Globális aggodalmak

2017. január 10. 07:38

Az Economist globális hetilap az új év alkalmából elgondolkodtató összeállítást készített arról, hogy mitől félünk, vagyis, hogy mi minden miatt aggódik mostanában a világ.

2017. január 10. 07:38
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Magyarország Franciaország és Olaszország mellett Brazíliával és Mexikóval alkotja a leginkább pesszimista országok »klubját«, Brazíliában a korrupció ötven százalékkal, Mexikóban pedig az erőszak és a bűnözés hetven százalékkal a legfőbb fenyegetésforrás. Érdekes módon két másik dél-amerikai ország, Argentína és Peru viszont a legoptimistább országok csoportjában szerepel, mindkét országban kicsit többen vannak azok, akik úgy látják, hogy a világ inkább jó irányba halad. Jellemző módon azonban mindkét országban hetven százalék feletti arányban vannak azok, akik az erőszakot és a bűnözést vélik a legfőbb fenyegetésnek országuk lakói számára.

Ha a részt vevő huszonöt ország által első helyre sorolt veszélyforrásokat nézzük, akkor elsöprő erejű a munkanélküliségtől való félelem, ez összesen hét országban szerepel az első helyen, bár míg Belgiumban csak a válaszadók harmincnyolc százaléka sorolja az első helyre, ugyanez az adat Spanyolországban hetvenegy százalék. Ez utóbbi nem annyira meglepő, hisz Spanyolország az európai integrációba való belépése óta mindig a legrosszabb munkanélküliségi adattal rendelkezett. A munkanélküliséget első helyre soroló országok tehát Spanyolország, Olaszország, Szaúd-Arábia, Ausztrália, Kanada és Dél-Korea.

A második helyen a terrorizmustól való félelem áll. Ettől fél a legjobban Izrael, az Amerikai Egyesült Államok, Törökország és India. Az első helyre kerülés arányszámai negyvenöt és hetvenöt százalék között ingadoznak. Harmadik helyen »holtversenyben« az erőszaktól, bűnözéstől való rettegés, illetve a korrupciótól való félelem áll. Az előbbitől főként Argentína, Peru és Mexikó fél, míg a korrupciótól Brazília, Oroszország és Dél-Afrika. Németország és Japán főként az elszegényedéstől és az egyenlőtlenségtől tart, míg Lengyelország és Magyarország az egészségügy, illetve az egészség »ügyének« gondjai-tól tart a legjobban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mokány
2017. január 10. 22:08
Orwelli megoldás: A Nagy-Testvér majd megvéd. "Önként és dalolva" .
OberEnnsinnen
2017. január 10. 17:25
"Németország és Japán főként az elszegényedéstől és az egyenlőtlenségtől tart, míg Lengyelország és Magyarország az egészségügy, illetve az egészség »ügyének« gondjai-tól tart a legjobban.”" Bizony, nagy, hatalmas baj Magyarországon az egészségügy. Meg a szegénység. Meg a korrupció. Maradjunk a bal-lib magyar média, sajtó, Soros-civilek napi zokogás- és rettegésözönénél, a magyar egészségügy Orbán alatti kétségbeejtő helyzeténél. Egy vélemény, Kanadából: "Szita Péter a Hydro-Québec villamos művek építőmérnökeként ment nyugdíjba. Két filozófiai kötet szerzője. Azon szerencsés québeciek közé tartozom, akiknek van háziorvosuk. Québec nyolcmilliós lakossága összemérhető Magyarországéval, önálló parlamentje, kormánya van. Itt az emberek mintegy negyven százalékának nincs háziorvosa. Mielőtt a két ország egészségügyi helyzetét összehasonlítanám mint felhasználó és nem egészségügyi szakértő, hadd jegyezzem meg: bizonyos szempontokból az itteni, más szempontokból a magyar egészségügyi ellátás jobb, egyes gondok pedig általánosak az egész földkerekségen. Ha valakinek nincs háziorvosa, rettenetes állapotban kell bekerülnie a kórházba ahhoz, hogy gyors ellátást kapjon... Az egészségügyi költségvetés – amely különben a québeci büdzsé legmagasabb tétele – korlátozott, és ezért az orvosnak meghatározzák, hogy évente hány beteget láthat el. Műtőorvosoknak is meg van szabva, hány alkalommal operálhatnak egy évben. A háziorvosom mondta, hogy a közelmúltban elszenvedett sportsérülés után a vállamat nem műtötték volna meg, mert hetvenéves elmúltam. Ha valami csoda folytán mégis rákerülök a várólistára, ebben az életben már nem került volna rám a sor. Mi lett a vállával? – Megoperálták, de nem Québecben, hanem Magyarországon, mert itt is van biztosításom." Az, hogy a magyarok az egészségügyük miatt rettegnek egyet bizonyít: a magyar bal-lib hiénamédia pánikkeltésben világszinten teljesít.
quiet
2017. január 10. 15:12
" Ne féljetek ! " ( II.János Pál ) Csak ez a megoldás.
vendelin
2017. január 10. 13:43
Hová tűntek a klasszikus haladó félelmek? Például a xenofóbiától? Vagy az antiszemitizmustól? Esetleg a homofóbiától? Vagy a populizmustól? Ezektől már nem félünk? A munkanélküliségtől, a terrorizmustól, a bűnözéstől meg a korrupciótól bezzeg igen? Baj lesz így. Az ezek elleni küzdelem mind a klasszikusan rendpárti, mondjuk úgy: jobboldali politikai pártok választási kampányaiban szokott hangsúlyos lenni. Jön a fasizmus. Meryl Streep sírhat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!