Gigatüntetésekkel érkezik az illiberális demokrácia Romániába?

2017. február 06. 12:00

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan képes néhány jogtechnikai jellegű döntés ilyen óriási felháborodást generálni, érdemes picit mélyebbre ásni.

2017. február 06. 12:00
Pap Szilárd István
Kettős Mérce

„Kedden késő este a január 4-én hivatalba lépett szociáldemokrata Grindeanu-kormány elfogadott néhány intézkedést, amelyet sokan a korrupcióellenes harc visszafordításaként értékeltek. Sürgősségi kormányrendeletben módosult a btk.: a kormány szűkítette a hivatali visszaélés tényállását, a 200 ezer lej (kb. 14 millió forint) alatti kárt okozó visszaélés ezentúl nem jár büntetőjogi felelősséggel. Emellett a kormány egy olyan törvénytervezetet is elfogadott, amely közkegyelemben részesítene bizonyos nem erőszakos bűncselekmény miatt elítélt embereket.

A késő este elfogadott intézkedések hatására már kedd éjszaka több ezren tüntettek, ahogyan pár hete is sokan tiltakoztak, miután nyilvánosságra kerültek ezek a tervek. De a feszültség tetőpontja szerda este jött el, amikor is több mint 50 városban került sor demonstrációra, és csak Bukarestben 150 ezren vonultak a kormány épülete elé. Az elemzők szerint a forradalom óta ez volt a legnagyobb tömegmegmozdulás. (...)

Igaz, hogy a közkegyelemről szóló tervezet sok korrupció miatt elítélt politikusnak is kedvezne. Ám nem igaz a tiltakozók azon kijelentése, miszerint a kormány legalizálta volna a korrupciót. A közkegyelem egy egyszeri gesztus, és tényleg alkalmas lehet a börtönök túlzsúfoltságának csökkentésére, ahogyan azt a kabinet is állítja, de a múltbeli és jövőbeli korrupciós ítéleteket nem szüntetné meg. A hivatali visszaélés tényállásával is hasonló a helyzet. Ahogyan arra Barna Gergő erdélyi szociológus is rámutatott, a hivatali visszaélés nem a szó szerint értelmezett korrupció egyik tényállása, hanem egy olyan gumikategória, amelyet az elmúlt évtizedben kiépített korrupcióellenes apparátus (az ügyészség és titkosszolgálatok szövetsége) sokszor arra használt, hogy politikusokat és köztisztviselőket vegzáljon. A közelmúltban ez az apparátus, például a hasonló gumiszabályok miatt, olyan óriási befolyásra tett szert, hogy az már a demokrácia alapintézményeit ásta alá. Általános vélekedés a romániai közhivatalnokok és önkormányzati vezetők között, hogy a jelenlegi körülmények teljesen ellehetetlenítik a munkájukat: semmilyen fejlesztést, egy egyszerű beruházást sem lehet mostanra kivitelezni nyugodt lelkiismerettel, mert a DNA, a korrupcióellenes ügyészség bárki ellen seperc alatt hivatali visszaélési dossziét rak össze. A PSD (Szociáldemokrata Párt), amelynek egyik legfontosabb bázisa épp ez a vidéki fehérgalléros hivatalnokréteg, nagy valószínűséggel épp ezt a helyzetet próbálja kiigazítani. A hivatali visszaélés tényállásának szűkítése azonban a szó szerinti korrupciós tényállásokat (vesztegetés, vesztegetés elfogadása, befolyás vásárlása, illetve befolyással való üzérkedés) nem érinti. (...)

A kormánynak nyilván visszavonulót kell fújnia, bár jelenleg ennek nem adja jelét. Amennyiben nem tesz így, tovább fokozza a népharagot, és tényleg csak magára vethet, ha ebbe belebukik.

Ám ha mégis meghunyászkodik, akkor a tiltakozóknak meg kell elégedniük ezzel a győzelemmel. Teljesen irreálisak és károsak azok a hangok, amelyek a kormány lemondását és előrehozott választásokat követelnek. A PSD alig két hónapja nyert egy választást, és esze ágában sincs feladni a hatalmat. Ha az erre irányuló nyomás nem szűnik, úgy teljesen egyértelmű, hogy milyen irányba tolja el a szocdemeket. És ez az irány Magyarországon fájdalmasan ismert, ez az illiberális populizmus iránya. Amennyiben nem születik kompromisszum a feszültség enyhítésére, úgy a kormánynak is mozgósítania kell létező tömegbázisát, hogy megvédje hatalmát. Ha a tüntetők az intézkedések esetleges visszavonása után (ez a visszavonás alapvető követelmény, ezt a PSD-nek is be kell látnia) is elvitatják a kormány legitimitását, úgy a hatalom le fog csapni rájuk, jogszabályi és karhatalmi eszközökkel próbálja majd korlátozni a politikai véleménynyilvánítás szabadságát. És hogy ez kivitelezhető legyen, saját bázisát demagóg, illiberális szólamokkal fogja tüzelni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2017. február 07. 11:05
" ...a hivatali visszaélés nem a szó szerint értelmezett korrupció egyik tényállása, hanem egy olyan gumikategória, amelyet az elmúlt évtizedben kiépített korrupcióellenes apparátus (az ügyészség és titkosszolgálatok szövetsége) sokszor arra használt, hogy politikusokat és köztisztviselőket vegzáljon." Ha mindent megszüntetnénk, amivel vissza lehet élni, akkor mi lenne? Ez nem érv arra, hogy enyhítsenek a bűnök fenyegetettségén.
öszödibeszéd
2017. február 07. 05:02
bezzeg a lengyel baloldal bohóckodásán tapsikoltak. Behaluzták, hogy korlátozták a sajtószabadságot. Gigatüntetés - mondja és sóvárog. itt kimegy max. kétezer fütyülős hőbörgő és máris Orbán bukásaról
GyulaTamas
2017. február 06. 22:51
Miért? Ez jó kérdés. Három lehetséges okot látok. 1. Családi vagy személyes okból zsigeri gyűlöleted van a mostani kormánnyal szemben és várod a bukását. 2. Szerencsétlen vagy, az életben alig sikerült valami, ezért mindenki kudarcának örülsz. 3. Következetes demokrata vagy, aki mindig felháborodik, ha gazemberséget lát. Ha 2006-ban nem tüntettél Gyurcsányék ellen, akkor a 3. pontot ki is zárhatod.
Rockpapa
2017. február 06. 21:31
Amit megtanulhatunk a Románoktól az a hazaszeretetük.Elharapnák egymást torkát bármelyik pillanatban,egyben azonban egységesek,a Magyargyűlölet,Román nemzeti érzés mindenek felett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!