CEU-tüntetők: új Putyin-ellenzékiség?

2017. április 12. 14:09

A tüntetések politikai cselekvésként csak akkor lesznek értelmezhetőek, ha a kormány korrigál CEU-ügyben, esetleg olyan esemény történik, ami destabilizálja a rezsimet.

2017. április 12. 14:09
Böcskei Balázs
24.hu

„A tiltakozások a korábbiakhoz hasonlóan antipolitikai jellegűek abban az értelemben, hogy nem intézményesülnek – bár jelen szakaszban nem is elvárható –, továbbá elutasítják a már létező pártokat, azaz az ügy és szónokok kihordását maguknak vindikálják. Emellett – szlogenjeik ellenére – nem törekszenek a társadalmi többség megszervezésére. Legalábbis egyelőre. Ezt bizonyítja, hogy lényegében a felsőoktatás ügye és általános rezsimkritikán túl semmilyen társadalmi csoport problémái nem kapnak teret megszólalásaik során – még a korábban szintén utcára vonulók ügyei sem.

Ám kutatások hiányában is megállapítható, hogy a CEU ügye és a tiltakozások jelen formája nem képes az internetadóhoz vagy a vasárnapi zárva tartáshoz hasonló, társadalmi csoportokon, osztályokon, érdekeken és szavazótáborokon átívelő »mozgalmi« koalíciót létrehozni. Enélkül viszont érdemi rezsimdöntő nyomásgyakorlás nem képzelhető el (már ha ez is cél). És megvan a veszélye annak, hogy a már további »illiberális rezsimekhez«, szürke zónás és/vagy posztszocialista államokhoz hasonlóan egy urbánus, középosztálybeli, nyugatos elkötelezettségű, rosszabb pillanataiban még meritokratikus vonásokat is felmutató, a társadalmi beágyazottság mélyítésére nem törekvő mozgalmiságot, politizálást erősítenek meg.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kálmi
2017. április 14. 13:20
Böcskai Balázs és társaik szemmel láthatóan bajban vannak a "rezsimmel", mert az iskolai " nehézségeken" kívül mást nem próbált liberális fiatalokon kívül a lakosság többségének van viszonyítási alapja, sokaknak történelmi emlékeik is ahhoz, hogy pontosan tudják ez a " rezsim" az, amelyik védelmet ad számukra az idegenekkel és az anarchiával szemben. Ráadásul a kormányzáshoz is jobban értenek, mint az eddigiek bármelyike. Minden esetre sokat elárul a liberális ellenzék szándékairól ez a mondat "ha nem lesz szélesebb társadalmi alapja a tiltakozásoknak, nem lesz egy spontán, destabilizálódást katalizáló (nem feltétlenül erőszakos) esemény,....... " de ha végül erőszakos az sem baj ugye? Na ezt érzik pontosan és jól az emberek. Egy ukrán helyzetet akarnának ezek összehozni itt Budapesten is.
Tatulus
2017. április 13. 18:17
Itt egyetlen dolog dönt valakiről: Akarja-e, hogy gazdasági bevándorlók (nem menekültek) özönöljék el az országot? Ha igen, akkor csatlakozott a hazaárulók táborához, ha nem, akkor lehet akár a CEU-mellett is, magyarnak tekintendő!
lofejazagyban
2017. április 12. 22:59
A francnak ilyeneket írni: "És megvan a veszélye annak, hogy a már további »illiberális rezsimekhez«, szürke zónás és/vagy posztszocialista államokhoz hasonlóan egy urbánus, középosztálybeli, nyugatos elkötelezettségű, rosszabb pillanataiban még meritokratikus vonásokat is felmutató, a társadalmi beágyazottság mélyítésére nem törekvő mozgalmiságot, politizálást erősítenek meg." Egyszerűbb lenne azt írni, hogy "megint csináltok egy SZDSZ 5.0-t, aminek semmi értelme,"
1120
2017. április 12. 20:23
"...esetleg olyan esemény történik, ami destabilizálja a rezsimet." Egy év múlva majd "destabilizálhatod" a rezsimet, te kretén! (Választás.) Addig meg legfeljebb anyád fosóját...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!