Minimálbér, szolidaritás, hamis vádak

2014. június 30. 13:14

Szerintem csak elefántcsonttoronyban élő tudósok és ifjú kormánytisztviselők képzelik azt, hogy a minimálbérnek bármilyen hatása van a lakossági jövedelmi helyzetére.

2014. június 30. 13:14
Ansinn
Kapitalizmus

A hazai kis- és középvállalatoknak a magas minimálbérek mellett két lehetőségük van: mivel a méretgazdaságosság a nagyok oldalán van, nekik mást – egyedi, a vevő igényeihez alkalmazkodó terméket, szolgáltatást – kell kínálniuk, ahol épp a kicsiségükből adódó előnyöket – rugalmasság, személyre szabott ügyfélkezelés, ilyesmi – tudják elfogadtatni a vevőkkel. Tudják: az úri szabóság nem a ruhagyárral versenyez. A gond ezzel az, hogy a speciális, egyedi termékek és szolgáltatások iránt szűkös a fizetőképes kereslet, ráadásul az ilyesmi helyhez is kötött. (Pesten nem készítenek öltönyt párizsi megrendelőnek. Hacsak nem tartózkodik éppen itt.) Ráadásul ehhez magasan képzett és még sokféle egyéb kiemelkedő képességgel rendelkező munkatársakra van szükség.

A másik lehetőség a nagyon olcsó, alacsony színvonalú – de azon belül persze stabil, megbízható minőségű – termék előállítása, szolgáltatás nyújtása, általában szintén szűk helyi piacra. A ruha-példánál maradva: ilyen a javító, átalakító szabó, aki kifordítja a kabátot, felhajtja a nadrágot, beveszi a szoknyát. Ez nem magas presztízsű munka, nem is igényel speciális tudást, képességet, ezért nem lehet sokat elkérni, minden apró költséget le kell faragni ahhoz, hogy a valahogy elműködjön a bolt. Sarokházat a tulaj sem fog venni a jövedelemből, de itt egyszerűbb munkák végzésére képes, alacsonyabb végzettségű segédek kellenek a mester, a szakember mellé. Na, őket nem éri meg túl magas minimálbér mellett foglalkoztatni. Mi meg csodálkozunk, hogy hova tűntek a régi javító-szerelő kisiparosok.

Persze, megvannak azok, csak máshol, mint korábban. A fent említett, be nem jelentett bérek kifizetéséhez be nem jelentett bevétel is kell. Ön mikor kért számlát a vízcsap megjavításért, vagy a kert felásásáért? Minél súlyosabbak a vállalkozó nyakába rakott terhek, annál inkább lecsökken a regisztrált tevékenysége, és annál többet visz át lesz a szürke-fekete zónába. Sokan egészen eltűnnek ott. Mára kiépült a legális gazdaság mellett egy alternatív, amiről nem születnek statisztikai adatok, nem követhető nyomon a társadalombiztosítási és adóbevallásokban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2014. június 30. 19:52
Ilyen halandzsa után nekem az jön be,hogy az önkinevezett közgazdászok országa vagyunk. Ha belegondolok,hogy a kampányban az mszp nettó 100.000 Ft minimálbért ígért,akkor ez a szuperközgazdász Ansinn gyerek nyakig van a szarban . Legalább annyit tenne meg,hogy néha olvas is!!!
Box Hill
2014. június 30. 17:08
A gazdaságtörténetbe ez a döntés pont azért került bele, mert van hatása a jövedelemszintre: Ausztráliában már 1907-ben meghatározta Higgins főbíró, hogy a minimál bér mértéke az, amit egy szakképzetlen munkásnak fizetni kell heti 48 órás munkáért, hogy eltarthassa vele háztartásbeli feleségét és három gyermekét. Tehát a kapitalizmus egyik fellegvárában, ott, ahol más társadalmi berendezkedést nem is ismertek (a bennszülöttek világán kívül) a minimálbért a munkás szükségletei alapján határozták meg, nem a munkaadó fizetési képessége alapján. Ezzel azt is meghatározták, hogy aki mást alkalmazni akar, annak tudnia is kell vállalkozását versenyben menedzselni. Más kérdés, hogy ebből a kommunisták iskoláinkban mit tanítottak.
balbako_
2014. június 30. 15:56
A minimálbér a magyar KKV helyzetét tudja nagyban rontani. (Miután ők adják a munkavállalók többségét óvatosan lehet csak emelni)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!