Van élet az unión kívül

2017. április 13. 11:45

A britek meg fogják találni a számításukat, a kilépés Európa számára lesz nagyobb veszteség, és nem csak presztízsszempontból.

2017. április 13. 11:45
Lóránt Károly
Magyar Hírlap

„Ami Farage nemzetközösséggel kapcsolatos elképzeléseit illeti, nem teljesen légből kapottak. A brit nemzetközösségnek 52 tagja van, s ezek túlnyomó többsége valamikor angol gyarmat volt, és máig a mindenkori angol uralkodót, jelenleg II. Erzsébetet, tartják a közösség fejének. A nemzetközösség ma összesen 2,3 milliárd lakost számlál, és olyan fejlett országok is vannak közöttük, mint Ausztrália, Kanada és Új-Zéland, vagy szegényebbek, de gyorsan fejlődők, mint India, Nigéria, Malajzia. Összességében a nemzetközösség együttes gazdasága az elmúlt tíz évben évi átlagban öt százalékkal növekedett, ami lényegesen magasabb, mint az unió egy-két százalékos teljesítménye. Nagy-Britannia tehát a Brexit után egy dinamikus és az unió piacát többszörösen kitevő térséggel fejlesztheti intenzívebben kapcsolatait, méghozzá úgy, hogy ehhez nem kell Brüsszel jóváhagyását kérnie. Ezen túlmenően a nemzetközösséghez hozzászámolható az Egyesült Államok is, amelynek elnöke, Donald Trump máris kijelentette, hogy szoros kapcsolatokat kíván ápolni az unióból kilépő britekkel, és ez így lett volna Hillary Clinton esetében is. Talán igaza volt Tony Blairnek, amikor bevitte országát az iraki háborúba, mondván, ha Amerika háborúzik, akkor Angliának mellette a helye. Ami rövid távon ostobaságnak tűnik, az lehet, hogy hosszú távon bölcsességnek bizonyul.

A britek meg fogják találni a számításukat, a kilépés Európa számára lesz nagyobb veszteség, és nem csak presztízsszempontból. Ha Angela Merkel nem olyan merev, ha a Verhofstadt–Schulz–Cohn-Bendit–féle politikusok nem kergetnek megvalósíthatatlan álmokat, ha az unió vezetői valóban tiszteletben tartanák az egyes tagállamok jogos szuverenitási igényeit, akkor talán a britek nem lépnek ki, és a benn maradottaknak nagyobb kedvük lenne egy közös Európa építéséhez.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gomeli1213
2017. április 14. 06:23
Itt egy újabb barom!
tango47
2017. április 13. 21:57
Még egy 2015-öshöz hasonló migráns-roham (1,5 millió), és már csak önvédelemből is ki kell lépni az unióból, mert ha akarnának, ha nem, jönnének már vegyesen hozzánk a migránsok is, meg az európai elüldözött őslakosok is (ozmózis törvénye).
2017. április 13. 20:03
Lóránt Károly tudja, hogy mit beszél. Igenis van élet az eu-n kívűl, sőt! Gondoljuk végig mi mindent veszítettünk az unió miatt! Tönkre ment a mezőgazdaságunk, a feldolgozó iparunk, és sajnos nehéz lesz visszaépíteni ezeket, (bár nem lehetetlen). Önfenntartásra kell berendezkedni, a saját lábunkra kell állni! Ez a lényeg. Egy nemzetállam nem gondolkodhat másként!
Akitlosz
2017. április 13. 18:55
OK, hogy létezik ez a brit nemzetközösség, de mire fel adogatható össze a népessége meg a fejlettsége? Ezek különböző országok. Ugyanígy nem megalapozott az EU jellemzőit összeadogatni. Különböző, egymástól független országokról van szó. Csak mert tagjai ugyanannak a nemzetközi szervezetnek, attól még nem válnak egységes társasággá.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!