénzei.
Az Európa-ellenes mozgalmak kezében komoly érv az új tagállamok felzárkózás-hiánya (»kidobott pénz«) a gazdasági teljesítmény, a jogállamiság, vagy épp a korrupciómentesség terén. A kohéziós pénzek várható visszavágásának egyik fő oka pont az Orbánék által barátinak tartott populista pártok követelése, ami persze, a konzervatívok elképzeléseivel is egybevág, tehát meglesz.
De erős nyomás alatt van a Közös Agrárpolitika is, ami a közösségi költségvetés aránytalanul nagy részét emészti fel, mesterséges versenyhátrányba hozza a mediterrán térség unión kívüli, de partner országainak gazdaságát, ellenben jelentős bevételt hoz a földbirtokos oligarchiának. Itt is brexitel az egyik legnagyobb haszonélvező, a királyi család, gyengül a KAP keretek megtartását követelő tábor, biztosra vehető visszavágás.
2021-től tehát kiesnek jelentős pénzek, amelyek leszívására Magyarországon 2010 után komoly rendszer épült fel. De lesznek olyan területek, amelyekre közös megegyezéssel többet fog áldozni az unió. A mértékek persze még kérdésesek, folyik az alku és az osztozkodás a maga minden mocskával, de a koncepció már világos.
Jelentősen megnőnek a kutatás-fejlesztés-innovációs célokra költhető összegek. Ergo: ezt kell majd megszerezni, erre kell kiépíteni az intézményrendszert, elhelyezni benne megfelelő pontokon azokat az embereket, akik tudják, mi a dolguk. Ezért nem maradhat független a kutatóintézetek hálózata.”