Svájc, kezdet vagy végállomás?

2014. február 13. 11:57

Ha úgy folytatódnak a dolgok az EU-ban, mint eddig, akkor hozzánk is hamarosan elérkezik a bevándorlási népszavazások kora.

2014. február 13. 11:57
Németh Áron Attila
DiploMaci

„Ellentétben tehát sok hazai és nemzetközi híradás sugalmazásával a svájciak nem teljesen, hanem részlegesen korlátozták az EU-s bevándorlást. Ettől még egy ilyen kvótarendszer amellett, hogy rendkívül nehezen kiépíthető, szembe megy egy kiemelten fontos uniós alapértékkel (emberek szabad mozgása), amit a tagállamok és az EU vezetői nehezen fognak lenyelni, de nem lehetetlen, talán éppen a jövőbeli sikerek miatt. De miért gondolom ezt? Azért, mert véleményem szerint a mostani EU-s bevándorlási politika sokszorosan bizonyította teljes alkalmatlanságát a megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerő kezelésére. Persze lehet szépíteni a dolgokat, de alapvetően azért a jelenlegi, »mindenki szabad mozogjon az EU-ban és kész« rendszer egyszerűen kontraproduktív és kész.

Egyrészről, mert növeli az EU-n belüli feszültségeket. Ne mondja nekem ugyanis senki, hogy a helyieket az Egyesült Királyságtól Hollandián át egészen Svájcig nem frusztrálja például az egyre növekvő lengyel, portugál vagy görög beszéd. Másrészről, mert a munkaerő szabad mozgása nem csökkenti minden esetben az EU gazdasági problémáit. Azért, mert például Németországban sok mérnökre lenne szükség, még sokkal több képzetlen EU-s állampolgár érkezik hozzájuk, mint képzett, akik ráadásul sok esetben nem is mérnökök, ergo sok esetben nem azok érkeznek és nem olyan számban, akiket a helyi munkaerőpiac valóban felszívna. Meglátásom szerint éppen ezért a feltétel nélküli bevándorlás minden érdekelt fél számára csak nehézségeket, és nem előnyöket okoz, amin változtatni kell. Természetesen, mielőtt megkapnám a szélsőséges jelzőt, hozzáteszem, hogy minden európai számára biztosítani kell a jogot, hogy egy jobb élet reményében eltarthassa magát és családját, vagyis, a szabad mozgás joga alapvetően jó és fontos alapelv. Azonban ennek nem szabad azt eredményeznie, hogy bizonyos emberek, politikusok és kormányok visszaéljenek vele. Érzésem szerint ezért ennek csak úgy van értelme, ha valamiféle keretrendszer közé van szorítva, mert annak, hogy valaki Budapesten koldul vagy Londonban, a két tagállam számára nincsen pozitív hozadéka.

A fentiek fényében tehát bízzunk a svájci politikusokban, jogalkotókban, hátha a saját problémájuk mellett a miénket is megoldják, és így a bevándorlás végre valóban egy olyan pozitív fogalom lesz, amilyennek valóban lennie kellene.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kiddush Hashem
2014. február 13. 16:14
Itt az ideje! Ha egy családtól megkérdezik, hogy jöhet-e valaki hozzájuk vendégségbe, akkor egy néptől még inkább meg kell kérdezni, hogy kit akar vagy nem befogadni!
bolá
2014. február 13. 16:06
A tőke (pénz), a munka és az áru (előállított termék vagy elvégzett szolgáltatás) együtt alkot egy rendszert – a gazdaságot: a tőkével és a munkával termelünk árut, amelyet pénzért (másképp tőkéért) cserélünk el. Kiragadva a rendszerből az egyiket – a munkát –, hogy annak a mozgását korlátozva majd megoldjuk a problémát, illúzió! Ez a gondolat mindennél nyilvánvalóbban állítja ki az elégtelent a mai main stream gazdaságtanról!
balbako_
2014. február 13. 14:34
Ez döntően nem ránk vonatkozik, ám annyiban a svájciaknak igazuk van, hogy amit ők, vagy eleik szorgalmából elértek, nem kötelesek megosztani mindenkivel.
heep
2014. február 13. 14:20
Nem tudom mit csodálkoznak egyesek azon, hogy (bár minket ez elég szarul érint) elege lett a nyugati államoknak a bevándorlókból. Növelik a munkanélküliséget, letörik a béreket, (vissza)élnek a szociális juttatásokkal, nem hajlandóak beilleszkedni, elfogadni, elsajátítani a helyiek kultúráját. A bűnözők nagyobb része már közülük kerül ki. Az Ázsiából, Afrikából származó bevándorlóknál már sokszor a második, harmadik generáció nem dolgozik, segélyből él. De a pofájuk nagy, követeléseik azok aztán vannak gazdagon. (mint a mi cigányaink egy jó része). Más kérdés, hogy azok után, hogy lerabolták ezek az államok a bevándorlók országait, kirabolták a természeti kincseiket, megvették és megszüntették a helyi ipart, kereskedelmet (kelet-Európa), ötöd annyi bért fizetnek az itt dolgozóknak mint otthon közel azonos teljesítményért ezért most csak megfizetik a bevándorlók elviselésével az eddigi jólétük számláját.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!