Az EP-választások tétje Európa számára

2014. május 16. 15:26

Egy EU-szkeptikusabb és széttöredezettebb parlament jobban egymásra utalhatja a néppártot és a szocialistákat, akik ketten együtt továbbra is a szavazatok több mint felét adják majd.

2014. május 16. 15:26
Inotai G. András
Index
„Az előrejelzések 15-25 százalék közé teszik az »EU-szkeptikusok« arányát, függően attól, hogy pontosan mely pártokat tekintenek  »EU-szkeptikusnak«. Ez mindenképpen jelentős erősödés a jelenlegi 8-10 százalékhoz képest. Ugyanakkor nagy kérdés, hogy ezek a képviselők képesek lesznek-e egy vagy akár több önálló frakciót alapítani, és azt egyben tartani. Ehhez minimum 7 tagállamból összesen minimum 25 képviselőre van szükség. Ezek közül az első feltételt nem egyszerű teljesíteni, ha fontos kérdésekben – például a külföldi munkavállalók jogai vagy az állam gazdasági szerepe kapcsán – jelentős véleménykülönbség van egy frakció különböző nemzetiségű tagjai között.
Ha létre is jön egy vagy több egységes EU-szkeptikus frakció, akkor is kérdéses, hogy ezek a konkrét jogszabályjavaslatokról hogyan fognak szavazni. Kis túlzással az EU létjogosultságát alapjaiban megkérdőjelező képviselőknek elég lehet egyetlen szavazógombot felszerelni, hiszen minden olyan esetben, amikor igennel szavaznának egy javaslatra vagy akár egy módosító indítványra, végső soron legitimálnák az uniós döntéshozatalt.

 

A valóságban ennél gyakorlatiasabb megközelítés várható. Például a most véget érő parlamenti ciklusban sem utasított el zsigerből minden egyes uniós ötletet az amúgy az unióból való kilépés mellett kampányoló angol Függetlenségi Párt. Az viszont borítékolható, hogy a viták hevesebbek lesznek, és összességében valamivel nehezebb lesz megszerezni a szükséges többséget az európai integrációt előbbre mozdító javaslatoknak. Egy EU-szkeptikusabb és jobban széttöredezett parlament pedig jobban egymásra utalhatja a két nagy pártot (a néppártot és a szocialistákat), akik ketten együtt továbbra is a szavazatok több mint felét adják majd.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Radikalis
2014. május 17. 10:17
Ha az érdek úgy kívánja , úgyis lesz együttműködés
kjkj945
2014. május 16. 16:52
András G. INOTAI András G. INOTAI Tel.: +32 (0) 2 298 50 42 BERL 9/119 Andras.Inotai @ ec.europa.eu Feladatok: - Intézményi kérdések és ügyek: GRI - Kapcsolattartás az Európai Parlament és a nemzeti parlamentek - Kapcsolattartás a Régiók Bizottságával, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, Ombudsman Felelősség kívül portfolió: - Jogérvényesülés, alapvető jogok, állampolgárság - Igazságügyi Bizottság
Akitlosz
2014. május 16. 16:51
"egymásra utalhatja a néppártot és a szocialistákat," Ebből is látszik, hogy a narancssárgák csupán sápadt vörösök.
A_Haza Bölcse
2014. május 16. 15:47
esetleg érdemes lenne megvizsgálni hogy mitől erősödnek az euroszkeptikusok és az eurobuzernyákok miért nem képesek megoldani az emberek problémáit. 26 millió munkanélküli van európában, de az EP-nek csak az fáj hogy "a zorbán ötpercenként átírja az alkotmányt" meg jókat vitáznak a "vallási jelképek használatáról". aztán meg csodálkozni fognak ha felhúzzák őket a lámpavasra, vagy leterelik őket a Rajna-parta egy kis belelövetésre
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!