„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
A kisebbségi autonómia egyébként nem helyi kormányzati vagy uniós kegy, hanem valami olyasmi, ami jár.
„Erdély nem akar elszakadni Romániától, sőt, Székelyföld sem. Az elmúlt évtizedek erőszakos vagy gazdaságilag ösztönzött be- és kitelepítései ezt aligha tennék lehetővé. De miért ne lehetne értelmesen együtt élni, közös nyelvet beszélni, megtartva a sajátot is, ismerve a másik dalait, de mindenekfelett tisztelve a sajátjainkat? Bukarest éppen ezt ösztönzi mostanság Moldovában, sőt, nem egy vezető politikus nyíltan kimondja, hogy lelkesen bekebeleznék az egész államot, és románná nevelnék az ország durván felét jelentő kisebbségeket. Brüsszel ezzel sem törődik, mert Románia nem »hepciáskodik«, ha utasítás vagy »kérés« jön felülről, lelkesen teljesíti.
Európában az elmúlt időben két példa volt arra, hogy egy kisebbség tényleges jogaihoz jutott. Jutott? Az első Koszovó volt, ez ma már de facto amerikai protektorátus. A másik a Krím, amelyik orosz fegyverekkel szakadt el Ukrajnától. Be kellett volna következnie bármelyiknek, főleg az utóbbit követő délkelet-ukrajnai vérzivatarnak? Nem, amennyiben a helyi lakosság megkapja, ami jár neki, és amit szeretne. Akkor nem hagyták volna magukat kívülről manipulálni, sőt, a határokkal sem foglalkozna a kutya sem.
Az Európai Unióhoz való csatlakozás Közép-Európában eltörölte a határokat, van óriáspláza mindenhol, és természetesen utazhatunk is bármerre. Azzal azonban, hogy mindenkiből derekas fogyasztót akarnak csinálni, nem »sokszínű európai közösséget« teremtenek, hanem egy gigantikusan idegesítő szupermarketet.
Ebben a helyzetben azok az eszközök maradnak, amelyeket még a ballib ellenzék sem nagyon tud kifogásolni az Orbán-kormányban. A határon túliak kulturális és gazdasági támogatása, érdekeiknek védelme a nemzetközi porondon.
Tusványost sokan egy »jobboldali nyári partinak« tartják, ahol »Orbán majd mond valamit«, amiből utána sok tucat politikai elemző megél – főleg a liberális, „szakértői” oldalon. Pedig ennek a történetnek éppen a megismerés, akár az egymással való vitatkozás adja meg a lényegét. Tusványossal nem az a »baj« – amit előszeretettel emlegetnek bukaresti barátaink –, hogy ott megjelenik Orbán Viktortól kezdve a magyar kormányzat jó része. Az baj, hogy a román kormány képviselői nincsenek ott. És legalább ekkora gond, hogy a nagyszerű Brüsszel képviselői sem találnak erre az időpontra első osztályú repülő- vagy vonatjáratot ebbe az irányba.
A kisebbségi autonómia egyébként nem helyi kormányzati vagy uniós kegy, hanem valami olyasmi, ami jár.”