Egyáltalán mi az, hogy párt? Mint neve is mutatja, a párt lényege, hogy az adott társadalomban a rész (latinul PARS, vagyis egy adott érdekcsoport, elit, osztály vagy kaszt) ragadja meg az egész hatalmat, uralkodva a „legyőzött” másik rész felett. Ez tehát egy eredendően (alapelvében) erőszakos államfelfogás, mely a gyakorlatban – az ókori görög démosz uralmát demokráciának kikiáltó első államok óta! – egy szűk kisebbség uralmát jelenti a nagy többség, a tömegek felett.
Ennél is súlyosabb strukturális hibája a pártdemokráciának, hogy lényege szerint TOTÁLIS államhoz vezet, mivel logikusan pontosan ezt jelenti a rész (pars) uralma az egész (latinul: totum, totalitas) felett. A gyakorlatban éppúgy mint hivatalosan elismert alapelvei alapján minden pártdemokrácia lényegében oligarchikus politikai rendszer, vagyis egy adott társadalmi érdekcsoport uralma a többiek felett. Ezen a hibás és lényege szerint antidemokratikus alapelven az sem segít, ha sokan vagy netán látszólagos számbeli többségben vannak az uralkodó párt hívei, mert a rendszer akkor is nyers erőszakkal nyomja el a kisebbséget, ami különösen etnikai kisebbségek esetében vezetett számos egészen nyilvánvalóan diktatorikus következményhez világszerte – szépen megmutatva az ilyen pártdemokráciák strukturális hiányosságait. Érdemes felfigyelni arra, hogy ezek nem elsősorban elméleti hiányosságok, mert minden esetben gyakorlati visszaélések formájában jelentkeznek a konkrét helyzetekben.
Az önszerveződő bázisdemokráciához képest bármely pártpolitika a demokrácia és a politizálás illúziója, érdekcsoportok általi becsatornázásának technológiája. Nem lenne elég tehát a pártreklámok betiltása, mert maguknak a pártoknak a léte és tevékenysége eredendően antidemokratikus, mivel az egész hatalom megragadására irányul a rész (pars), vagyis egy érdekcsoport által, aki legyőzi és totálisan leuralja a többit. Arról nem is beszélve, hogy a mai pártok cégek és az adott gazdasági oligarchia strómanjaiként funkcionálnak, működésük így nem más mint a politikai piac felosztása és totális kontrollja. Pedig kezdettől hamis előfeltevés, hogy a politika pusztán piac volna, melyet „választások” néven kiírt tenderekkel megnyerhetnek „párt” néven bejegyzett cégek.
A „mi legyen a program?” és „hogyan győzhetnénk meg róla a többséget?” típusú pártlogikát követő demagógia (azaz a szó eredeti értelmében népvezetés) eleve tévút, a bázisdemokrácia zsákutcája. Nem kell tartani attól, ha épp nem elég hangzatosak az adott helyi közösségünk problémáira helyben adható válaszok és nem fognak azonnal milliókat mobilizálni, mert ebben éppen demokratikusságuk ismérveit kell felismernünk! A tömegmédiában terjesztett agresszív pártmémek, melyeket rögtön milliók skandálnak és kényszerítenek rá politikai ellenfeleikre pontosan annak példái, amit minden tekintetben el kell kerülni: populizmusuk és öncélú népszerűség-hajhászasuk éppúgy messziről kerülendő mint agresszív pártosságuk (az ellenség-gyártás pártlogikája). A pártlogika eleve megosztó és valóságos háborút vív a hatalomért, hogy legyőzze ellenfeleit, míg a civil önszerveződéseknek békés konszenzusra kell törekedni, partnerként kezelve a többi szervezetet, nem riválisként és pláne nem ellenfélként vagy ellenségként.
Egy zuglói alapszervezetnek nem kell mindenben egyet értenie egy pécs-uránvárosival vagy keszthely-kertvárosival és nem is az a cél, hogy legyőzzék vagy meggyőzzék egymást igazukról, hanem az, hogy megtanuljanak szolidárisan együttműködni konkrét ügyek mentén, aminek lényege pont az, hogy végleg leszokjunk az ideológiai törésvonalak mentén történő politizálásról és a gyakorlati feladatokra, a közös cselekvés éppen konkrétan elénk kerülő feladataira fókuszáljunk. Ad absurdum semmilyen ideológiai kérdésben nem kell egyetértenünk, ha megtanulunk együttműködni a valós gyakorlati ügyekben, emberileg újjáépítve az elnyomó rendszerek és látszatdemokráciák által lerombolt kölcsönös bizalmat és szolidaritást, az egyének és kis közösségek között. Minden más pótcselekvés, mellébeszélés.
