Beszabadult Bogár a közmédiába: itt az Igazság, de hol az igazság?

2015. november 02. 14:26

Európa, Kína és Oroszország kiegészíti egymást, az USA-nak meg coki? Mire alapozza Bogár László a közmédiában elhangzó állításait? Vagy csak úgy a hasára ütve belemond valamit az éterbe?

2015. november 02. 14:26
Rajcsányi Gellért
Mandiner

bogar_laszlo.jpg

Ugyan lehet, hogy már egy ideje állandó vendége a közmédiának Bogár László, a lehető legnagyobb ívű világmegfejtések tudora; de csak most tudatosult a szerkesztőségünkben a tény, hogy az általunk már régóta körberajongott professzor a mi adóforintjainkból fenntartott médiumban vizionálja tovább a hagymázas próféciáit.

Mit is állít most a mester? Az MTI híre arról szól: az Egyesült Államok fegyverként használja a bevándorlókat Európa ellen, mivel veszélyeztetve érzi világhatalmi pozícióját az utóbbi időben kialakult eurázsiai együttműködés miatt – mondta Bogár László közgazdász hétfőn az M1 aktuális csatornán. Bogár kifejtette: Európa, Oroszország és Kína között az utóbbi egy–két évtizedben kialakult együttműködés megmutatta, hogy ezek az országok jól kiegészítik egymást gazdasági, társadalmi és kulturális téren, és az Egyesült Államok ezáltal több területen is „feleslegessé és értelmetlenné” vált. A kialakult helyzet sérti Amerika érdekeit, ezért „fegyverként” használja a bevándorlókat Európa ellen – jelentette ki Bogár László.

Lakonikus tömörségű, tömegek által is fogyasztható világmegfejtés ez, nem vitás. Csak egyvalamivel nem számol. A számokkal.

Meg úgy általában a tényekkel. Nézzük csak meg a bogári Igazságok után az igazságot.

*

Mert először is: mit jelent az, hogy Európa, Oroszország és Kína kiegészíti egymást társadalmi és kulturális téren? Az oroszok esetében: egyre nagyobb tömegek olvasnak Puskint és Pelevint? Százmilliók járnak orosz balettot nézni és táncolni? Vagy elborítják az internetet az orosz alkeszos, erőszakos és közlekedős vicces videók? (Ez utóbbi mondjuk igaz.)

És mi a helyzet a kínai társadalmi és kulturális terjeszkedéssel? Erről a tiszteletre méltó, négyezer éves birodalomról sok mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy hiperaktívan terjesztené saját kultúráját, világfelfogását és társadalmi berendezkedését szerte a világban, idegen népek számára (mint ahogy az amerikaiak, angolszászok teszik évszázadok óta). Kína mindig is zárkózott, önmagának élő óriás volt, amely más nagyhatalmakhoz képest lassabban ismerkedik a modern értelemben vett soft power, a puha hatalom alkalmazásával a világban. És az USA-val ellentétben a legközelebbi érdekszféráján kívül egy pillanatnyit sem érdekelte, hogy átformálja a vele érintkezésbe kerülő országok berendezkedését. Ezt szeretik is az illiberális diktátorok szerte a világ körül. Sok víznek kell még lefolynia a Sárga folyón, amíg megszületik a világ körüli embermilliárdok ízlését formáló kínai Coca Cola, Hollywood, rockandroll, Disney, popzene, satöbbi.

S fordítva: mit exportál jelenleg Európa Kína és Oroszország kultúrájába és társadalmába? Liberális demokráciát? Jogállamot? Fékeket és ellensúlyokat? Véleménynyilvánítási szabadságot? Nyugati kereszténységet? Melegházasságot? Haha.

Mivel indokolhatók tehát Bogár László megfejtései az egymást társadalmilag és kulturálisan kiegészítő Európáról, Oroszországról és Kínáról?

