„- Az amerikai előadásában többek között arról beszélt, hogy a Fidesz egy »posztszovjet tagállamokra jellemző államirányítási modellt« épít ki, amely veszélyes mintaként szolgálhat más közép- és kelet-európai politikai erők számára is. Bokros Lajos szokta mostanában »újkommunistáknak« hívni a jelenlegi kormánypártokat. Baloldalról nem tévedés lekommunistázni a jobboldalt?
- Aktuális ideológiai divattól függetlenek azok a hatalomgyakorlási módszerek, amelyek a történelemben újra és újra visszatérnek és arról szólnak, hogyan tudják a hatalmat kevesek kisajátítani és sokak felett gyakorolni. Ez nem attól függ, hogy valaki kommunista, fasiszta, középkori reneszánsz fejedelem, vagy épp afrikai diktátor. Ezek a módszerek viszonylag hasonlóak. A Fidesz kormányzását nem ideológiai kérdésnek tekintem. Ők már régóta nem egy konzervatív párt, inkább egyszerre gyakorolnak jobb- és baloldali populizmust. Orbán Viktor régen megmondta, hogy nem arra kell figyelni, amit mond, hanem amit tesz. Ha megfogadjuk a tanácsát, akkor úgy tűnik, hogy a Fidesz elnöke a szovjet utódállamokban meglévő hatalomgyakorlási technikák felé viszi az országot. Azzal a különbséggel, hogy Magyarországnak nincsenek olyan extra energia- vagy ásványforrásai, amiből egy ilyen rendszer társadalmi elfogadottságát hosszú távon finanszírozni lehetne. Ennek hiányában pedig ezt a fajta, klánszerűen működtetett hatalmat először a tartalékaink, példáiul a nyugdíjpénzek feléléséből, majd az ide befektetett tőke megadóztatásával, a jövedelmek átcsoportosításával finanszírozták. De idővel ezek a tartalékok is elfogynak. Kívülről kell tehát a hatalomban maradáshoz szükséges erőforrásokat bevonni, erről szól többek között az Orbán-Putyin-paktum is. Hiszen az átmenetileg jóárasított orosz gáz rövid távon növeli a népszerűséget, az árát meg majd a paksi beruházásban fizetjük meg. (…)
- A választási kampány egyik legfontosabb témája egyértelműen a rezsicsökkentés lesz. A kormánypártok szerint Önök az elért csökkentés megszüntetésére készülnek, a szocialista Tóbiás József pedig legutóbb azt mondta a Népszabadságnak: éppen Önök fogják megvédeni a rezsicsökkentést azzal, hogy fenntartható és igazságos pályára állítják. A két állítás között erős eltérés van.