A kalmárkodás nem külpolitika

2015. április 22. 14:43

Merészség az előző parlamenti választás után egy évvel biztos kijelentéseket tenni arról, hogy ki az esélyese a 2018-as megmérettetésnek. Az LMP előtt az a kihívás áll, hogy versenyre tud-e kelni a Jobbikkal a rendszerkritikus szavazatokért.

2015. április 22. 14:43
Schiffer András
Schiffer András
Krónika.ro

A Fidesznek a veszprémi, tapolcai és újpest–angyalföldi időközi országgyűlési választásokon elszenvedett veresége után sokan kormányváltó hangulatról beszélnek Magyarországon. Három évvel a következő parlamenti megmérettetés előtt nem korai ilyen következtetéseket levonni?

Mindenkit nagyon óvnék messzemenő tendenciák felrajzolásától. Huszonöt év tapasztalata arra int a magyar belpolitikával kapcsolatban: semmit nem mond a végeredményről, hogy a ciklus elején és a közepén ki a nyertese egy elégedetlenségnek. Amikor éppen nem kétpólusú volt a rendszer, megtörtént, hogy egészen más ellenzéki párt jött ki nyertesként, mint amely az elég hamar bizalmat veszítő kormánypárt után győztesnek látszott.

1990 után, amikor az Antall-kormány hamar elveszítette a bizalmat, éppen a Fidesz volt, amely nagyon hamar fölívelt, 1994-ben, a Bokros-csomagot követően a Torgyán-féle Kisgazdapárt volt messze az esélyes, sőt volt olyan is, amikor már kétpárti váltógazdálkodás látszott kialakulni, 2000-ben a Kovács László irányította MSZP jócskán vezetett Orbán Viktor előtt, majd nagyon szoros eredmény alakult ki 2002-re. Sőt 2006 őszén az utcai harcok és a szemkilövetések ellenére sem lehetett látni, hogy a Fidesz kétharmados többséget szerez.

Akkoriban az LMP még csírájában sem létezett, a Jobbik támogatottságát pedig alig tudták bemérni a közvélemény-kutatók. Csak azért bocsátkoztam ilyen hosszas felvezetésbe, mert van egy drasztikus kiábrándulás a Fidesz-ből, megtört a varázs. Nagyon gyors lefolyású bizalomvesztésről van szó, ráadásul emberemlékezet óta nem volt példa rá, hogy a Fidesz három egymást követő időközi választást elveszítsen. Hogy pontosan ki és hogyan tudja becsatornázni ezt az elégedetlenséget, arról ma még semmit nem lehet mondani.

Mégis az a tendencia körvonalazódik, hogy a Fidesz legnagyobb ellenfele a 2018-as országgyűlési választáson a Jobbik lesz.

Ez az, amit most még nem lehet kijelenteni.

Képesnek tartja a balliberális oldalt annyira megerősödni a következő időszakban, hogy ne a radikális jobboldali párt legyen az alternatíva a Fideszre?

Még egyszer: merészség az előző parlamenti választás után egy évvel biztos kijelentéseket tenni arról, hogy ki az esélyese a 2018-as megmérettetésnek. A tapolcai kampányban a falvakat járva viszont én is láttam, hogy nagyon sok embernek elege van abból a fejlődési pályából, amit a rendszerpártok felrajzoltak, egyként elegük van a Fideszből és az MSZP-ből. Ma ezt az elégedetlenséget a Jobbik meg tudja lovagolni.

Az LMP előtt az a kihívás áll, hogy versenyre tud-e kelni a Jobbikkal a rendszerkritikus szavazatokért. A ballib oldal, tehát az MSZP és vidéke sohasem lesz kormányváltó tényező. El lehet játszani a legnagyobb ellenzéki párt szerepét, ami a mandátumok száma alapján meg is illeti az alakulatot, de az a világ már elmúlt, amely a szocialista pártot a rendszerváltás utáni két évtizedben akkor is egyeduralkodóvá tette, amikor nem volt kormányon.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bolond Istók
2015. április 23. 20:21
Ha valaki pártot szeretne gründolni és kíváncsi arra, hogy fondorlatos, tömény, csúcsra járatott demagógiával 5-6 év alatt meddig lehet eljutni nézze meg az LMPt. Egyébként az LMP a magyar politika paradoxona. Egy zöld párt, vidéken szinte nulla támogatottsággal, amin még a nagyformátumú, sértődött Ángyánprofesszorúr sem tudott javítani... (Komikus volt mikor egy riportban Sifinek minden második szava az volt, hogy: Ángyánprofesszorúr. Ez egyébként a balliberáliséknál nagy szokás. Kardos Gábor filozófus(mitől az? :D), Róna Péter az Oxfordi Egyetemen a Blackfriars Hall tanára... Ez is a régóta csiszolgatott, a bolsevik elődöktől átvett hazugságszisztéma része. Egy trükk, amivel nyomatékosítani és hitelesebbé akarják tenni a mondandót, vagyis az egyént aki mondja. Mint mikor a Bajnairól és Mesterházyról azt hazudták, hogy azért vannak az USAban, hogy egyetemen tartsanak előadást. És még véletlenül sem stróman-eligazításon voltak :D)
catalina9
2015. április 23. 13:12
Egy biztos, az LMP politikája nem "MÁS". Keveredik benne a zöldek éretlen hangossága, a liberálisok sunyi jóemberkedése, és a Hahások primitív szereplési mániája. Egy bohócpárt lett belőlük.
tango47
2015. április 23. 10:21
Politikában soha ne mondd, hogy soha. A fidesz is állt már a kiesés küszöbén, aztán mi lett belőle?
tas0125
2015. április 23. 09:48
Édesapám, amihez te hülye vagy,akkor időnként mondsz valami nagy bornírtságot. Ezt egy belvárosi lila és éretlen lelkületű intellektuel beveszi.A többi a 90-s évek elején lejárt lemez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!