Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan képes néhány jogtechnikai jellegű döntés ilyen óriási felháborodást generálni, érdemes picit mélyebbre ásni.
„Kedden késő este a január 4-én hivatalba lépett szociáldemokrata Grindeanu-kormány elfogadott néhány intézkedést, amelyet sokan a korrupcióellenes harc visszafordításaként értékeltek. Sürgősségi kormányrendeletben módosult a btk.: a kormány szűkítette a hivatali visszaélés tényállását, a 200 ezer lej (kb. 14 millió forint) alatti kárt okozó visszaélés ezentúl nem jár büntetőjogi felelősséggel. Emellett a kormány egy olyan törvénytervezetet is elfogadott, amely közkegyelemben részesítene bizonyos nem erőszakos bűncselekmény miatt elítélt embereket.
A késő este elfogadott intézkedések hatására már kedd éjszaka több ezren tüntettek, ahogyan pár hete is sokan tiltakoztak, miután nyilvánosságra kerültek ezek a tervek. De a feszültség tetőpontja szerda este jött el, amikor is több mint 50 városban került sor demonstrációra, és csak Bukarestben 150 ezren vonultak a kormány épülete elé. Az elemzők szerint a forradalom óta ez volt a legnagyobb tömegmegmozdulás. (...)
Igaz, hogy a közkegyelemről szóló tervezet sok korrupció miatt elítélt politikusnak is kedvezne. Ám nem igaz a tiltakozók azon kijelentése, miszerint a kormány legalizálta volna a korrupciót. A közkegyelem egy egyszeri gesztus, és tényleg alkalmas lehet a börtönök túlzsúfoltságának csökkentésére, ahogyan azt a kabinet is állítja, de a múltbeli és jövőbeli korrupciós ítéleteket nem szüntetné meg. A hivatali visszaélés tényállásával is hasonló a helyzet. Ahogyan arra Barna Gergő erdélyi szociológus is rámutatott, a hivatali visszaélés nem a szó szerint értelmezett korrupció egyik tényállása, hanem egy olyan gumikategória, amelyet az elmúlt évtizedben kiépített korrupcióellenes apparátus (az ügyészség és titkosszolgálatok szövetsége) sokszor arra használt, hogy politikusokat és köztisztviselőket vegzáljon. A közelmúltban ez az apparátus, például a hasonló gumiszabályok miatt, olyan óriási befolyásra tett szert, hogy az már a demokrácia alapintézményeit ásta alá. Általános vélekedés a romániai közhivatalnokok és önkormányzati vezetők között, hogy a jelenlegi körülmények teljesen ellehetetlenítik a munkájukat: semmilyen fejlesztést, egy egyszerű beruházást sem lehet mostanra kivitelezni nyugodt lelkiismerettel, mert a DNA, a korrupcióellenes ügyészség bárki ellen seperc alatt hivatali visszaélési dossziét rak össze. A PSD (Szociáldemokrata Párt), amelynek egyik legfontosabb bázisa épp ez a vidéki fehérgalléros hivatalnokréteg, nagy valószínűséggel épp ezt a helyzetet próbálja kiigazítani. A hivatali visszaélés tényállásának szűkítése azonban a szó szerinti korrupciós tényállásokat (vesztegetés, vesztegetés elfogadása, befolyás vásárlása, illetve befolyással való üzérkedés) nem érinti. (...)
A kormánynak nyilván visszavonulót kell fújnia, bár jelenleg ennek nem adja jelét. Amennyiben nem tesz így, tovább fokozza a népharagot, és tényleg csak magára vethet, ha ebbe belebukik.
Ám ha mégis meghunyászkodik, akkor a tiltakozóknak meg kell elégedniük ezzel a győzelemmel. Teljesen irreálisak és károsak azok a hangok, amelyek a kormány lemondását és előrehozott választásokat követelnek. A PSD alig két hónapja nyert egy választást, és esze ágában sincs feladni a hatalmat. Ha az erre irányuló nyomás nem szűnik, úgy teljesen egyértelmű, hogy milyen irányba tolja el a szocdemeket. És ez az irány Magyarországon fájdalmasan ismert, ez az illiberális populizmus iránya. Amennyiben nem születik kompromisszum a feszültség enyhítésére, úgy a kormánynak is mozgósítania kell létező tömegbázisát, hogy megvédje hatalmát. Ha a tüntetők az intézkedések esetleges visszavonása után (ez a visszavonás alapvető követelmény, ezt a PSD-nek is be kell látnia) is elvitatják a kormány legitimitását, úgy a hatalom le fog csapni rájuk, jogszabályi és karhatalmi eszközökkel próbálja majd korlátozni a politikai véleménynyilvánítás szabadságát. És hogy ez kivitelezhető legyen, saját bázisát demagóg, illiberális szólamokkal fogja tüzelni.”