Ha a hallgatók sem tüntetnek, vége a demokráciának

2015. május 08. 15:19

Meghátrálni akkor lehet, ha az ember eldönt valamit, és utána azt mondja, hogy bocsánat, rossz döntés volt. Itt azonban nem volt döntés. Interjú.

2015. május 08. 15:19
Palkovics László
Origo

Ennek ellenére számított a tüntetésekre, vagy azért meglepődött?

Annyira nem lepődtem meg, hiszen ha a hallgatók sem tüntetnek, ott vége a demokráciának. Az indok viszont nem volt annyira érthető. A demonstrációk azért kezdődtek, mert a nyilvánosság és a hallgatók tényként kezelték bizonyos szakok megszüntetését. Ezzel azért nehéz mit kezdeni, mert semmiféle megszüntetésről nem volt szó. Arról akkor lehet majd beszélni, ha a kormány által jóváhagyott szakjegyzékben ezek a szakok nem szerepelnek. Addig az egész csak egy munkaanyag.

Mégis sokak szemében meghátrálásnak tűnt, hogy a javaslatból pár nappal a tüntetések után kivették néhány szak megszüntetését.

Meghátrálni akkor lehet, ha az ember eldönt valamit, és utána azt mondja, hogy bocsánat, rossz döntés volt. Itt azonban nem volt döntés. Arról volt szó, hogy volt egy javaslat, amelynek néhány pontjában egyetértés volt, másokban pedig nem. Sőt a javaslattevők – gondolok itt a Magyar Rektori Konferencia szakbizottságaira – néha még saját magukkal sem értettek egyet. (…)

Mégis, ha nem a tüntetések hatására változtattak, akkor miért?

Az ipari termék- és formatervező szakon kiültem hatszáz hallgató elé – ami tanárként tőlem amúgy sem túl szokatlan a BME-n –, és együtt beszéltük meg, hogy maradjon a szak, de azzal ők is egyetértettek, hogy mindenképpen változtatni kell a tartalmán. Ugyanez történt a nemzetközi tanulmányokkal is. Amikor megvizsgáltuk a szak adatait, kiderült, hogy egy 140 mintás populációból 125-en különböző munkakörben dolgoznak, és a legtöbben nem a külszolgálatban. Ha viszont már nemzetközi tanulmányoknak hívjuk, legyen is az. Velük is megállapodtunk, hogy a szak nem szűnik meg, de a következő öt hónapban átalakítják a tartalmát.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krotak
2015. május 08. 17:33
Egyszer régen Horn Gyula valami olyasmit pedzegetett; szabad-e milliárdokat költeni arra, hogy évente több-száz olyan fiatal jöjjön ki az egyetemekről, akik a semmire sem jó diplomájukkal képtelenek elhelyezkedni. Ha nem akarnak a szüleik nyakán élősködni, akkor ruhatárosok, büfések, vagy Tesco árupakolók lesznek(az oktatás alapvető megváltoztatása, átalakítása elkerülhetetlen). A közvélemény-formáló értelmiség elnézően somolygott: a mi Gyulánk szto gramm vodka után mennyire ért a nép nyelvén.
Tintamin
2015. május 08. 17:21
Azt áruljátok már el, basszátok meg, hogy mi a retkes picsáért kell szétverni az oktatást???????? Is... Zéró kommunikáció, zéró egyeztetés, azt se tudjátok, mit csináltok, mert már csak a saját dilettáns seggnyalóitokban bíztok, szakemberrel már nem mertek beszélni, mert a szemetekbe mondja, hogy ostobák vagytok, mint egy szaros gumicsizma. Hülyékre bíztuk az országot, amihez nyúltok, szarrá válik..
Brigadéros
2015. május 08. 16:42
Nem az a gond, amit akartok, hiszen az többnyire jó...de a kommunikációja...itt is csak annyit rebegtetek a balhé kitörése után, hogy ez csak munkaanyag... Ne az asztalfiókból kilopott tervezetek miatt kelljen magyarázkodni... Előzetesen vitára kellene dobni koncepciót, meg előzetes anyagokat nagy dobra verve, hogy várjátok a javaslatokat... Amiket itt leírtál, azok meggyőző érvnek látszanak (nyilván kifejtve...).. Miért nem lehet ezt előre elmondani?! Nem érzitek, hogy miből lehet balhé??? Egy politikusnak ezt legalább 80%-ra be kell tudni lőnie!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!