Támadásba lendültek a németek: mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák Trump és Orbán szövetségét
A német CDU EP-képviselője szerint meg kell akadályozni, hogy Trump szemében a magyar miniszterelnök legyen „Mr. Európa”.
Egyetlen megoldás van, ami mindenkinek jó, nekünk is, akik még nem vagyunk bajban, mert megvédtük magunkat, és azoknak az országoknak is, mint Németország, amelyek bajban vannak: az, hogy vigyük ki őket az unió területéről. Interjú.
„Az világos, hogy milyen eredménynek örülnének, de mi az az eredmény, ami miatt csalódott lenne?
Én egy kicsit mindig csalódott vagyok, ha a részvételi arány kevesebb, mint száz százalék, mert abból indulok ki, hogy Magyarország jövőjéről van szó. Még csak nem is a saját személyes jövőnkről, hanem a gyermekeinkéről és az unokáinkéról, egy nagy horderejű ügyről. Nekem csalódás egyetlen olyan ember is, aki nem érdeklődik a saját hazája sorsa iránt. Ezért természetesen a százszázalékos részvétellel lennék elégedett, de pontosan tudom, hogy ez a politikai realitásoktól messze áll. Komolyan mondom, hogy minden emberre szükség van, és minden ember véleménye kell. Innen is szoktam nézni a népszavazásokat: nem politikai harcnak tekintem, hanem nemzeti ügynek. És ha akár egy szavazat is hiányzik, akkor már nem teljes a nemzeti ügy. Nemzeti ügy mínusz egy – illetve annyi, amennyien nem jöttek el. (…)
A pozsonyi EU-csúcs után Fico és Sydlo miniszterelnök is optimista volt a kvótaügyben, de Juncker azt üzente a szóvivőjén keresztül, hogy messze nem került le a napirendtől a kvótaügy. Hogy látja most Ön a kvóta kérdését az Európai Unióban?
Nehéz magyar fejjel pontosan megérteni, mert Magyarországon ahhoz vagyunk szokva, hogy egy szabály megszületéséhez egy parlamenti döntés kell, és kész. Mi úgy vagyunk vele: egy törvény – egy döntés. Az unió nem ilyen egyszerű rendszer, ott egy kötelező jogszabályhoz három döntés kell. Kell a bizottság döntése, kell a parlament döntése és kell a tanács döntése. Az Európai Bizottság ebben az ügyben meghozta a döntését: kötelező kvótát akar, az EP elé ezt beterjesztette. A parlament – bár még formálisan nem szavazott róla – tudjuk, hogy támogatja. Utána még jön a tanács, ami a miniszterelnökök és a miniszterek tanácsa. Ott harcolunk, hogy ezt megakadályozzuk, én ott tudok néhány miniszterelnökkel összefogva egy politikai döntést kicsikarni, amellyel megváltoztatjuk a két korábbi döntést. (…)
Ezt a kiutasítást a gyakorlatban hogyan lehet végrehajtani? Éppen arról írt a Figaro, hogy Franciaországban a kiutasított migránsok 96, egyes politikusok szerint 99 százaléka ott marad. Vagyis nem tudják őket hazaküldeni.
Azért, mert nincs egységes kormányzati akarat. Ha van egységes kormányzati akarat Európában mindenhol, akkor ez a nehéz, erkölcsileg és emberileg sem könnyű feladat elvégezhető, de ha nem visszük őket ki az unióból, akkor itt fognak maradni. Akkor pedig jön a kérés vagy a kényszerítés, hogy osszuk szét őket, és akkor a bajból mindenkinek jut. Egyetlen megoldás van, ami mindenkinek jó, nekünk is, akik még nem vagyunk bajban, mert megvédtük magunkat, és azoknak az országoknak is, mint Németország, amelyek bajban vannak: az, hogy vigyük ki őket az unió területéről.”