Tényleg, hol vannak?

2014. július 10. 21:29

A jobboldali értelmiség önként és dalolva bevonult a mai orbáni rendszerbe, amelyben viszonylag jól él, állami megbízásokat kap az érdekhálózat részeként. Interjú.

2014. július 10. 21:29
Béndek Péter
168 Óra

Kereste, de megtalálta-e azokat a kormánypártiakat, akik számára elfogadhatatlan, hogy a kormány meghamisítja a történelmet, koncepciógyanús pereket indít a civilek ellen és megkurtítja a sajtószabadságot?

Egyelőre még csak keresem a kormányzati politikától független és a nagyon erős jobboldali centrummal szembefordulni képes, valódi jobboldali értékrendet képviselő hazafiakat. Azokra a konzervatív értelmiségiekre szeretnék rábukkanni, akik meg tudják vizsgálni az ön által felsorolt, a baloldal számára kedves témákat, és képesek önálló, nyugat-európai értelemben is elfogadható álláspontot képviselni.

Azt írja: azért lenne szükség rájuk, mert mára alig maradtak jogállami kapaszkodók, már rég felborult a hatalommegosztás, a súlyok és ellensúlyok rendszere. Ön szerint a jobboldal demokratikus része nem látja ezt, vagy csak nem veszi tudomásul?

A jobboldal orientációs pontja nem annyira a demokrácia, mint inkább a nemzet. A mai kormány látványosan másfajta demokráciával próbálkozik, amely szakít a korábbi, az európai standardokhoz jobban alkalmazkodóval, és helyette létrehoz egy teljesen új politikai kultúrát. Ennek vagyunk szemtanúi. A jobboldali értelmiség egy része viszont azért van elbizonytalanodva, mert nem látja, mi lesz ennek a vége.

De van-e határ, amelyet a demokratikus jobboldal már nem enged átlépni a hatalomnak? Meddig tarthat a nemzeti lojalitás, a pénz fogsága, a félelem a pozíció elvesztésétől vagy a karriervágy?

A jobboldali értelmiség önként és dalolva bevonult a mai orbáni rendszerbe, amelyben viszonylag jól él, állami megbízásokat kap az érdekhálózat részeként. Gondolok az újságírókra, a kutatóintézetekben dolgozókra, bizonyos vállalkozókra, akik az államtól függve alkalmazotti értelmiségiként közvetlen módon Fidesz-érdekeket képviselnek. Ők kockázatosnak tartanák az anyagi biztonságból való kiszakadást. Részben mert nincs hova kivonulni, másrészt képtelenek önálló, autonóm szellemi és anyagi központok létrehozására. Ráadásul az ide tartozók jó része még támogathatónak is tartja a kormányzati politikát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 159 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pinter68
2014. július 11. 13:12
"Tényleg, hol vannak?" Ez egy nagyon fontos kérdés, de válasz jó ideje nincsen rá. Néha, egy-egy igazán kritikus ügy kapcsán (lásd. a III/2-es Tasnádi) vannak felhorkanások. Néha úgy tűnik, mintha megmozdulna valami. Aztán pár nap alatt az a kevés is elenyészik és megy minden tovább, anélkül hogy bármi is történt volna. És a jobboldali véleményformálóknak ismét csak az a legfontosabb mondanivalója, hogy akkor vajon rasszista-e a baloldalnak az a része, amelyik támogatja Pásztor Albertet. És ki beszél ma már akár egy szót is a Tasnádiról? Szánalmasak. És minden tiszteletem Béndek Péteré, aki magányos Don Quijote-ként rendületlenül hirdeti az igazi jobboldali konzervativizmus értékeit.
marko11
2014. július 11. 10:33
Tényleg, hol van pl. Bogár László kitűnő írása a Kádár korról? (Aki kádárnépezést vár, ne olvassa el, mert nincs benne!) http://magyarhirlap.hu/cikk/687/Kadarkor_sulyos_orokseg Mindenesetre elküldöm a Mandiner szerk.-nek!
kispufi
2014. július 11. 09:17
ha már valaki hiteles bezzegkonzervatívnak gondolja magát, akkor azért egy történelemhamisító-kormányozós kérdésnél elegánsan megköszöni a beszélgetést. de hát aki dudás akar lenni, annak Geréb Ernőnél is gerébernőbbnek kell lenni.
imres
2014. július 11. 08:12
Ez faszfej pont ugyanolyan, mint az ismerősöm. Az is konzervatívnak vallja magát, miközben nyomatja a bal-liberális propaganda-szöveget.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!