Újabb hét bő esztendő jöhet

2018. február 03. 14:32

Nincs szó arról, hogy kizárólag csak az unió pénzügyi támogatásából élnénk.

2018. február 03. 14:32
Putsay Gábor
Magyar Hírlap

„Persze felvetődik a kérdés, hogy miért képezi mindig ilyen éles vita tárgyát a kohéziós politika. Leginkább azért, mert a legnagyobb befizetők adófizetőinek, így például a németeknek, elegük van abból, hogy döntően és állandóan ők töltsék fel a húsosfazekat, még ha áttételesen az ottani cégeknek komoly haszna származik a fejlődő országokban létrehozott beruházásokból. Aztán a legnagyobb érvágás most az lesz, hogy a britek, a második legnagyobb befizetők kilépnek az Európai Unióból. Azaz teljes a zűrzavar Brüsszelben. Részben ebből is adódnak azok a törekvések, hogy bizonyos politikai erők igyekeznek az uniós pénzeket kemény jogállamisági feltételekhez kötni. Vagyis ha valaki nem hajlik arra, hogy teljesítse például a migránskvótát, attól egyszerűen megvonnák az uniós támogatásokat.

Szerencsére ettől nem kell tartani, hiszen a kohéziós politika megmarad 2020 után is, ezt az uniós alapszerződések is garantálják. Másrészt ezt mi, úgymond felzárkózó államok, nem ingyen kapjuk. Hiszen szűk három évtizede megnyitottuk a piacainkat a szabad tőke előtt, aminek éppen azok a fejlett országok a legnagyobb haszonélvezői, amelyek a kohéziós politikát befizetéseik révén fenntartják. Vagyis nincs szó arról, hogy kizárólag csak az unió pénzügyi támogatásából élnénk. Tehát a jelenlegi uniós politikával minden tagállam nyer, azaz a nettó befizetők is, mert a projektekhez kötődő árbevételen keresztül végeredményben források áramlanak vissza a donorországok cégeihez. És ami éppen tegnap nyert bizonyosságot, az az, hogy a megváltozott helyzetben – lásd Brexit – a felzárkózó országok is hajlandóságot mutatnak arra, hogy a lehetőségeikhez képest több pénzzel járuljanak hozzá a közös kasszához.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 97 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2018. február 04. 10:48
A 86 kommentelö 87 %-a kizárólag többesszámban ír. Ök viselik általában ennek a világnak az összes terheit. (pl. ök fizették ki elöre 10 évre az Audi összes bérét) Nos, szerintem vannak olyanok, akik kizárólag EU-s pénzen élnek és olyanok is vannak, akiknek ebböl semmi sem jut. Van olyan is aki választási harcba kezd, mert nagyobb a szája mint a zsemle.
Valodi
2018. február 03. 23:35
"Nincs szó arról, hogy kizárólag csak az unió pénzügyi támogatásából élnénk." - hijjjjnnye, de okos vagy, nyúltojjú! És ez a vélemény neked smafu? Kapsz ám Csányi Sándor bácsitól a fejedre! "...A mai helyzet olyan, amilyen annak idején volt. Egy központosított hatalom alakult ki a kétharmaddal, s ez nagyon hasonlít a régihez. Akkor Kádár döntött egy szűk csapat javaslata alapján, most Orbán Viktornak kell! .... nem szabad azt hinni, hogy ma a háztájizás feléleszthető! Ez hatalmas tévedés, nincsenek már alapjai, nincs termelőeszköz a kézben. Egy falu határában lévő termőföld néhány család kezében van, azok igen kevés embert foglalkoztatva, megszokott, közepes teljesítményű termelés mellett is extraprofitot érnek el, döntően az uniós támogatásoknak hála. A többi falusival egyelőre nem tudunk mit kezdeni. Legnagyobb szégyenemre Nádudvaron is több mint ezer ember él segélyből!" (Szabó István, KITE örökös elnök, 2015 - jelenlegi tulajdonos Csányi Sándor) Erre volt jó az elmúttnyócév....megduplázta az előtte való elmúttnyócévet!
sors
2018. február 03. 19:44
Sok negatívumot is lehet mondani a kormányra, de talán túlzottan is gazdaságorientált a működése, pontosan a nemzetstratégiai szimbolikus gondolkodást hiányolom, mindig csak a tőkevonzás és a béremelés van napirenden. Aki elhiszi, hogy ma rosszabb a helyzet mint 7-8 éve, az egyszerűen ostoba.
Pelso j.
2018. február 03. 17:01
Hazudsz vagy játszod a hülyét. Számíts az eu-s forrásokból gdp-t, áfát, járulékot stb.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!