„Az október 22-ei, Valdaj-fórumon elmondott Putyin-beszéd összefoglalása
Az eredeti, teljes szöveg és videó oroszul: itt.
1.) INFORMÁCIÓS HÁBORÚ Putyin szerint abba kell hagyni az információs háborút. Ugyanis ebben az információs háborúban a szólásszabadság, az információk szabad áramlásának bajnokai most arra törekszenek, hogy ellenséges propagandának minősítsék az olyan szempontokat, amelyek nem felelnek meg az ő felfogásuknak, s amelyek ellen, szerintük, akár antidemokratikus eszközökkel – az egyedül helyes vélemény leszögezésével, az események sajátos értelmezésével, elhallgatásokkal – is szabad harcolni. Ehhez kapcsolódik, hogy a tömegmédia hatására a nagyközönségben gyengült a háborúk elleni ellenérzés, mert a médiából nem érzékelik, hogy a háború milyen emberi szenvedéssel, rombolással jár. Ráadásul a háborús terminológia immár átszövi az élet minden területét.
2.) AZ ŐSLAKOSOK ÉS A BEVÁNDORLÓK KÖZÖTTI ELLENTÉTEK Elejét kell venni a migrációs válságnak, amely mindenütt felszítja a nacionalizmust, és folytonos társadalmi türelmetlenséghez, konfliktusokhoz vezet. Nem érdemes lakkozni, hogy a tősgyökeres lakosság - minden együttérzése mellett - tartózkodva beszél az idegenek betöréséről, a bűnözési helyzet romlásáról, a menekültekre fordított költségvetési forrásokról.
3.) A TERRORISTÁK ELLENI ÁLSÁGOS HÁBORÚ Abba kell hagyni a kettős játékot, amelyben egyrészt azt a látszatot keltik, hogy egyesek harcolnak a terrorizmus ellen, miközben felhasználják a terroristákat bizonyos nem kívánatos rendszerek megdöntésére.
4.) KETTŐS MÉRCE A TERRORISTÁK MEGÍTÉLÉSÉBEN Tarthatatlan az a helyzet, hogy egyes terrorista csoportokat mérsékelteknek, másokat radikálisoknak tekintenek. Nincs ilyen. Az eszközeik egyformák: terror, gyilkosságok, az emberek megfélemlítése, beletörődő tömeggé formálása. Céljaik is ugyanazok: a pénzért, a pénzen való osztozkodásért, a jövedelemforrások fölötti ellenőrzésért, az általuk befolyás alatt tartott térség növelésért harcolnak, nem eszmékért, hívják őket al-Kaidának, Iszlám Államnak, Dzsabat al-Nuszrának, amelyek olykor egymással is háborúban állnak. Fenyegetik az emberi civilizáció, benne a világvallások értékeit, kompromittálva még az iszlámot is, amellyel csupán elfedezik valódi céljaikat.
5.) A KERESKEDELMI–SZANKCIÓS HÁBORÚK a konkurencia tönkretételét, a piacról való kiszorítását szolgálják. Ennek immár az olyan európai társaságok is kárvallottjai, amelyeket az USA sorozatosan bírságokkal sújt, mert meg merték szegni az egyoldalú amerikai szankciókat. Nem szövetségesekkel, de vazallusokkal viselkednek így, amikor megbüntetik őket helytelen magatartásukért.
6.) AZ USA EURÓPAI RAKÉTATELEPÍTÉSEI A napokban sor került az amerikai légelhárítási rendszerek (PRO) első európai kipróbálására. Átvertek bennünket. Beigazolódott a gyanúnk, amit amerikai kollégáinknak korábban szóvá tettünk: nem a hipotetikus iráni atomfegyver-veszélyről van itt szó, hanem a katonai egyensúly megbontására tett lépésekről, amelyekkel nem csak a geopolitikai ellenfeleket, de a szövetségeseket is uralni lehet. Mindez magát az USA-t is fenyegetett helyzetbe hozza.
7.) A NYUGAT TEVÉKENYSÉGE A KÖZEL-KELETEN A nemzetközi közvéleménynek el kell azon gondolkodnia, nem kellene-e koordinálnia a tevékenységét a konfliktus-zónákban az ott élőkkel…
8.) OROSZORSZÁG SZÍRIAI HADMŰVELETEI a békét szolgálják, miután Szíria hivatalos hatalmi szervei ezzel a kéréssel fordultak hozzánk.
9.) A KÖZEL-KELETI KONFLIKTUS RENDEZÉSÉNEK feltétele mindenekelőtt az, hogy megszabadítsuk Szíria és Irak területét a terroristáktól, s lehetetlenné tegyük, hogy működésüket más régiókba helyezzék át. Ennek érdekében egyesíteni kell minden erőt: Irak és Szíria reguláris hadseregét, a kurd önkéntesek alakulatait, a különféle ellenzéki csoportokat, amelyek valóban készek a terroristák tényleges szétzúzására.
10.) SZÍRIA POLITIKAI STABILIZÁLÁSA Nyilvánvaló, hogy a háborús győzelem nem old meg minden problémát. A szíriaiaknak kell dönteniük a sorsukról. Ebben a politikai folyamatban részt kell kapnia a társadalom valamennyi egészséges, hazafias, szerveződésének. A nemzetközi közösségnek kifejezetten korrekt, tiszteletteljes együttműködést kell tanúsítania, nem pedig kívülről, ultimátumokkal, zsarolással és fenyegetéssel fellépnie.
Megjegyzem, Vlagyimir Putyin beszédének egésze, az összes bíráló megjegyzés ellenére, együttműködési készséget fejezett ki mindenekelőtt az Amerikai Egyesült Államokkal. A helyes irányban tett lépésként értékelte a szíriai katonai műveletekkel kapcsolatos információcserére vonatkozó eddigi megállapodásokat, s ezek körének bővítését szorgalmazta. Mint mondta, az a fő, hogy mint szövetségest fogadjuk el egymást a közös harcban, viselkedjünk becsületesen és nyíltan. Csak így garantálható a terroristák feletti győzelem.”