A Schiffer nélküli LMP

2016. június 03. 12:40

Elsősorban Schiffer érdeme, hogy a pártból nem lett kis SZDSZ, pedig erre igencsak lett volna lehetőség.

2016. június 03. 12:40
Körmendy Zsuzsanna
Magyar Nemzet

„Schiffer András visszavonulása meglepő volt, össznépi döbbenetet azonban nem keltett. Talán azért, mert az LMP korábbi konfliktusai, a Karácsony Gergely és Jávor Benedek nevéhez köthető pártszakadás már előrevetített néhány dolgot. A társelnökség igen demokratikusan hangzik, de valójában az irányítás gyengülését jelentheti. Van olyan szekér, amelyet két vagy több ló húz, de a fölborulást elkerülendő a bakon akkor is egy kocsis hajt. (Ha nem is visszavonulása elsődleges okának, de lényegesnek kell tartanunk Schiffer nosztalgikus megjegyzését az osztrák zöldpárti Van der Bellen irányító hatalmára vonatkozóan.) A szakadárok kiválása után, vagyis a Párbeszéd Magyarországért 2013-as megalakulásától kezdve Schiffer visszavonulása a levegőben lógott. (...)

Hogy mi lesz a Schiffer nélküli LMP-ből, még nem tudhatjuk, de annyit jegyezzünk meg: a párt kitalálója és eszmei megalapozója a politikai forgószél közepette is igyekezett megtartani az eredeti arculatot. Nem állt össze első nekifutásra a baloldali törmelékpártokkal semmilyen hasznosnak titulált szövetség érdekében, és lépéseket tett a vidéki Magyarország megismeréséért, bár a Jobbikhoz képest ez csak amolyan kísérlet szinten maradt. Viszont következetességének tudható be, hogy a pártból nem lett kis SZDSZ, pedig erre igencsak lett volna lehetőség. És ez elsősorban Schiffer érdeme (mások szerint bűne). Ha az SZDSZ rossz értelemben vett értelmiségi párt volt, a Schiffer irányította LMP-ről elmondhatjuk, hogy egy jó értelemben vett értelmiségi párt jegyeit mutatta. A rétegpártoknak is van helyük a nap alatt, azaz a parlamentben, színesebbé, igényesebbé tehetik-tehetnék a politikai közbeszédet.

Roppant fontos dolgot fogalmazott meg a leköszönő pártelnök a vele készült interjúban, amikor arról beszélt, az LMP tudta, mit utasítson el az elmúlt 25 évből, de azt is tudnia kell majd, hogy mire mond igent a következő 25 évre. Fontos ez azért, mert pusztán tagadásra nehéz hatásos politikát építeni. Az LMP-nek már a neve is a tagadás motívumát tartalmazta: mi nem olyanok vagyunk, mint ti! Ahelyett, hogy már nevében is zöldpártként határozta volna meg önmagát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kata56
2016. június 03. 23:01
Shiffer kár, hogy már nem lesz ott a parlamentben. A többi érdektelen. Mondjuk Bernike minden megszólalásával sikerrel rombolta le, amit Shiffer felépített. LMP-nek vége.
mucsay
2016. június 03. 18:05
nektek is feltűnt, hogy ezeknél a bázisdemokratikus alulról szerveződőknél vhogy mindig van vkinél egy bömbi?
Harangláb
2016. június 03. 17:41
...Ez az egész bázisdemokrata játszadozás életképtelen dolog. A rendszerváltás idején, amúgy tanulgattuk a demokráciát, elment ujjgyakorlatnak, de pl. a fidesz is akkor vált korszerű, hatékony párttá, amikor túllépett ezen.
tóth mária
2016. június 03. 16:04
Nem kellene már Schiffert a piedesztálról levenni? Uncsi!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!