Vegyetek még tőlünk, mocskos kapitalisták!

2014. március 08. 15:47

Annál nagyobb függetlenségről ábrándozni, mint amit a nyugat nyújthat, mellébeszélés. Csak a függetlenség nyugaton a társadalmat illeti, nem az akarnok miniszterelnököket.

2014. március 08. 15:47
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

A szolgáltatók továbbra is nyereséget termelnek, abszurd – használja ki Orbán az átlag ember irigységét. (Persze, mert a csökkenő világpiaci energiaárak miatt a rezsicsökkentési kampány annyira azért nem bántotta őket.) Ami azt illeti, én nem is a szolgáltatókat féltem, úgy vélem, lehet non-profit módon is üzemeltetni energiacégeket: a profitot a tendenciózus pro-profit hírmagyarázók rendszeres összekeverik a beruházási és fenntartási ráfordítások forrásával – ami propaganda a javából a másik oldalon. Non-profit alapon is lehet beruházni és hatékonyan működtetni (ha van verseny), a probléma nem itt van, hanem a kormánypropaganda által keltett szemléletben, hogy a profit rossz, immorális, amitől a keresztény magyar ember jobban teszi, ha elzárkózik. (Miközben a keresztény magyar közpénzszivattyúk halkan duruzsolnak.) A profitellenes szemlélet gyökeresen torzítja a magyar közgondolkodást az érdemmel, a hatékonysággal, a minőséggel, a felelősséggel, az értékteremtéssel, a versenyképességgel kapcsolatban: úgy tesz, mintha ezeken átlépni erény volna, és lehetne erényesnek lennünk, hogy közben a mocskos EU-tól és a mocskos kapitalistáktól várjuk, hogy eltartsanak minket, amit el is lehet érni néhány unortodox eszköz bevetésével. Sajnos nem lehet. Ez a fajta magyaros "cselvetés" már nagyon régóta idegen Európától, és tartósan nem űzhető errefelé. A fentebb említett katartikus korrupció legfontosabb hatása ezért nem a közvagyonon és a közpénzeken érezhető, hanem a közmorálon: Orbán rendszere alapvetően rombolja az emberi (erkölcsi és alkotói) kiválóság többezer éves civilizációs hagyományát. Barbár, idegen, keleti – mucsai, ha tetszik (ha nem). Nem lehet büntetlenül űzni.

Magyarországon nyomor lesz, ha nem vagyunk végre hajlandók elfogadni a nyugati civilizációt szőrüstül-bőröstül (minden kényelmetlenségével, vélt igazságtalanságával és kényszereivel együtt). Hab a tortán, hogy annál nagyobb függetlenségről ábrándozni, mint amit a nyugat nyújthat, üres mellébeszélés. Persze a függetlenség nyugaton a társadalmat illeti, nem az akarnok miniszterelnököket.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hakos
2014. március 09. 13:49
Ez a cikk kb "az örök időkre a Szovjetúnióval" szellemi szintjén mozog. Béndek elvtárs pedig teljesen félreértette, hogy mit jelent a nyugati civilizáció, amikor olyanokat leír, hogy "ha nem vagyunk végre hajlandók elfogadni a nyugati civilizációt szőrüstül-bőröstül (minden kényelmetlenségével, vélt igazságtalanságával és kényszereivel együtt)." Ugyanis a nyugati civilizáció éppen ennek az ellentéte.........
Peter8811
2014. március 09. 07:28
"1000 A Mi Hazánk" Csak pont ez az egy nem a tiétek, pedig intenzíven vettétek el a magyar parasztoktól a földet Nyuszó Muszó.
Berecskereki
2014. március 08. 19:17
Jó nagy kutyulmány Béndek úr írása és semmi köze sincs a közgazdaságtanhoz. Már a fogalmak is csúsztatva, elferdítve jelennek meg és keverednek, amelyre azért van szüksége a szerzőnek, hogy a hamis állításait alá tudja támasztani. A profit azt jelenti, hogy a bevétel nagyobb, mint a költségek. Másként fogalmazva; a befektetésnek hozama van. Ez nemcsak a kapitalizmusra jellemző, hanem az állami vállatokra is, legfeljebb nem profitnak, hanem nyereségnek nevezik. A profitorientáltság pedig azt jelenti, hogy a versenyszférában a profitorientált cégek a profit egy részét visszaosztják – osztalék – a tulajdonosok, befektetők részére. A nonprofit jellegű cégeknél, szervezeteknél is van profit, csak nem kerül visszaosztásra, hanem az igénybe vevők hasznára fordítódik. Másként fogalmazva; Nem haszonszerzés, vagyonszerzés az elsődleges cél. A profitot a cél szerinti tevékenységre kell fordítani. Van még az úgynevezett extraprofit, amely klasszikus értelemben azt jelentené, hogy időlegesen a technika, technológia fejlesztésével az átlagosnál nagyobb profit elérése. Napjainkban azonban ebben a fogalom a gyakorlatban megjelenik az árkartell, a monopolhelyzet, a mesterségesen felfuttatott kereslet, vagy visszafogott kínálat (hiánycikk mesterséges létrehozása) vagy fajlagosan az ár emelése a profit tömegének a fenntartása érdekében. Ebben a körbe vehető az is, amikor a Horn kormány értékesítette az energia cégeket és 8 %-os profitot garantált. Az árképzés pedig egy másik műfaj. Nos ezeket tessék figyelembe venni és újra fogalmazni a „szerzeményt”.
KannibálTatárÚr
2014. március 08. 18:44
"Persze a függetlenség nyugaton a társadalmat illeti, nem az akarnok miniszterelnököket.” Aztán a társadalom független az ME-től. Anarchia keletkezik. Na, ez a liberális szélhámosok célja. Rendezett társadalom nem élhet vezetők nélkül. Csak úgy megjegyzem, ha a kijevi lázongók az USA-ban lőtték volna a rendőröket, hány marad belőlük életben? Otthon meg tudják ők tartani a rendet, csak külföldön terjesztik az anarchiát. Az USA-ban elnöki rendszer van. Jóval nagyobb hatalommal, mint nálunk az ME-nek van. Azt megilleti a szabadság?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!