Emberi jogok – az új ikonok

2014. december 12. 09:09

Az univerzális értékeket képviselő emberi jogok korunk vallásaként működnek. Megvalósulásuknak azonban annyiféle módja lehetséges, ahányfélék mi, emberek vagyunk.

2014. december 12. 09:09
Orbán Balázs
Orbán Balázs
Mozgástér

A Századvég Alapítvány tavaly végzett egy közvélemény-kutatást, amely az emberi jogok magyarországi helyzetét vizsgálta. A fenti paradigma ismeretében nem meglepő, hogy az emberi jogokat a megkérdezettek 98 százaléka fontosnak vagy nagyon fontosnak gondolta. Magyarországon sincs tehát olyan, aki komolyan kivonná magát az emberi jogi gondolkodás hatalma alól – és ez éppen jól van így. Második felvetésként ebben a kutatásban arra kértük az állampolgárokat, hogy nevezzenek meg bármilyen konkrét emberi jogot. Ebben a tekintetben az eredmények finoman szólva is felemásra sikerültek. A 2000 fő megkérdezett 69 százaléka tudott erre a kérdésre legalább egy értékelhető választ adni, három emberi jogot pedig csupán 786 ember nevezett meg. Ezen túlmenően az is kiderült, hogy az emberek jellemzően nem a jogtudományi értelemben vett hierarchiában elöl szereplő emberi jogokat tudnak megnevezni, hanem inkább olyan jogokat, amelyek a mindennapi életükben őket közvetlenül érintik. Két nagy említéscsoport volt kirajzolható: az emberi méltósággal, egyenlőséggel, státuszbiztonsággal, valamint az emberi szabadsággal összefüggésbe hozható jogok. Emellett számos olyan jogot is felsoroltak a megkérdezettek (pl. demokrácia, testvériség, állam büntető hatalma), amelyek ugyan nem emberi jogok, de mind kulcsfontosságú a hétköznapokban.

Azt hiszem, ebből a rövid ismertetésből is látszik, hogy az emberi jogok gyakorlata, értelmezése, használata annyiféle, ahányfélék mi emberek a világban vagyunk – és ez így van jól.  Az emberi jogok ugyanis jelenleg a szükséges jó szerepét töltik be mindennapjainkban. Az emberi jogok ezen kitüntetett szerepe azonban számunkra is felelősséggel jár: világos cezúrát kell húznunk, amelyben az emberi jogok univerzalizmusában megkérdőjelezhetetlen alapokat – például a kínzás abszolút tilalmát – elválasztjuk azoktól az elemektől, amelyek civilizációs szempontból eltérőek. Így nem fogalmazódhatnak meg olyan elvárások, amelyek az emberi jogok tiszteletéről kialakult civilizációs konszenzust megbontják.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bumburi
2014. december 12. 21:48
Claudius római császár már a 1.évszázadban törvénybe mondta ki, hogy fingani minden római polgár alapvető emberi joga. A fingáshoz való jog ma még minden európai emberi jogi dokumentumból hiányzik. A fingáshoz való jog törvénybe iktatásával megelőzhetnénk az emberi jogok tekintetében többi európai országot és az USÁ-t is.
csuka
2014. december 12. 09:33
Guantanamó? Adósrabszolgaság? Munkanélküliség? Rabszolga munka? Menjetek a picsába az 'emberi jogokkal'!
USsange
2014. december 12. 09:17
Az emberi jogok vizsgálata Magyarországon? Azt hiszem, ez az usa gyakorlatának fényében, értelmezhetetlen vízgereblyézés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!