A világ ellen

2018. március 21. 07:02

Ha Magyarország nem harcol a migrációs dokumentum átalakítása ellen, akkor sikerült a terv, Budapest magára húzta az egész világot, s az orra alá lehet dörgölni, hogy az emberiség közös akaratával áll szemben.

2018. március 21. 07:02
Sitkei Levente
Magyar Idők

„Hogy nincs kötelező ereje a megállapodásnak? Teljesen mindegy. A világ legnagyobb, mindenki által elismert, nemzetek feletti szervezete szavazásán megszületik egy olyan dokumentum, amely szabályoz egy mindenkit érintő kérdést.

A döntés pedig szimbolikus, hiszen senki, egyetlen ENSZ-tagállam se vonhatja ki magát az erkölcsi hatása alól. Ha ugyanis az ENSZ Közgyűlésének határozata úgy foglal állást a migrációval foglalkozó dokumentumban, hogy a folyamatot kezelni kell, mert megállíthatatlan, akkor onnantól fogva az iránymutató álláspont ez lesz. Erre lehet hivatkozni, és erre is fog hivatkozni mindenki. Amolyan közmegegyezés lesz ebben a kérdésben, az ezt vitató tagállamok pedig hirtelen azzal szembesülnek, hogy az egész világ ellen foglalnak állást.

A közgyűlés határozatainak így talán nincs jogilag kötelező erejük, de az abból fakadó, későbbi határozatok, a nemzeti kormányok döntései már azok lehetnek, ahogy a nemzetközi jogba is beszivárognak az ajánlások egyes elemei.

Az ENSZ Közgyűlésének híres 181-es határozata mondta ki, hogy indokolt lenne a brit mandátumterület Palesztina kettéosztása egy zsidó és egy arab hazára, majd szintén a közgyűlés mondta ki Izrael állam felvételét a világszervezetbe.

Az ellenzéki logikát tekintve ezek csak ajánlások voltak, de ne legyünk naivak, ezeket a vitákat nem a kék glóbusz alatt döntik el. Ennek megfelelően a migrációs kérdés is túlságosan sokakat érintő, túl sok pénzt megmozgató probléma, túl sok érdek csap össze ahhoz, hogy egy szavazás döntsön. Ha a politikai akarat megvan arra, hogy a helyzetet rendezzük, akkor rendezhető, nem is kérdés.

Ha viszont – liberális javaslatra – Magyarország felteszi a kezét, és nem harcol minden erejével a migrációs dokumentum átalakítása ellen, akkor sikerült a terv, Budapest magára húzta az egész világot, s minden érintett fórumon az orra alá lehet dörgölni, hogy az emberiség kifejezett közös akaratával áll szemben. Valóban ennyire kicsinyes és rövidlátó ez a politikai közösség hazánkban, hogy a szimbolikus döntés mögött nem látják a valódi akaratot?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
terra
2018. március 21. 18:40
Nemzetközi standarddá válhat az ENSZ Magyarország által ellenzett migrációs paktuma Tóth Norbert nemzetközi jogász szerint. A szakértő úgy véli, hogy a dokumentumot az NGO-k, nemzetközi szervezetek, sőt államok és bírói fórumok is hivatkozási alapnak tekintik majd. https://magyaridok.hu/kulfold/ensz-csomag-ma-ajanlas-holnap-jogi-kotelezettseg-2911278/
Gregorius
2018. március 21. 16:26
Szerintem eltúlozzák a szerepünket. Trump ( az USA) részt sem vett a tárgyalásokon és ismert az, hogy egy BT Állandó Tag nélkül nem nagyon lehet kötelező érvényű határozatot hozni. Az Ajánlás meg olyan, hogy vagy betartjuk vagy nem. 1956 után is többször elítélte az ENSZ a Kádár rendszert, az eredményt meg tudjuk, semmi....Az ENSZ meg az Unió az két teljesen különböző súlyu szervezet számunkra, az utóbbi kellemetlenkedhet komolyan.
noMores
2018. március 21. 09:43
20.000 letelepedési kötvényesből 20 darabot dobott vissza a magyar állam. Mi a faszról hadoválunk? Mindenki az ellenségünk. Nem érdekes ez? Hülyére lehet venni a magyart, sajnos.
kori
2018. március 21. 09:26
Sajnalatosan a jo cel erdekeben meglehetosen buta cikket irt a szerzo. Az ENSZ egy egyezmenyen/megallapodason dolgozik.Mint minden ilyenhez,lehet csatlakozni vagy nem.Azok szamara akik nem irjak ala semmi jogi es "erkolcsi" kovetkezmenye nincsen.A most ervenyben levo genfi menekultugyi egyezmenyt sem irta ala tobb mint 50 allam.Ma is vigan elik eletuket.Igen,amennyiben elfogadjak,iranymutato es hivatkozasi alap lesz - azok szamara akik alairtak.Termeszetesen mindig lesznek politikusok akik majd megprobalnak "erkolcsi" nyomast gyakorolni.De miert kell,hogy ez erdekeljen egy egyezmenyhez nem csatlakozo orszagot?Ebben a kerdesben elsodleges a jog es nem a "politikai erkolcs".A jog szerint aki nem csatlakozik,arra semilyen "erkolcsi",politika es jogi hatassal sincsen ez a teny.Az ENSZ egy szuveren orszagok allta letrehozott politikai szervezet,nem pedig vilagparlament.Nem hoz torvenyeket.Valoban,ha valaki az elfogadott egyezmenyt a sajat jogrendje reszeve teszi,akkor azutan mar ervenyes lesz RA.Ez annyit tesz,hogyha Nigeria parlamentje megszavazza,akkor ez csak Nigeriaban lesz kotelezo.Egyedul az EU szamara jelent igen komoly problemat a kerdes.Egy ilyen egyezmeny elfogadasa egy eu-s allam reszerol /a sajat jogrendbe torteno beemeles utan/ugyanis a shengeni egyezmeny megszunesehez,a belso hatarellenorzesek visszaallitasahoz vezetne,mivel a bevandorlok mozgasat maskent nem lehetne ellenorizni. Hiaba nemzetkozi szervezet az ENSZ,attol meg minden a konkret allamokrol szol.Az olyan ervelesek mint "Amolyan közmegegyezés lesz ebben a kérdésben, az ezt vitató tagállamok pedig hirtelen azzal szembesülnek, hogy az egész világ ellen foglalnak állást.",meglehetosen bugyutak.Az ilyen meglehetosen szuklatokoru gondolkodas vezet oda,hogy a politikusaink alairnak mindent amit elejuk tesznek,figyelmen kivul hagyva a kovetkezmenyeket.Igy volt a liszaboni szerzodessel is.Feltennem a kerdest: Amennyiben az "egesz vileg" ugy dont,hogy szakadekba ugrik,akkor talan nekunk is kovetnunk kellene oket,mert ez a kozmegegyezes ?! A kormany most latvanyosan "harcol",de mit tesz majd,ha egyetlen javaslatat sem fogadjak el? Felteszi a kezet es alair?! Kivancsi vagyok ra,hogy eleg tokossek- e ahhoz,hogy ne irjak ala.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!