Toporzékol Zelenszkij: már azt is megmondaná, mit tehet Orbán Viktor
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Az állam feladata egy normális demokráciában többek között a jogegyenlőség, az információhoz, a médiához való hozzáférés, a politikai és piaci verseny biztosítása. De miben is mutatkozik meg az állam lenyúlása, és mi ennek a következménye?
„3. Politikai verseny
A népszavazások helyzete talán mindenkinek egyértelmű: míg a Fidesz kvótanépszavazása átjuthat a rendszeren, addig az ellenzéki pártok fontos kezdeményezései, Paks II-ről vagy a vasárnapi zárvatartásról szóló kérdés ilyen-olyan módon elhasalnak. Ennek oka, hogy a Fidesz által hozott új népszavazási törvény tele van olyan buktatókkal, amelyeket egy normális módosítással ki lehetett volna iktatni, de ugyanakkor arra kiválóak, hogy formai hibákra hivatkozva bármilyen kérdést el lehessen utasítani.
Jó példa arra, hogy a törvényi, állami szabályozásokban hogyan alkalmaz kettős mércét a Fidesz foglyul ejtett állama az is, hogy limitálva van egy-egy párt költése az országgyűlési választási kampányokban, miközben nincs pontosan szabályozva a civilek költése. Így fordulhatott elő, hogy a CÖF nevű, a Békemenetet is szervező civil szervezet egymaga többet költött a Fidesz kampányára 2014-ben, mint azt bármelyik párt megtehette volna. A Fidesz a törvényes vizsgálat szerint pedig így értelemszerűen a költési határon belül maradt. Vajon ha egy ellenzéki civil szervezet költ másfél milliárdot az általa támogatott párt kampányára, indult volna ellenük eljárás, tiltott kampányfinanszírozás miatt?
Mindeközben pedig a választás törvényessége felett őrködő szervekben több mint kétharmados túlsúlyban vannak a Fidesz által delegált tagok, így a döntést lényegében ők hozzák.
4. Médiaverseny
Az állami hirdetésekre, az állami tájékoztatásra, arra, hogy az állam kommunikáljon az állampolgárokkal, szükség van. Csakhogy az “Üzenjük Brüsszelnek”, a menekültellenes plakátok, a rezsicsökkentés kommunikálása nem tájékoztató jellegű információk, hanem a kormány propagandájának sulykolása. Már 2010 előtt is előfordult, hogy az állam valós tájékoztatás helyett pártpropagandát folytatott, de üzemszerűvé ez 2010 után vált. Ahogy az állam piaci médiaköltései is megsokszorozódtak az Orbán-kormány újbóli hatalomra kerülése után. A Fidesz az állam pénzét arra használja, hogy feltőkésítse az oligarchái által felvásárolt, vagy újonnan alapított újságokat, amik utána még több irányított propagandát tudnak közvetíteni: vagyis a Fidesz médiagépezete lényegében a mi pénzünkön épült ki. (…)
Tudatosan fel kell ismerni végre, hogy ellopták tőlünk a magyar államot, és visszakövetelni azt. Nem csak elvont jogokat, demokráciát, hanem a jóléti intézkedéseket, az oktatást, az egészségügyet, a munkavállalói jogainkat, a szociális ellátást. És mindennél fontosabb ezt az egészet rendszerként látni végre. Egyetlen egy olyan kezdeményezés se fog sikerre vezetni, amely nem úgy próbál változást elérni az oktatás vagy az egészségügy területén, hogy az államot visszaköveteli a Fidesztől a népnek.”