Amikor a politikus beszél

2014. február 17. 10:36

Amit ma tudunk a politikai helyzetről és a Fidesz által eddig követett stratégiáról, azok alapján egy alapvetően rossz beszéd nem tűnik annyira rossz választásnak.

2014. február 17. 10:36
Török Gábor
törökgáborelemez

„A lényeg nem a beszéd minősége, hanem a politikai haszna. Botcsinálta kremlinológusként nem tartom lehetetlennek, hogy abban a helyzetben, amelyben a Fidesz van, ez egy kifejezetten adekvát szónoklat volt. Mi is a kormánypárt első számú érdeke 50 nappal a választás előtt, ha valóban olyan jelentős előnnyel vezet, ahogy a közvélemény-kutatások ezt mutatják? Egyrészt a saját szavazóinak mobilizálása, másrészt a kampányhangulat hűtése, minimalizálása. A mobilizáció alapvetően nem egy beszéd feladata, sokkal inkább szervezés és erőforrás kérdése. Orbán Viktor persze mondhatott volna sokkal ütősebb, nagyobb figyelmet keltő beszédet, de – miként ez látható – ez a mai performance is meglehetősen tetszett azoknak, akik eleve szimpatizálnak a kormányfővel: ha nem is járult hozzá a saját szavazói mobilizációjához, azt biztosan nem veszélyeztette. Ugyanakkor egy igazán emlékezetes, sok vitát kiváltó, napokig a címlapokon szereplő, sokakat bevonó, megérintő (akár így, akár úgy) beszéd egyértelműen segíthette volna a kampányhangulat erősödését, esetleg lehetőséget adott volna az ellenzéknek arra, hogy belekapaszkodjon, érdemben támadja, széles körben vitassa. Ahogy a Fidesz számára az egyes lépéseiből kirajzolódó kampánystratégia alapján az lenne a legjobb, ha szinte észrevétlenül múlna el a kampány, könnyen lehet, hogy ugyanezt gondolták a szöveg írói a mai szónoklatról is.


Természetesen fogalmam sincs, hogy Orbán Viktor miért mondott ma ilyen beszédet. Lehet, hogy nem jutott elég idő az előkészítésre, lehet, hogy csak így sikerült, de az is lehet, hogy szándékosan akart - a kormánypárt kampánystratégiájába illeszkedően – biztonsági játékot játszani. Azt sem tudom, hogy helyes-e ez a stratégia, ez majd április 6-án kiderül, de amit ma tudunk a politikai helyzetről és a Fidesz által eddig követett stratégiáról, azok alapján egy alapvetően rossz beszéd nem tűnik annyira rossz választásnak.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2014. február 17. 14:43
Nem szeretném, ha Orbán tragédiáját a béka segge alatti színvonalon vegetáló bal-lib oldal jelentené egy csúnya napon. Merthogy lefelé húzza O. V.-t a magyar baloldal. (Mint minden ellenfelét, fennállásának 100 éve alatt.) Nincs pozitív hajtóerő a szocik, libik felkészültségében, nincs inspirációs töltet Orbán számára, a belőlük áradó primitívségükben. Ez egy nem előremutató helyzet. Egyetértek Berecskerekivel: a balosokkal szemben tilos az ironizálás. A brutális nyíltság az, ami megengedett. S ezt valóban elvétette annak idején O. V.
Wagner Hopkins
2014. február 17. 13:49
Milyen hígfejüek a politikai mikiegerek: Hagynának egy kicsit magamra, Krisztusuccse, magam megtörnék. De nyelvelnek, zsibongnak, űznek S nekihajtanak önvesztükre Mindig új hitnek, dalnak, tűznek.
blumen
2014. február 17. 13:05
Gyurcsányt azért kell komolyan venni,mert egyetlen komoly kihivója Orbánnak.Akit nem tudnak mással pótolni.Azok a választók akik elégedetlenek a mai sorsukkal/sokan vannak/azokat nem érdekli,hogy ki mit mondott 7-8éve!Egyet látnának jó szemmel: Végett vetni Orbán hatalmának.Sajnos erre nagyon rossz válaszok születnek "Fideszéknél!Békemenetes bohóckodás hiteltelen emberek szervezésében,Önámitó igéretek/4%-növekedés,stb.../közben meg a mutyis Unortodoxia folytatódik!
Berecskereki
2014. február 17. 12:55
Szerintem egy évértékelő, egy ciklust lezáró beszéd két nagy csoportba sorolható; Az egyik – köznapiasan szólva – termelés tanácskozás típusú. A másik ideologikus. Szerintem Orbán Viktor beszéde a másodikba sorolható be, ellentétben Gyurcsány Ferenc beszédével, amely egy kocsmai hőzöngésnek felel meg. Szükségtelennek tartom, hogy az ellenzéket provokálja a beszédjébe – ahogy erről egyik bekezdésben tesz más formában megfogalmazást TG – ehhez elég volt a teológiai idézet és a székely, kínai idézetekhez hasonló is. Amit viszont hiányolok, hogy keveset szólt és nem elég részletesen, a keleti nyitásról. Az utóirathoz. Szerintem ezt a beszédet nem lehet – értelme sincs – összehasonlítani a 2006-os miniszterelnöki jelölt vitával, mert a vitának egészen más volt a tartalma és a célja is. Orbán Viktor akkor is ironikus volt, amely ténylegesen felhergelte Gyurcsány Ferencet. Ez egyértelműen látszott a testmozgásán, s ezért folyamodott a végén a színpadias szerephez. Nos ekkor hibázott Orbán Viktor, ekkor kellett volna keményen visszavágni, amelyhez nagyon sok történetet lehetett kapcsolni. Ezt nem tette meg, helyette ironikus mosollyal ütötte el. Ez volt a hiba. Amit pedig oly sokan még ma is hangoztatnak, hogy Gyurcsány lemosta ellenfelét tévedésen alapszik, mert akkor is, de utólag különösképpen bebizonyosodott, hogy nem volt más amit előadott, mint ripacskodás. Az utólagos események pedig - a beszédének tartalmát és az öszödi beszédet is figyelembe véve - azt bizonyítják, hogy saját magát mosta le és végül padlót fogott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!