Főleg a pártkommunikáció gumicsontjain végzetes hiba rágódni (ilyen az épp „aktuális” tömegmédia botrány, kitiltás-ügy vagy gyurcsorbán nyilatkozat), mert amíg ezen rágódunk-köpködünk és elfogadjuk, hogy a tömegmédiában, illetve annak gazdaságpolitikájával nap mint nap megetessen a rendszer, addig a gyakorlatban ennek gazdáit szolgáló kutyák maradunk, még ha néha morgunk és ugatunk is. Egy percig sem kell az orbánokkal és gyurcsányokkal foglalkozni, civil energiákat ilyesmire pazarolni végzetes hiba, mert ehelyett csak és kizárólag azzal érdemes foglalkozni, hogy saját politikai közösségeinkben (munkahelyeken, klubokban, családokban, falusi vagy városi közösségeinkben) senki se válhasson a többségen uralkodó-zsarnokoskodó vezérré. Hatalmat csak olyannak szabad adni, aki tutira nem vágyott rá és neki is csak esetileg, egy adott ügy kapcsán lehet konkrét mandátuma az adott közösségtől. A népképviselet mindig a demagógia eszközévé válik és eleve leszoktatja az embereket a civil politizálásról, az önszerveződésről, ami pedig az egész folyamat lényege. A világszerte ma egyre sikeresebb civil mozgalmak így működnek.
A FORRADALOM CSAPDÁJA
A pártprogram mellett a másik különösen veszélyes illúzió és csapda a „forradalom”: mintha egycsapásra át lehetne valahogy venni a hatalmat és ezzel a rendszer jobbá válhatna. Történelmi példák sokasága alapján a gyakorlatban rendre pont az ellenkezője szokott bekövetkezni.
A harmadik évezred új civil politizálási modelljének lényege pont az, hogy nem erőszakosan globális változásra törekedünk, hanem helyi önszerveződéssel kezdjük megoldani a problémákat, lépésről lépésre, kicsiben, pragmatikusan és békés úton, konszenzusra törekedve, szolidárisan, de nagyon határozott fellépéssel és hatékonyan hálózatosodva. Ami persze szemléletváltásként egyfajta morális forradalmat jelent, de semmiképp sem olyan módon vagy erőszakos eszközökkel, amire általában forradalomként utalnak, a francia forradalom vagy a kommunista forradalmi törekvések történelmi példái mentén.
A KONKRÉT PROGRAM MAGA AZ ÖNSZERVEZŐDÉS, ILLETVE EZÁLTAL FOGALMAZHATÓ MEG HITELESEN
Újra és újra visszatér a kérdés: mindezek alapján mégis mi a konkrét program? Mit kell most tenned, kedves olvasó? Ezt csakis az adott közösségen belüli nyílt párbeszéd „mondhatja meg”. Mindenki tagja különféle kis közösségeknek: azokat kell először demokratizálni és ezáltal erős, közös érdekeiért határozottan fellépő közösséggé tenni. A szabad gondolkodás és cselekvés lényege, hogy ezt senki se mondhassa meg kívülről vagy „felülről”, se az egyéneknek, se közösségeiknek.
Az önkormányzatiság elve és gyakorlata mentén lehet csak hitelesen újjászervezni a demokráciát. Minden hatalmat a helyi közösségeknek! Nem pártoknak (azaz multiknak vagy pártvezéreknek, „szovjeteknek”), nem a gazdasági elemzőknek, bankoknak, nagyhatalmaknak, hanem a helyi közösségeknek kell dönteni minden őket érintő kérdésben és ezek hatékony szolidaritási hálózatainak kialakítása a megoldás. Ehhez az egész gazdasági-társadalmi modell gyökeres átalakítása szükséges, de ezt a feladatot ezen a bolygón úgyse spórolhatjuk meg és tovább halogatására sincs már lehetőség.
*
Nem kell túllihegni a nagy alapelvek kérdését, mert Mahatma Gandhi prímán megfogalmazta a civil önszerveződés máig érvényes fő alapelveit és hatékonyságának kulcsát: „Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban”. és „Először figyelembe sem vesznek, aztán nevetnek rajtad, aztán harcolnak ellened, és aztán nyersz”.
