Svájcban a népnek mindig igaza van

2014. november 30. 10:51

Egy 152 éves adókedvezmény története érhet véget, amelyet még a 19. században találtak ki a Genfi-tó mellé visszavonuló gazdag angolok adóztatására.

2014. november 30. 10:51
Tóth Péter
Ars Boni

„Évtizedeken keresztül csábítottak gazdag külföldieket Svájcba az állam által biztosított kedvező adózási feltételek. Míg a svájci állampolgárok nemcsak jövedelmük, hanem vagyonuk után is adót fizetnek, addig a gazdag külföldieknek az állam lehetővé tette azt, hogy egy egyösszegű – a svájci ingatlanuk éves bérleti értékének ötszörösét kitevő – átalányadó megfizetésével róják le minden közteherviselési kötelezettségüket. Feltétel, hogy a Svájcban letelepedő külföldi ne szerezzen svájci állampolgárságot, valamint ne folytasson jövedelemszerző tevékenységet az országban. Ez a szabály mára több mint 5500 külföldi milliomost vonzott be az országba, köztük olyan híres és gazdag embereket, mint Tina Turner, Sebastian Vettel, Phil Collins, Sophia Loren vagy Mihail Hodorkovszkij.

A rendszer azonban az utóbbi években rendkívül népszerűtlenné vált, repedezni látszik, és egyre többen követelik a megváltoztatását az adózási igazságosság és a jogegyenlőség elveire hivatkozva. Ennek hatására egyes kantonokban, mint például Zürichben már el is törölték ezt az adózási lehetőséget, más kantonokban, mint például Bernben pedig jelentősen szigorítottak a feltételeken. Végül, 2012-ben a szövetségi törvényhozás is olyan új szabályokat fogadott el, amelyek a feltételeken érdemben szigorítva jelentős mértékben megnövelik az átalányadót választók adóalapját. A népszavazási kezdeményezés azonban mindezeknél drasztikusabb lépéseket kíván életbe léptetni, hiszen az átalányadó teljes eltörlését rendelné el, s így az Igenek győzelme esetén Celine Dion, Roger Moore és az összes külföldi milliomos ugyanolyan szabályok szerint adózna jövedelme és vagyona után, mint bármely svájci állampolgár.

Az eltörlést támogatók sikere esetén egy 152 éves adókedvezmény története érne véget, amelyet még a 19. században találtak ki a Genfi-tó mellé visszavonuló gazdag angolok adóztatására.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
indiáner
2014. november 30. 21:30
A jelenlegi szabad tőkemozgású világban bármilyen ingatlan adónak csak ott van értelme, ahol valamiért (jellemzően a szabad tőkemozgás miatt) túlságosan felértékelődtek az ingatlanok. Ha ez a helyzet nem áll fenn, akkor a "szabad tőkemozgás" és az ingatlanadó elsőrangú eszköz ahhoz, hogy kivásárolják alólunk az országot.
Jancsipapa
2014. november 30. 13:23
Nálunk a "Kedves Vezető" a nép...
heep
2014. november 30. 12:23
Jöhet Lichtenstein az adópolitikájának felülvizsgálatával. Rögtön megszűnne Európa legnagyobb egy főre eső GDP-jével rendelkező országa lenni.
Csigorin
2014. november 30. 11:06
hat ez nem erint, se svajci se gazdag nem vagyok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!