A radikális Orbán Viktor

2016. augusztus 16. 21:56

A magyar miniszterelnököt az különbözteti meg tanácstalan vetélytársaitól és a merengésre hajlamos véleménymondóktól – önreflexió! –, hogy nem finom kezű entellektüel, hanem abszolút decizionista.

2016. augusztus 16. 21:56
Gazda Albert
G-Közép

Régóta beszélgetünk arról, hogy a 21. századi politikában megszűnt a jobb-bal felosztás érvényessége. Részben azért, mert a konzervatívok magukévá tették, beépítették kultúrájukba az olyan klasszikusan balos-liberális alapértékeket, mint a szociális érzékenység vagy az egyéni szabadságjogok tisztelete. Hogy ezenfelül a kisebb-nagyobb közösségek – akár a nemzet vagy az állam – szerepéről, valamint a gazdaságról és a piacról eltérőek maradhattak az álláspontok, az sem akadályozta egyes politikai erők korábban alig elképzelhető együttműködését Nyugat-szerte. Ami a gazdaságpolitikai dilemmákat illeti: azért sem, mert bizonyos baloldali kormányoknak minimális gondot sem okozott, hogy tipikusan tőke- és tőkésbarát módon tegyék a dolgukat, miközben bizonyos jobboldaliak a szociális kihívásokra adott harsány válaszokkal edzették izmosra magukat.

Ezeken olykor csodálkoztunk keveset, de csak addig, amíg fel nem ismertük: a politika természetéről való gondolkodás tényleg egyáltalán nem a politika feladata. A politika immár nem eszme. A politika cselekvés, és okoskodnia a politikának csak a cselekvés hasznáról és káráról szabad. Arról sem sokáig, mert a gyorsaság mindenek felett való. Kétszer üt, aki gyorsan üt. Attól, hogy bizonyos alapértékekben egyetértést valószínűsítünk – vagy valószínűsítettünk –, a politika harc és verseny marad. Másként nem megy: a fő cél a hatalom megragadása és megőrzése. Hatalom nélkül a politika félkarú törpe.

Mármost: amennyiben a politika harc és verseny – és a cselekvésben mutatja meg magát –, és amennyiben a klasszikus ellentétpárok meggyengültek, újakat kell találni helyettük. Olyan pontokat, amelyek mentén a harc és a verseny kellő intenzitással folytatható. Igen ám, de mi van, ha lassanként oda jutunk, hogy a hagyományos nyugati pártrendszer is felbomlik? Látjuk, mi történik Ausztriában, Németországban, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, saját bőrünkön tapasztaljuk, mi megy végbe Magyarországon.

Aktuális olvasatok szerint az új különbségek a globalizáció megítélésében, a nyitottságban és a bezárkózásban öltenek testet. Európában mindez simán és ügyesen ábrázolható a meghatározó uniós törekvésekhez és folyamatokhoz való viszony értékelésén keresztül. Itt van az egyik oldal, amely a föderalizmus jelszavával az Európai Egyesült Államok létrehozását tűzi napirendre. Itt van a másik oldal, amely csakis a nemzetállamok artikulált érdekeinek figyelembevételével tart elképzelhetőnek egészséges és életképes Európát.

Első ránézésre logikus világ- és kormagyarázat ez. Megítélésem szerint azonban mégsem több, mint a klasszikus képlet újrafelrajzolása. Ebben a kontextusban a föderalisták a progresszív élcsapat, szemben az anakronisztikus-reakciós szuverenistákkal. Egyszerű és érthető – mégis van vele szemben kifogásom. Ez a megközelítés ugyanis tisztán eszmei-ideológiai alapú, mint bármelyik korábbi, amelyeket épp meghaladottnak vélünk. Ez a megközelítés sem a cselekvésről szól, hanem a gondolkodásról, végső soron tehát a balról és a jobbról. Márpedig ha létezik törésvonal a 2010-es években – igen, létezik, mint láttuk, muszáj neki –, az elsősorban a cselekvések típusai, módszerei és intenzitása között húzódik. Mondhatni, a tanácstalanok és a radikálisok között. Konkrétabban: azok között, akik abban bíznak, hogy még bírnak a régi módon politizálni, és azok között, akik meggyőződése, hogy úgy már nem lehet.

444.hu témába vágó minapi cikkében van egy fontos kitétel»E változó politikai felállásban különösen érdekes, hogy Magyarország volt az első a nyugati világban (…), ahol hatalomra lépett egy globalizációellenes, szuverenista kormány, és hogy a helyzet különösen bizarr legyen, 2010-ben úgy szereztek elsöprő parlamenti többséget, hogy nem árulták el, hogy ők ehhez az oldalhoz tartoznak.« Izgalmas felvetés, de még izgalmasabb, hogy – állítom – Orbán Viktor 2010-ben még nem tudta, melyik oldalhoz tartozik. A magyar miniszterelnököt az különbözteti meg tanácstalan vetélytársaitól és a merengésre hajlamos véleménymondóktól – önreflexió! –, hogy nem finom kezű entellektüel, hanem abszolút decizionista. Az orbáni világképben a cselekvés iránya korrigálható, tartalma átformálható, de a cselekvés sebességének tartósnak kell lennie. Így lesz politikai termék bármiből – valaha a polgári Magyarországból, most a migrációból –, így lesz a miniszterelnök radikális szuverenista, így lesz a hatalom fenntartható.

Hiszen 2016-ban úgy néz ki, a nemzeti és a nemzetközi széljárás is a radikalizmusnak kedvez. Az európai és világpolitikai jelenségek ismeretében ezzel egyelőre nem sok minden szegezhető szembe. Addig, míg a tanácstalanság nem érik higgadtsággá és megfontoltsággá – nem Magyarországról beszélek, itt erre nincs esély –, semmiképpen, és nem kizárt, hogy azután sem.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 128 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2016. augusztus 19. 07:45
scamp2 [Hozzászóló kiszűrése] 2016. augusztus 18. 11:37 Végre befogtad a fogatlan pofádat délelőtt. Már megérte,kiérdemesült fideszribanc." nyugi vakkantó, nyugi, borogasson vakkantó!
catalina9
2016. augusztus 18. 11:36
scamp2 [Hozzászóló kiszűrése] 2016. augusztus 18. 07:38 Kopsz öreglány, kopsz. nem baj..)" vau-vau vakkantó, csak így tovább.
catalina9
2016. augusztus 18. 07:36
scamp2 [Hozzászóló kiszűrése] 2016. augusztus 17. 12:04 http://kepfeltoltes.hu/160721/.. Nyihihi.....(by vripityom fideszkanca)" vau..vau, vakkantó!
catalina9
2016. augusztus 17. 11:41
scamp2 [Hozzászóló kiszűrése] 2016. augusztus 17. 10:35 @ripityom Tele abrakkal a pofád, ne nyihogj..." Színvonal á lá Scamp2!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!