Vihar a magyar felsőoktatásban

2015. április 23. 18:00

A felvidéki magyar fiatalok is előszeretettel mentek magyarországi egyetemekre. Vajon a magyar felsőoktatás permanens reformja elveszi-e a kedvüket?

2015. április 23. 18:00
Feledy Botond
Új Szó

„A másik nagy lépés, amelyről a szakmegszüntetősdi árnyékában alig esett szó, a konzisztóriumok bevezetése. Bár a korábban a királyok által használt tanfelügyeleti megoldás nem ismeretlen demokratizált formában a 21. században sem, a kancellári rendszert nemrég bevezető kormányzati akarat újabb erős intézményeként azonban aggasztónak tűnik.

Ha a konzisztorok hozzájárulása nélkül számos döntést nem hozhat meg az egyetemek szenátusa, akkor ez az egyetemi autonómia újabb korlátozása lesz az oktatók és hallgatók szemében. Sajnos nincsenek tiszta piaci viszonyok, az állam ezer szállal kötődik a mendzsmenttudást gyakran nélkülöző egyetemekhez, amelyeken 25 év alatt az erőforrásokat sem lehetett megteremteni egy rendes belső igazgatás kialakítására. Összességében megállapítható, hogy az egyetemi autonómia 2015-ben a társadalom jó része számára nagyobb érték, mint a hatékony egyetemi gazdálkodás. Ez pedig önmagában politikai üzenet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Eltünt
2015. április 24. 14:36
GYF HIJJEL PISTIKE VIHARZIK,HISZ ŐK HOZTÁK A TÖRVÉNYT DIPLOMA NYELVVIZSGÁVAL .SZEMBE MENNEK A SAJÁT TÖRVÉNYÜKKEL ÉS MOST ÖRJÖNGENEK .FIDESZ AKKOR HIÁBA ELLENEZTE FIDESZ VOLT A RASSZISTA EMIATT NEVETSÉGES A BALOLDAL ÜVÖLTÖZIK USZÍT A SAJÁT TÖRVÉNYÉVEL SZEMBEN.
Forsz
2015. április 24. 14:23
Számomra az egyik legdühítőbb a felsőoktatás kapcsán az egyetemek önállóságának a demagógiája. Ez a fogalom abból az időből maradt reánk, amikor az egyetemek nem ingyenesek voltak, amikor az egyetemek, szinte valóban függetlenül a társadalomtól, önálló habituációból eredeztetett ismeretrendszert oktattak. Ez természetesen egyre inkább igazodott a társadalmi igény által megszabott ismeretekhez, de valójában ezek a felsőoktatási intézmények mégiscsak egy önálló entitást képeztek és így az önállóságuk természetes volt. Bár bizonyos ideológiai normákat még így sem léphettek át. Ma, egy egészen más struktúra szerint működő, a társadalomhoz szervesen kötődő felsőoktatásnak ilyen jellegű önállóságot követelni egyenesen ostoba arrogancia.
Apáczai
2015. április 24. 06:09
Így látják külföldről Magyarországot és az ellenzéket. Egy erdélyi olvasó találó és igaz véleménye: Hát igen, 20-án TÜNTETÉS A KORMÁNY ELLEN , most a diákok tüntetnek, ez van ma Magyarországon és miért is pontosan? A választ pontosan érzékelteti , megmagyarázza Szun - csu Kínai államférfi ( Kr.e 500 ): "Ha elakartok távolítani egy kormányt , romboljatok szét mindent ami jó. Ássátok alá az uralkodó réteg tekintélyét, nyilvánosan szégyenítsétek meg őket polgártársaik előtt. Használjátok fel a legaljasabb és leg ocsmányabb emberek munkáját . Zavarjátok minden eszközzel a kormányzat tevékenységét. Szítsatok egyenetlenséget és viszályt a polgárok között. Legyetek nagylelkűek az ajánlatok és ajándékok dolgában, ha bűntársakat akartok vásárolni. Ne takarékoskodjatok se pénzzel, se igéretekkel, mert nagy lesz a kamatja." Ezt teszik pontról- pontra ma Magyarországon azok , akik az ország nagy részét már kiárusították , a földdel egyenlővé tették amikor nem régen még hatalmon voltak ( gyurcsány és bandája) és most megpróbálják az elvesztett hatalmat a legaljasabb módszerek igénybe vételével vissza szerezni, kezet tenni arra ami még megmaradt szerencsétlen Magyarországból.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!