Ne tessünk forradalmat csinálni!

2017. szeptember 04. 16:59

Ellehetetlenült az állampárti diktatúra gazdasági rendszere. Orbáné is el fog, a protekcionista fejlesztési diktatúrák a természeti javak végtelen bőségét nem élvező országokban mindig felemésztik erőforrásaikat és elbuknak, ellenpéldáról nem tudunk.

2017. szeptember 04. 16:59
Révész Sándor
HVG

„Ha már amúgy sincs rá lehetőség, hogy a mélyebb válság bekövetkezése előtt létrejöjjön a parlamentáris demokrácia helyreállításához szükséges méretű és legitimitású kormány- és rendszerváltó többség, akkor jobbnak tűnik ez a második lehetőség. A rendszerváltó kiegyezés egy ellehetetlenülő hatalommal. Az állampárti diktatúrának is így lett vége. Egy ilyen kiegyezésbe bele lehetne foglalni mindazt, amit kormányváltó választások után, a bukott erőkkel az ellenzékben nemigen lehetne végrehajtani. Nyilván nehezen, nem is tökéletesen és nem is mindenre kiterjedően, de meg lehetne állapodni valamilyen ideiglenes, minimalista alkotmányban, új kinevezési rendben, pártkatonák visszahívásában, szélesebb körben elfogadható személyek kinevezésében, fair választási rendszerben stb.

Gondoljuk meg, mik voltak a rendszerváltó kiegyezés feltételei a nyolcvanas évek végén:

– A diktatúra mögül ellépett az a külső hatalom, amely azt kötelezővé tette és fenntartotta. Orbán Viktor rendszerét senki nem tette kötelezővé, azt gazdaságilag az EU finanszírozza, politikailag senki. Az EU pedig a legkevésbé sem ragaszkodik hozzá, éppen ellenkezőleg, a rendszerváltásban, a demokratikus Magyar Köztársaság helyreállításában érdekelt. Az 1989 előtti hét évtizedben a magyarországi »illiberális« rendszereket »illiberális« hatalmak tartották fenn, melyek a fennmaradásában voltak érdekeltek. Orbán rendszere nyilván ingatagabb, mert a fenntartója a bukásában érdekelt, és annak a rendszernek a támogatása állt a szándékában, amelyet Orbán felszámolt. Ez az uniós intézmények nehézkessége által létrejött rendellenes történelmi állapot nyilván nem lehet nagyon tartós. Másik finanszírozóval nem nagyon kell számolni, mert Oroszországnak csak az EU bomlasztására alkalmas, jelentős erők pénzelése éri meg, Kínát pedig csak az EU belső magjában koncentrálódó üzleti lehetőségek érdeklik. Kína részéről Orbán csak mosolyra számíthat, ami ingyen van, Oroszország pedig csak lefizetni hagyja magát Magyarország gazdasági erejét fölemésztő üzletekkel.

– Ellehetetlenült az állampárti diktatúra gazdasági rendszere. Orbáné is el fog, a protekcionista fejlesztési diktatúrák a természeti javak végtelen bőségét nem élvező országokban mindig felemésztik erőforrásaikat és elbuknak, ellenpéldáról nem tudunk.

– A kommunista állampártból kiveszett a hit, az ideológiai elkötelezettség, elenyészett a jövőkép, ilyesféle kötőerő tehát már nem volt. A Fidesz hatalmi érdekeinek megfelelően mindenféle ideológiát magára tudott húzni, le tudott váltani, minden hitet ki tudott használni és el tudott vetni, hatalmának maximalizálásán kívül jövőképe nem volt, és akiknek volt a kezdetekben hitük, ideológiájuk és jövőképük, azoktól Orbán pártja már több mint két évtizede megszabadult.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pot_ember
2017. szeptember 05. 12:15
Jelenleg Magyarországon nincs diktatúra! Lehet választani! Forradalmat nem, csak lázadást lehetne csinálni! Inkább el kellene menni választani, és a többség akaratát tudomásul venni.
kispufi
2017. szeptember 04. 22:31
Ha volna két életed, még egy klassz zenész is lehetnél. Így viszont van egy remek Révész Sanyika, meg van egy szarházi firkász Révész Sándor.
hunavar
2017. szeptember 04. 20:38
Forradalom után jöhet a káosz és lehet a zavarosban halászni ! Hiteleket felvenni, kiárusítani az országot.
zakar zoltán béla
2017. szeptember 04. 20:26
Sanyi, Te gyiktyátyor?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!