*

Nézzük akkor a gazdaságot. Ott vannak olyan szép, egzakt számok – bár azokat Bogár szerint nyilván a megnevezhetetlenek találják ki a megvezetett tömegek számára.

Először is nézzük a 2014-es gazdaságiössztermék-világranglistát (Világbank adatai alapján), aztán a külkereskedelmi forgalmat (euróban számolva euróval szembeni, 2014-ben átlagos 1,3-as dollár-árfolyammal számolva).

A világranglista élén az összesített EU áll 14200 milliárd euróval

Második helyen áll az USA 13400 milliárd euróval.

A harmadik Kína 7969 milliárd euróval.

Oroszország a 10. helyen áll a világranglistán, 1430 milliárd euróval (Kanadát megelőzve, India mögött).

*

Álljon aztán itt néhány adat az összesített külkereskedelmi (export és import) adatokról, a 2014-es évből (források itt és itt és itt).

Az EU és az USA közötti összesített kereskedelmi forgalma: 515 milliárd euró. 

Az EU és Kína közötti forgalom: 467 milliárd euró.

Az USA és Kína közötti forgalom: 453 milliárd euró.

Az EU és Oroszország közötti forgalom: 285 milliárd euró.

És mi a helyzet a többi érintett relációval?

Kína és Oroszország között 73 milliárd euró a forgalom.

Az USA és Oroszország között pedig 26 milliárd a forgalom.

A fenti adatok és nagyságrendjük egy áttekinthető grafikán:

usa_eu_kina_oroszorszag.jpg

És eközben az Egyesült Államok és partnerei hét év tárgyalás után pár hete, október 5-én aláírták a Csendes-óceáni Partnerséget (TPP), amely minden eddiginél szabadabb kereskedelmi térséget hoz létre a világ legnagyobb óceánjának nyugati és keleti partjain, többek között az USA, Japán, Ausztrália, Új-Zéland, Kanada, Mexikó, Chile, Szingapúr részvételével – de Kína nélkül. A leendő TPP-térség Egyesült Államokkal folytatott export-import forgalma 2014-ben 1237 milliárd eurót tett ki.

A tervezett USA-EU megállapodás, a TTIP pedig a világ össztermelésének több mint a felét fogná össze egy szabad(abb) kereskedelmi övezetben.

*

Mivel indokolhatók akkor a kulturális és társadalmi dimenzió mellett a gazdaságilag is felesleges, megkerülhető Egyesült Államokról szóló bogári nézetek?

Mire alapozza Bogár László a közmédiában elhangzó állításait?

Vagy csak úgy a hasára ütve belemond valamit az éterbe?

És a közmédia meghívja Bogár Lászlót közszolgálati szakértőnek, hogy a fenti badarságokat elmondja a nagyközönségnek. És az MTI hírt ír belőle, hogy terjedjen csak a cucc a közvéleményben.

Mert rengeteget lehetne beszélni és vitatkozni a világgazdaság állapotáról, lehetőségeiről és veszélyeiről, a globalizáció egyre bonyolódó hálózatairól, a világ nagyhatalmainak, vezető entitásainak kölcsönös függéseiről, közös és eltérő érdekeiknek ütközéseiről, a szabadkereskedelmi egyezményekkel kapcsolatos reményekről vagy félelmekről, az USA, az EU, Kína és Oroszország lehetőségeiről, viszonyaikról, erejük nagyságrendjéről.

