„Jelen esetben, (a Nemzeti Választási Iroda augusztusi adatai alapján) 4.131.602 magyar választópolgárnak kell érvényesen szavaznia ahhoz, hogy a szavazás érvényes legyen. Az mindegy, hogy az IGEN-t, vagy a NEM-et ikszeli be, az a lényeg, hogy a szavazata érvényes legyen. Az érvénytelen szavazatok nem járulnak hozzá az érvényességhez, de a részvételi adatokban megjelennek ezek a voksok is.
Tehát a valódi választóvonal nem az IGEN és a NEM szavazatok között húzódik, hanem az érvényes szavazatok és az érvénytelen szavazatok között. Mivel borítékolható a végeredmény, és csak az érvényesség a kérdéses, ezért aki részt vesz a szavazáson, akár IGEN-nel, akár NEM-mel szavaz, az végső soron a kormányt segíti hozzá a célja eléréséhez. Aki érvényesen szavaz, az megerősíti a Habony-műveket abban, hogy folytassák a gyűlöletkampányt, mert azzal lehet a híveiket mozgósítani, és a politikai közbeszédet tematizálni.
Technikailag ugyanazt a hatást érik el azok, akik otthon maradnak és nem vesznek részt a szavazáson, és azok, akik elmennek és érvénytelen szavazatot adnának le. Csakhogy a nem-szavazók elfedik a motivációjukat. Nem tudni, hogy aktív bojkott miatt nem járultak az urnák elé, vagy azért mert tojnak az egész politikára. Az érvénytelenül szavazók jelzik, hogy őket érdeklik a közös ügyeink, de erre a kérdésre nem lehet jól válaszolni.
Ha szeretnénk továbbra is felfokozott gyűlöletkampány közepette élni, menjünk el szavazni, és tegyünk X-et az egyik rubrikába. Ha azt szeretnék, hogy a kormány végre más dolgokkal is foglalkozzon a menekülteken kívül, akkor mindkét rubrikába tegyünk X-et, vagy ne menjünk el szavazni.”