Piketty és az egyenlőtlenség

2014. május 01. 10:39

Miért probléma az egyenlőtlenség növekedése per se, ha egyébként közben a legszegényebbek is abszolút értelemben jobban élnek?

2014. május 01. 10:39
Peterisz
Kapitalizmus

Piketty fő érveit a következőképpen lehetne összefoglalni: az utóbbi évtizedekben a tőke megtérülési rátája ( r ) folyamatosan a gazdasági növekedési ráta ( g ) fölött van többek között annak köszönhetően, hogy a munkát könnyen lehet tőkével helyettesíteni (wonkabb olvasóknak: a két tényező közötti helyettesítés rugalmassága abszolút értékben 1-nél nagyobb). Ez ahhoz vezet, hogy a tőke részesülése a nemzeti össztermékből nő a munkáéhoz képest, előrevetítve egy olyan korszakot, ahol »mindenkin a szupergazdagok uralkodnak majd«. Piketty könyve önmagában megérne egy alapos ismertetőt és kritikát, de mivel a könyvet még nem olvastam (bár a szerző empirikus munkásságát, amin a könyv nagyrészt alapszik, ismerem valamennyire), erre egyelőre nincs módom.

Legyen elég itt annyi, hogy Piketty és szerzőtársai egy új módszer segítségével, népszámlálási adatokat és archivált adóbevallásokat vizsgálva térképezték fel a vagyoni egyenlőtlenségek alakulását a fejlett világban az utóbbi kb 150 év során. Ezen adatok alapján azt a következtetést lehet levonni, hogy a vagyoni egyenlőtlenség növekvő trendje csak egy relatíve rövid időszakban, a II. világháborút követő évtizedekben vált negatívvá, azóta ismét növekszik. Kérdés azonban, mennyire van igaza Pikettynek akkor, amikor ezt a trendet a jövőre vetíti.

Erősen megkérdőjelezhető ugyanis, hogy a tőke megtérülési rátája valóban növekedni fog-e a jövőben (különösen figyelembe véve a kockázat szerepét, amit Piketty elhanyagol), másrészt amennyiben igaza van Pikettynek, az egyben a bérek növekedését is jelentené, ami viszont (gondolom én) szerinte is jó. És itt érkezünk el a legfontosabb kérdéshez: miért is probléma, ha a tőke relatív részesedése nő a gazdaság tortájából a munkához képest, ha egyébként a munkajövedelmek is nőnek? Miért probléma az egyenlőtlenség növekedése per se, ha egyébként közben a legszegényebbek is abszolút értelemben jobban élnek?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2014. május 02. 15:03
"" Az egyik ok a szakképzett munkaerő iránti növekvő kereslet. ... Ez azonban főként két ok miatt nincs így. Az egyik, hogy az egyének különböznek intellektuális adottságaikat tekintve, így a “kiművelt emberfők” számának van egy természetes felső határa. A másik ok az, hogy az oktatási rendszer nem tudott lépést tartani a technológiai fejlődéssel, sokkal kevesebb képzett munkaerőt tudott kitermelni, mint amennyire az ilyen munkaerő iránti kereslet megnövekedett. "" A napokban hallottam egy elemzőt! Keresett egy külföldi itt befektető cég 50 hegesztőt. 8-at találtak! 90 óta leépítették a szakmunkás képzést. Pedig arra lenne kereslet.
talán
2014. május 02. 14:52
T. Piketty:" ... a munkát könnyen lehet tőkével helyettesíteni..." Tipikus liberális gondolat - DSK hatás. Továbbfejlesztve: hagyományos család helyett egyneműek kapcsolata./ a legszegényebbek is élveznek/ Piketty: " a legszegényebbek is jobban élnek"
duzur
2014. május 02. 10:45
Tudományosan bízonyított, hogy jóval elégedettebbek azok a népcsoportok ahol a vagyoni különbségek kisebbek -miközben a szegények is szerényen meg tudnak élni-, mint ott ahol lent is valamivel jobban élnek de nagy a szakadék a társadalmi csoportok között. Vannak különbségek amiknek semmi köze sem érdemekhez sem igazságos elosztáshoz. Az ilyesmi nagyon rontja a közhangulatot és ezáltal az életminöséget is.
Valodi
2014. május 01. 11:12
Felice Capretta, (olasz) www.ffek.hu "Ami elkezdődik, véget is ér, amit lehetett, már elmondtuk, a rendelkezésünkre álló idő lejárt. Már csak egy valamit tehetünk, kicsit jobban figyelni önmagunkra, szeretteinkre, s mindarra, ami örömet okozhat még nekünk. A gazdasági válság végső állapotába jutott, a természet egyre nagyobb szélsőségekkel bünteti hibáinkat, az éghajlatunk végletessé vált. Az Új Világrend, az NWO, már Rómába is elért egy még emberarcot viselő diktatúrával. Nincs értelme kiáltozni: ég a ház, mert már jó ideje lángol, s mi eljátszottuk az esélyt, nem tudjuk megfékezni a tűzvészt. Mindezt látva, úgy véljük, elértük azt a pillanatot, amikor a menthetetlenül süllyedő hajó kapitánya az utolsó vezényszó kiadására kényszerül: „Mentse magát, aki tudja!” — a válság, globalizált világunk szétesése az utolsó szakaszához érkezett. Nem maradt időnk. Nincs miről beszélnünk. Túl késő már felhívni az emberek figyelmét, hogy ébredjenek fel és cselekedjenek végre. Ha valaki holnap reggel úgy ébred, megteszi, amit tenni kell, már elkésett, néhány évvel, vagy akár csak néhány hónappal ezelőtt kellett volna cselekednie. Minderre felhívtam a figyelmet. Adatokat, híreket szállítottam, melyek segíthettek a döntésben, a megoldáskeresésben. Nem kész recepttel dolgoztam, csak finoman, hogy elsősorban rajtatok múljon a döntés. Tettem ezt addig, amíg volt értelme. Immár túl késő."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!