De annyit bedobni „szakértőként”, hogy Európa, Kína és Oroszország kiegészíti egymást, az USA-nak meg coki, az minden tájékozott ember számára egy nevetségesen téves, üres, buta blöff. A kevésbé képben levő tömegekkel szemben pedig megalázó mértékű félretájékoztatás, dezinformálás.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 240 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
johnnyrotten
2015. november 03. 21:25
Jómagam is leegyszerűsítve értékelném a posztban említett figurák világát: Bogár egy barom, Drábik egy még nagyobb barom (mondjuk 5xBogár), míg Szaniszló egy szerencsétlen barom (0,5xBogár). Ennél több szót nem is érdemes vesztegetni rájuk. Rajcsányinak igaza van: tényleg nem való valamit is magára adó televízióba.
Berecskereki
2015. november 03. 08:10
Akkor ismételten másként. Egy ország egy másik ország kormányzásába, életében beavatkozhat; közvetlen és közvetett módon. A közvetlen mód a katonai beavatkozás. Közvetett módon, társadalmi kohézió fellazítás politikája, beépülés az adott ország gazdaságába (piacszerzés) multinacionális cégeken keresztül. Ennek vizsgálatát, feltérképezését azonban nem lehet statikus módszerrel elemezni. Ergé viszont ezt teszi, amikor egyetlen év (2014 év) adatait hasonlítja össze és nem dinamikusan, nem több év adatait veti össze, amellyel meg lehetne határozni a változás arányát és következtetni lehetne a jövőre. Hivatkozik 3 forrásadatra, amelyekben ezek a dinamikus adatok megtalálhatók és grafikonon szerepelnek. Ilyen például a http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/6760204/6-27032015-AP-EN.pdf linken található „EU top trading partners, 2002-2014 (Share in total extra-EU trade in goods, based on trade value)” című táblázat, amely mutatja a változás irányát. Amennyiben a körülményeket is figyelembe vesszük, akkor a következő megállapításra juthatunk. Az USA adatai 2002 évtől folyamatosan csökkennek a világválság kirobbanásáig., a válság kezelése alatt. 2011 után enyhe növekedés, stagnálás majd ismét kisebb nö9vekedés tapasztalható. Ez utóbbi akár az oroszországi embargónak is betudható. Kína esetében 2002-2010 időszakban dinamikus növekedés mutatkozik, majd – valószínű a válság hatása miatt – 2010-2013 között csökkenés van. Ezt követően a növekedés megegyezik az USA tekintetében mutatkozó növekedéssel. Oroszország esetében az USA-hoz viszonyítva fordított a helyzet és jól érzékelhető az Oroszország elleni szankció hatása is. Mindezt ergé figyelmen kívül hagyja. Ergé elemzése, következtetése, cáfolata Bogár úr tekintetében akkor lenne megfelelő, ha hasonlóan érvkészlettel rendelkezne. Emlékezzünk, hogy Soros György mit „regélt” a következő válság lehetőségéről. A lényege a pénzügyi válság helyére túltermelési válság lép. Az USA-nak piacra van szüksége. Olyan piacra, amelyen szabadon „garázdálkodhatnak” a gazdaságának szereplői. Ezt a célt szolgálják a szabadkereskedelmi megállapodások. Ergé hivatkozik a Csendes-óceáni Partnerségre (TPP), de azt elfelejti hozzátenni, hogy az országok által a ratifikálása még nem történ meg és egyes országokon belül komoly akadályokat említenek. (L. „Veszélyben a világ legambiciózusabb szabadkereskedelmi egyezménye?” http://kitekinto.hu/amerika/2015/11/02/veszelyben_a_vilag_legambiciozusabb_szabadkereskedelmi_egyezmenye/#.VjepjW5z8dU ) Az EU-val kötendő pedig még csak a tervezés fázisában van, de már most érzékelhető, hogy hasonló problémák lesznek, mint amilyen a Csendes-óceáni Partnerségnél (TPP) a ratifikálás során mutatkozik.
egyetmondok
2015. november 02. 23:28
Bogár úr sokat segít abban, hogy hihető legyen,miszerint a mostani migráns-válság egy hatalmas baloldali összesküvés,amelyet Soros finanszíroz,aki a globális finánckapitalizmus fő alakja. Nem bonyolult ez a mai magyar jobboldal milliós táborában: a kapitalizmus a kommunizmus. Ennyi Gellért,nincsen Bogár úrban sem ennél több. De ez pont elég.
mustarharmas
2015. november 02. 22:51
Ez olyan kekeckedős, okoskodós cikk lett.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!