Megérkezett az első fotó az Erdogan–Orbán-találkozóról
Ankarában tárgyal a magyar miniszterelnök.
Molnár Csaba DK-s EP-képviselő szerint a hatósági ár miatt nincs érdemi rezsicsökkentés Magyarországon. Szerinte a kormányfő és a tárcavezető az „újra felmelegített rezsiharc szellemében ismét megtalálta kedvenc láthatatlan ellenségét, az Európai Uniót”. Hozzátette: az elmúlt öt évben több mint 40 százalékkal csökkent a földgáz ára, de a kormány csak 10 százalékos rezsicsökkentést hajtott végre.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint nem Brüsszel, hanem Orbán Viktor miatt magasak a rezsiköltségek és éppen a hatósági ár miatt nincs érdemi rezsicsökkentés Magyarországon – mondta Molnár Csaba, az ellenzéki párt ügyvezető alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján.
Az EP-képviselő a miniszterelnök és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hatósági árral kapcsolatos nyilatkozatait úgy értékelte: a kormányfő és a tárcavezető az „újra felmelegített rezsiharc szellemében ismét megtalálta kedvenc láthatatlan ellenségét, az Európai Uniót”; a kormány azt próbálja elhitetni, hogy egy Brüsszeli döntés értelmében meg kell szüntetni Magyarországon a gáz és egyéb energiahordozók hatósági árát, és emiatt jelentősen nőni fognak a rezsiköltségek.
Ez azonban hazugság – jelentette ki Molnár Csaba, hozzátéve: az elmúlt öt évben több mint 40 százalékkal csökkent a földgáz világpiaci ára, miközben a kormány csak 10 százalékos rezsicsökkentést hajtott végre, így egy átlag magyar családnak 20-25 százalékkal többet kell fizetnie a gázért, mint amennyibe az érdemben kerülne. Megjegyezte: a DK a hatósági árat jó megoldásnak tartja, ha a csökkenő világpiaci árakat csökkenő lakossági ár követi.
A DK ügyvezető alelnöke szerint az sem igaz, hogy a hatósági ár megszüntetéséről döntés született volna Brüsszelben, hiszen erről csak az Európai Tanács dönthetne, Orbán Viktor szavazatával együtt. Molnár Csaba ezért arra szólította fel Orbán Viktort, hogy ne tartsa magasan a gáz árát, hanem a 20-25 százaléknyi különbséget adja oda a magyar embereknek, és ha nem tetszik neki az Európai Bizottság javaslata, akkor szavazzon nemmel az Európai Tanácsban.
(MTI)