„Gyakran kritizálja az új választási rendszert. Az április 6-i voksolás eredményét legitimnek fogja tekinteni?
Mivel a rendszer minden új eleme a Fidesznek kedvez, ha az ellenzék nyer, akkor a választási rendszer ellenére nyer, ha viszont a Fidesz nyer, abban valamilyen mértékben a választási rendszer is közre fog játszani. Így a Fidesz esetleges győzelme nem lesz teljes mértékben legitim, azt teljes joggal lehet majd megkérdőjelezni. A Fidesz győzelme minden szempontból katasztrofális lenne, azért is, mert együtt kellene élnünk egy nyilvánvalóan illegitim eredménnyel, amelyet a politikai közösség egy része - beleértve engem is - nem fog elfogadni.
Ha ellenzékbe kerül az ötpárti szövetség, hogyan fog reagálni erre a helyzetre?
Nagyon súlyos kérdés, hogy milyen ellenzéki politikát lehet folytatni egy olyan rezsimmel szemben, amely választási győzelmét részben az erőfölénnyel való visszaélésnek köszönheti. Fontos, hogy legyen erre egy közös stratégiája a szövetségnek. Az biztos, hogy mi, PM-esek a parlamentáris demokráciákban szokásos ellenzéki attitűdöt föladtuk a ciklus végére, és 2011 decemberében a parlamenti láncolással elkezdtünk egy radikálisabb ellenzéki politizálást. Az igazi nagy kérdés szerintem az, hogy mit fog csinálni a civil társadalom, amely láthatóan elfáradt az elmúlt időszakban. Egy ilyen típusú rendszerkísérlettel szemben a parlamenti ellenzék nem tud önmagában fellépni, az ellenállást társadalmasítani kell.
Jól érzem, hogy erre egyelőre nem létezik közös stratégia?
Győzelemre készülünk, ezért arra van stratégiánk. Már csak pedagógiai és pszichológiai okokból sem foglalkoznék részletesebben azzal, hogy mi van akkor, ha mégsem nyerünk.”