Megmenthető még Európa?

2018. október 05. 08:22

A neoliberális gazdaságpolitika szabad utat adott gazdasági válságok sorozatának.

2018. október 05. 08:22
Lóránt Károly
Magyar Hírlap

„Tíz évvel a 21. század első nagy pénzügyi válságának kitörése után az Egyesült Államok, ahonnan a válság elindult, már lényegé­ben visszatért az országot jellemző hosszú távú növekedési pályájára, míg az Európai Unió deregulációra és megszorításokra épülő gazdaságpolitikája még mindig nem tette lehetővé, hogy a térség elérje az adottságainak megfelelő potenciá­lis növekedési ütemet. Az Európai Unió olyan gazdaságpolitikával, mint ami Nyugat-Európát a második világháború után jellemezte (az állam jelentős szerepvállalása, a kevésbé fejlettek felzárkóztatása) évi két-három százalékos növekedési pályán mozoghatna, úgy, hogy a kevésbé fejlett országok akár négy-öt százalékos növekedést is elérhetnének. Ezzel szemben azt látjuk, hogy az unió a válság óta (pontosan 2010 és 2017 között) mindössze évi 1,5 százalékos gazdasági növekedést ért el, míg az Egyesült Államok esetében ez a növekedés 2,2 százalék volt, sőt a legutóbbi időkben jelentős fellendülést mutat.

Az európai elmaradás és tartós alacsony növekedés egyértelműen az unió neoliberális gazdaságpolitikájára és az azt alkotmánysze­rűen rögzítő maastrichti szerződésre, ezen belül az e szerződés által meghatározott előírásokra (maast­richti kritériumokra) vezethető vissza. A neoliberális gazdaságpolitika – mint ez közismert – abból indul ki, hogy a piac mindent jobban tud és jobban old meg, mint az állam, ezért a korábban meghozott gazdasági szabályokat el kell törölni (dereguláció), szabad teret kell engedni a tőke, az áruk és szolgáltatások, valamint a munkaerő áramlásának (liberalizáció), és a lehetőség szerint minden állami vállalatot és szolgáltató szervezetet magánkézbe kell adni (privatizáció). Ehhez járul a valaha progresszív jövedelemadó fokozatos felszámolása, vagyis az adókulcsok csökkentése. Az adókulcscsökkentést támogató filozófia az, hogy a kisebb adók növelik a vállalkozókedvet, ami serkenti a gazdasági növekedést és végül mindenki jól jár, mert igaz ugyan, hogy a gazdagok még gazdagabbak lesznek, de valami a szegényeknek is »lecsorog«. Ezt a lecsorgást angolul »trickle-down«-nak nevezik, amiről azután ezt az egész gazdaságfilozófiát is elnevezték (»trickle down economics«). A valóságban azonban ez a »lecsorgás« elmaradt.

A neoliberális gazdaságpolitika szabad utat adott a legvadabb pénzügyi spekulációknak és ezzel együtt gazdasági válságok sorozatának. ”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2018. október 06. 12:38
Csupán 2 megjegyzés: a "neoliberális" gazdasági szabályok a "reál-termékek" vonatkozásában igenis szigorúak (Produkthaftung, Gefährdungs-Haftung) Véletlen lenne az, hogy a "banki-termékek" területen ez a szigorú szabályzás elmaradt ? Az "EURO" a meghiúsult "remények" pénze: a kontár létrehozók (politikusok és közgazdászok) nem "biztosítékokra" építettek, hanem "reményekre". Itt az adó-törvények és a gazdaságstruktura különbözöségeinek a megszüntetésére gondolok. Akik a német gazdaság EURO-profitálását említik ajánlanám a TARGET2 szaldó figyelemmel követését: Jelenleg (2018 szeptember 30) a d.jegybank követelése az EKB-val szemben 956,49 Milliárd EURO, aminek a valamikori kiegyenlítéséröl "elfelejtettek" rendelkezést készíteni a müködési alapszerzödésben!
Vakfolt
2018. október 05. 13:37
Ne menjünk el a tény mellett, hogy míg az usa a morális felháborodással rávette az eut Oroszország szankcionálására, addig ő maga szépen benyomult a keletkező piaci résbe. A neoliberális gazdaságpolitika pedig nem "szabad utat adott gazdasági válságok sorozatának" hanem ő maga idézte elő!
Tiszafa
2018. október 05. 12:15
Vakvágány. Egyáltalán nem szükséges feltétel egy kultúra, egy földrész megmaradása szempontjából a gazdasági fejlődésének aránya. Viszont meghatározó szempont a megmaradás kérdésében a saját génjei szerinti szaporulata. Hiába fejlődne évi 7-8 %-kal a földrész, ha 80 év múlva kipusztul.
fakocka
2018. október 05. 11:22
Még egy nyugdíjas, Európa-siratóasszony.........
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!