Mi vajon melyik stádiumnál tartunk ma? A világszerte terjedő Occupy mozgalmak, az Anonymous, vagy sok más, kevésbé ismert civil alternatíva erősödése, illetve a karhatalmi erőszak egyre kétségbeesettebb alkalmazása ezekkel szemben a nagy múltú nyugati pártdemokráciákban is, annak egyértelmű jelei, hogy az utolsó fázisba került a civil társadalom és az oligarchia globális küzdelme. Már nem mi vagyunk marginális „antiglobalisták”, hanem a multi-oligarchia kezd defenzívába kerülni, ellenfeleiktől ellesett gerillamarketing módszerekkel próbálják ideig-óráig megtartani pozícióikat. Az eredetileg a tömegek kontrolljára konfigurált internet is kezd kicsúszni totális ellenőrzésük alól és ellenük fordulni, a civil önszerveződés egyik fő terepévé és eszközévé válni.
Ugyanakkor Magyarország a világszerte becsődőlő és recsegő-ropogó globalizáció egyik utolsó végvárának tűnik, ahol még mindig nagyon sokan nem akarják érzékelni a változást. E tekintetben a XX. századi iparosítási programmal előálló Orbán alig különbözik nyugatpárti ellenfeleitől, akik egy hanyatló amerikai világhatalomtól várnák saját országuk szabadságának biztosítását, ahelyett, hogy belátnák: saját érdekeinket senki sem képviselheti megfelelően rajtunk kívül. Se Orbán, se Putyin, se Obama, se eurokraták, csak mi magunk.
*
A dolog rém egyszerű, mert nem másoknak valahol máshol kell elkezdeni a megoldást helyettünk, vagy a mi nevünkben, hanem mindenkinek épp ott, ahol épp van. Ne tegyünk úgy mintha ez nem lenne sokkal konkrétabb feladat, mint a világmegváltásról vagy az ország jövőjéről mellébeszélni.
A világ és az ország jövője is a te utcádban, a házadban és a kertben kezdődik, nem utolsósorban azzal, hogy szót érts a szomszédokkal, és egyáltalán: beszélj velük! Ahol laksz az feltehetőleg egy település, melynek vannak konkrét problémái – ezek pedig végső soron nyilván összefüggnek a globális felmelegedéssel is, de az utóbbit nyilván nem azzal lehet megoldani vagy kezelni, ha máshonnan várunk megoldást, hanem azzal, hogy helyben elkezdjük. A többi probléma kezelési elve és gyakorlata sem különbözik. Ha pedig bárki elhiszi, hogy nem ezzel lehet végső soron globálisan is megoldani a problémákat, az nettó tévedésben van. Persze ma ők vannak többen, de épp ezért fontos, hogy minél többen mutassanak helyben más példát, mert egy adott helyen egy adott ügyben mindig nagyon hamar el lehet érni a kritikus tömeget és a globális tendenciák megfordítását. Utána pedig már csak a hálózatosodás hatékonyságán múlik, hogy mikor vezet ez globális szinten is fordulathoz.
Azonban ettől teljesen függetlenül, önmagában jó cél már most bármelyik közösségben a demokratikus önszerveződés és helyi érdekérvényesítés. Hagyjuk már a kicsinyes, lusta és gyáva tömegemberek szempontját, hogy hát mégis hányan fognak támogatni, hányan csinálják ezt már most így vagy hányan fognak engem utánozni... Nem mindegy? Csak az a fontos, hogy te és én jó ügyet szolgáljunk, felelősséget vállaljunk és CSINÁLJUK VÉGRE.
A többi a többiek dolga. Hiteles program csak ez lehet, illetve bármi, ami ezáltal fogalmazódik meg az adott közösségben. Kicsiben, lépésről lépésre. Olyat se látott még senki, hogy egy rendetlen házban egycsapásra rendet teremtettek, mert ott is úgy lehet rendet rakni, hogy az egyik sarokban nekiállunk és így haladunk tovább. Az Ország házában és a közéletben se lehet máshogy rendet tenni. Valahol el kell kezdeni. Te ott, én itt. Ahol épp vagyunk. Ez önmagában tökéletesen elegendő, hogy dominó-elvként és konstruktív gyakorlatként elindítson egy minden másnál gyökeresebb, valódibb, hitelesebb és hathatósabb változást a társadalomban.