„Érdekesebb kérdés a népszavazás külpolitikai hatása, hiszen Magyarországon nyílik meg először a lehetősége annak, hogy az állampolgárok szavazzanak a migrációról. »Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?« – szól a referendum kérdése. Eddig is sokan másolták a magyar kormány intézkedéseit, még olyanok is, akik korábban élesen bírálták azokat (gondoljuk csak Faymann osztrák kancellár esetére az „ajtócska oldalelemekkel” névre keresztelt határzárral). Nagy valószínűséggel ez most sem lesz másként. Számíthatunk rá, hogy más európai országokban is népszavazásra fogják bocsátani a migráció kérdését, ami tovább gyengítheti az amúgy is megtépázott tekintélyű brüsszeli elit befolyását.
A magyar népszavazási kezdeményezés bejelentésével ráadásul új helyzet állt elő az Unióban. Párhuzamosan egyszerre két tagállamban – Nagy-Britanniában az EU-ból történő kilépésről, Magyarországon a migrációs kvótáról – tartanak majd olyan referendumot, amely kihívást intéz az európai elitekhez, és amelyek közös nevezője, hogy a nemzeti szuverenitás megerősítésére tesznek kísérletet.
Sokatmondó folyamat, hogy néhány év alatt a »mind szorosabb unió« elképzeléstől eljutottunk a mind erősebb nemzetállamok gondolatáig.”