Románia azért kapta ajándékul Sztálintól Észak-Erdélyt, hogy lenyelje a kommunizmust – kérdés, hogy most „robban-e a puliszka?”
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Az új típusú politikai civil szervezetek tehát úgy vesznek részt a politikai játszmákban, hogy azok szabályait nem kell betartaniuk – mintha egy futballmeccsen néhány játékos kézzel is vihetné a labdát.
„Az új típusú politikai civil szervezetek tehát úgy vesznek részt a politikai játszmákban, hogy azok szabályait nem kell betartaniuk – mintha egy futballmeccsen néhány játékos kézzel is vihetné a labdát.
Mindez még nem volna igazán veszélyes jelenség. A politikacsinálás csak rövid távon és csekély hatásfokkal folytatható önkéntesen, szabadidőben, még médiatámogatással is. Tartós eredmény eléréséhez pénz kell, sok pénz – a politikát, éppen úgy, mint a háborút, pénzzel csinálják. És itt jön be az új fejlemény: mi történik akkor, ha valaki pénzzel, nagyon sok pénzzel száll be a politikacsinálásba, de nem a politikai pártokat használja erre, ami a demokrácia keretein belül lévő, jogszabályi keretek közé illeszthető, legitim döntés volna, hanem civil szervezetek formájában működő csoportokat?
Erre az új helyzetre nem könnyű alkalmas szabályokat alkotni. A polgárok szabad civil szerveződése Európa egyik fundamentális, évszázados múltra visszatekintő értéke, amelyet óvni és fejleszteni kell. A civil szervezeteknek természetesen közéleti kérdésekben is joguk van megszólalni, véleményt mondani, kérdéseket feltenni és igényeket megfogalmazni. A jelenlegi helyzet mégsem tartható, mert azzal fenyeget, hogy az újkori demokrácia alapját, azt a rendszert rombolja le, amely a társadalom vezetésének és formálásának jogát a többség támogatását nyílt versenyben elnyerő embereknek tartja fenn, és egy soha meg nem mért támogatottságú kisebbség vagy akár egyetlen ember akaratát juttatja érvényre a többséggel szemben. Az pedig a demokrácia végét jelentené.”