Deviza, Kúria, kormány

2014. június 12. 07:30

Hazánknak a rendszerváltást követő negyed évszázad alatt még nem sikerült kialakítani egy általánosan elfogadott álláspontot a bankok szerepéről.

2014. június 12. 07:30
Róna Péter
NOL

Mindennek tükrében a Kúria leendő jogegységi határozatának első három kérdése rossz. Az első feltételezi, hogy a tranzakció része egy tényleges árfolyamkockázat, amit a kérdés szerint »korlátozás nélkül a fogyasztó visel«. De nem ez a tényállás, hanem az, hogy az árfolyam alakulása alapján az adós a felvett összegnél többet/kevesebbet fizet vissza, a különbözetből pedig a bank gazdálkodik. A kérdés, miszerint a kockázat áthárítása a fogyasztóra »tisztességtelen-e«, csak akkor lenne értelmezhető, ha egy valós kockázat valós áthárításáról lenne szó.

A második kérdés szintén rossz, mert nem teszi világossá, miről kellett volna a pénzintézetnek tájékoztatást adni: a szerződés által életre hívott tényleges folyamatokban rejlő kockázatokról, a fogyasztó által vállalt kötelezettség kockázatáról, vagy úgy általában az árfolyam-ingadozások okozta veszélyekről?

A harmadik pedig minden alap nélkül feltételezi, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás önmagában nem döntheti romba az érvényes szerződés előfeltételét, miszerint az »a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezése«.

A Kúria nehéz helyzetben van. A jó döntéshez megalapozott tényekre van szükség, amelyek sajnos nem állnak sem a Kúria, sem a társadalom rendelkezésére. Az utolsó két kormány megbocsáthatatlan mulasztása, hogy nem hozott létre egy olyan független, megfelelő szakértelemmel rendelkező testületet, amelyik megállapította volna a devizahitelezéshez fűződő összes operatív tényt. Mindaddig, amíg ez a mulasztás fennáll, a rossz kérdések és rossz válaszok kockázata velünk marad, és a kormány nem lesz képes a gondot megnyugtató, a társadalom számára is érthető módon rendezni. A gazdasági növekedésre gyakorolt káros hatásról pedig ne is beszéljünk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2014. június 12. 11:52
Komoly mulasztást követtek el az egymás utáni kormányok: nem kérdezték meg Róna Pétert, hogy mit csináljanak. Megbocsájthatatlan.
Kárpáti Zoltán
2014. június 12. 11:17
"Hazánknak a rendszerváltást követő negyed évszázad alatt még nem sikerült kialakítani egy általánosan elfogadott álláspontot a bankok szerepéről." Dehogynem. A szerepük egyértelműen negatív a magyar társadalomra nézve. Hasznuk meg nem nagyon van.
Tündér_Lala
2014. június 12. 09:05
Kéremszépen, kóval messzebbről kezdeném a kérdések feszegetését (a címsor alapján). Valóban mi a bankrendszer feladata ? Mennyiben tesz jót e feladat ellátásának, hogy a bankrendszer többsége idegen bankok magyarországi leányvállalatai, akik bár nehezen bizonyítható módon, de elég nyilvánvalóan kartel megállapodásokat kötöttek ? Milyen törvényi feltételek állnak fenn ma és min kellene változtatni ahhoz, hogy a szereplők (gazdasági és polgári) hiteligényét elfogadható (kitermelhető) áron kiszolgálják, hatalmukkal ne éljenek viszza ? Az előzmények és a helyzet elemzése és a válaszok kidolgozása alapvetően szükséges, amit bizony pénzügyérek felelős közreműködésével lehet csak megoldani. Valahol itt kezdődnének a kérdések és az ezekre adott válaszoktól függ a magyar gazdaság fejlődése. A gond persze az, hogy itt megint a fennálló világrend (a pénz korlátlan hatalma) ellen kellene fellépni.
deflator
2014. június 12. 08:30
Róna Péter már hosszú évek óta jósolja az euro összeomlását. Évekkel ezelőtt megjósolta, hogy Orbánt Merkelék most már le fogják váltani. És ennek érdekében minden követ megmozgat, hogy újra az álnok, cinikus és erőszakos banda szabaduljon rá Magyarországra. Még a devizahitelesek nyomorúságát is meglovagolja e cél érdekében.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!