„Notwithstanding”

2014. december 19. 15:59

Ha a bírói felülvizsgálat nyomán alkotmányellenesnek találnak egy törvényt, a kanadai parlament ötéves időtartamra felfüggesztheti az ítéletet, vagyis átmenetileg mégis hatályban tarthatja a törvényt.

2014. december 19. 15:59
Orbán Balázs
Orbán Balázs
Napi Gazdaság

„Az aktuálpolitikától elszakadva próbáljuk meg tágabb összefüggésben vizsgálni a helyzetet. A kormányzat alkotmányos mozgásterét illetően két felfogás létezik. Az egyik szerint a parlament szuverenitása korlátlan, amelyet nem korlátozhatnak közvetlen legitimitással nem rendelkező testületek – jellemzően leginkább a bíróságok. Emiatt ellenzik ebben a táborban az aktivista alkotmánybíráskodást is. A másik értelmezés a hatalom korlátozására összpontosít és azt állítja, hogy a parlament mozgástere széles körben visszaszorítandó. Ezzel összeegyeztethető az aktivista alkotmánybíráskodási felfogás is – akár az egyébként szabályszerűen elfogadott alkotmánymódosítás megsemmisítése is elképzelhető.

(...)

A kanadai modell lényege a »notwith­standing clause«, vagyis az alkotmányos intézmények közötti egyet nem értés feloldására szolgáló mechanizmus. Eszerint ha a bírói felülvizsgálat nyomán alkotmányellenesnek találnak egy törvényt, a kanadai parlament ötéves időtartamra felfüggesztheti az ítéletet, vagyis átmenetileg mégis hatályban tarthatja a törvényt. Nem szükséges tehát előre, általános jelleggel korlátozni a bírósági felülvizsgálatot, elegendő a politikailag kulcsfontosságú kérdések esetén jelezni a parlamenti egyet nem értést, és érvényesíteni nemcsak jogi, hanem más szempontokat is. Ezt a lehetőséget a gyakorlatban meglehetősen ritkán alkalmazzák Kanadában, ugyanis már puszta létezése is erősíti az alkotmányos szervek közötti párbeszédet. A rendszer másik nagy előnye: nincs szükség általános, előzetes korlátozásra, hanem utólag, egyedi mérlegelés alapján dőlhet el egy-egy alkotmányos szempontból is jelentős szakpolitikai ügy.

A probléma tehát az egész világon fennáll, a sémák ismertek, a megoldások egyediek, de ha van esély az újragondolásra, nem haszontalan körülnézni a nagyvilágban.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
indiáner
2015. január 22. 15:44
TTIP elfogadtatása is lehet a háttérben. Csak szólok: Amelyik kormány ezt aláírja, annak tagjainak és pártjának örök megvetés jár, amíg létezik az ország. Ha egy erőtlen "birodalom" kéri tőlünk, akkor azért kell ellenállni. Ha egy erős, akkor azért, mert valakinek figyelmeztetni kell a határokra. Nem azért van ez, mert annyira jó fejek vagyunk, csak egyszerűen élni szeretnénk. De ha úgy nem jó, halni is tudunk.
Ángyán Páván
2014. december 24. 03:19
Olvastam, hogy demenciánál a fiatalkori emlékek törnek felszinre. Nincs ez másképp a vén hülye komcsiknál sem.
egyetmondok
2014. december 20. 15:37
Mennyivel egyszerűbb előre korlátozni a bíróság jogköreit,akkor főleg,ha a hatalom birtokosai semmire se tartják a párbeszédet.
indiáner
2014. december 20. 09:19
"Ezt a lehetőséget a gyakorlatban meglehetősen ritkán alkalmazzák Kanadában, ugyanis már puszta létezése is erősíti az alkotmányos szervek közötti párbeszédet." Itt tör ki a közröhej.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!