Nyílt levél Lázár Jánosnak

2013. december 20. 12:51

A két új atomerőművi reaktor felépítéséről való tárgyalásokat és az Oroszországgal való megállapodás minap bejelentett kilátásba helyezését Önök megalapozott parlamenti felhatalmazás nélkül tették.

2013. december 20. 12:51
Szél Bernadett
Lehetmas.hu

Tisztelt Államtitkár Úr!

Ön nemrégiben nyilatkozatot adott a Magyar Távirati Irodának és olyan tényeket hozott a sajtó, illetve a közvélemény tudomására, amelyek alapjaiban kérdőjelezik meg a kormány, illetve a mögötte álló körök jóhiszeműségét, demokrácia iránti elkötelezettségét, az alkotmányos értékekhez való viszonyát.

Levelem célja, hogy felhívjam rá a figyelmét: a két új atomerőművi reaktor felépítéséről való tárgyalásokat és az Oroszországgal való megállapodás minap bejelentett kilátásba helyezését Önök megalapozott parlamenti felhatalmazás nélkül tették. Ráadásul Önök szembe mennek egy teljesen egyértelmű ombudsmani állásfoglalással és az atomtörvény betűjével, illetve szellemével is. Azt gondolom, ezzel a magyar kormány, Orbán Viktor kormánya nagyon veszélyes vizekre evezett.

Önök már sokszorosan bebizonyították, hogy rossz gazdái a közpénzeknek. Jelenleg éppen az ország történetének legdrágább vasútvonalát építik az Alföldön, még arra sem véve a fáradságot, hogy legalább egy völgyhídnak vagy alagútnak látszó tárggyal álcázzák a lopást. De tíz- és százmilliárdokat vettek ki az adófizetők zsebéből a teljesen indokolatlan stadionépítési programjukkal, a trafikmutyival és a csempészdohány-piac ezzel párhuzamos felfuttatásával is.

Egy atomerőmű azonban más nagyságrend: itt minimálisan háromezer milliárd forintról, a magyar GDP 12 százalékáról van szó, továbbá az orosz birodalomtól való, a rendszerváltás keretében lerázott függőségünk újraéledésétől, az orosz energiaiparnak való szélsőséges mértékű kiszolgáltatottságunk további növeléséről és több generációra történő meghosszabbításáról, valamint egy olyan vállalkozásról, amely még a kormányhoz közel álló szakértők szerint is kizárólag ráfizetést fog termelni.

Szeretném emlékeztetni arra, hogy az a 2009-es országgyűlési határozat, amelyre visszatérően hivatkoznak, kizárólag „a paksi atomerőmű telephelyén új atomerőművi blokk(ok) létesítésének előkészítését szolgáló tevékenység megkezdéséhez szükséges előzetes elvi hozzájárulást” adta meg. Vagyis nem e döntés mögé bújva kellene a bővítési beruházást, sőt magát a tenderkiírást, a szerződéskötést, vagy a hitelfelvételt megkezdeni, ahogyan azt a 2011-es ombudsmani állásfoglalás is rögzítette.

A Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa 2011 tavaszán kezdeményezésekkel élt a kormány felé, tételesen leírva, milyen feltételei vannak egy jogi és politikai szempontból is elfogadható atomerőmű-bővítésnek: a hiányzó környezeti, energiapiaci és pénzügyi elemzések elvégzése, az eredmények megismertetése a társadalommal és az országgyűlési képviselőkkel, érdemi szakmai és parlamenti vita, majd a konkrét beruházásról a költségek, a technológia és a várható áramár ismeretében meghozott parlamenti döntés. Ezen feltételek közül Önök a 2011 tavasza óta eltelt időszakban egyiknek sem tettek eleget, ami alkotmányos szempontból is vitathatóvá teszi minden további, az atomerőmű-bővítésre vonatkozó intézkedésüket.

Azt a tényt is szeretném a figyelmébe ajánlani, hogy a független közvélemény-kutatások szerint a magyar lakosság nagyobbik fele nem akar a jelenleginél nagyobb szerepet szánni az atomenergiának az ország energiaellátásában, egy orosz részvétellel történő atomerőmű- bővítést pedig sokkal nagyobb arányban utasítanak el az emberek, mint ahányan Önökre szavaztak 2010-ben.

Tisztelt Államtitkár Úr! Önök most egy olyan lépés megtételére készülnek, amelyhez – ahogyan levelemben kifejtettem – a társadalmi és a megfelelő parlamenti felhatalmazás is hiányzik. Soraim célja, hogy figyelmeztessem rá: ha ezt a lépést megteszik, annak a demokráciában elképzelhető legsúlyosabb következményei lesznek. Hozzáteszem, a választási kampány nem a nevetséges rezsihazugságról fog szólni, ahogyan Önök szeretnék, hanem arról, hogy akarunk-e az ország eladósítása árán további évtizedekig a drága és veszélyes nukleáris energia árnyékban, orosz kvázi-gyarmatként létezni. Az LMP pedig mindent meg fog tenni azért, hogy a közvélemény megismerje ennek a kalandor ötletnek a kockázatait, a kiagyalóit és a végrehajtóit.

Egyben felszólítjuk a kormányt, hogy tegyen eleget az ombudsman ajánlásának, tárja az atomerőmű-bővítés tényeit és számait a legfőbb népképviseleti szerv, vagyis a parlament elé, és a beruházásra feljogosító megalapozott országgyűlési döntés híján tartózkodjon minden olyan cselekedettől és elköteleződéstől, amely ennek az értelmetlen, pazarló és az ország érdekeivel ellentétes projektnek a megvalósítását szolgálja.

Tisztelettel:

Szél Bernadett

az LMP társelnöke, frakcióvezető-helyettes

a Fenntartható fejlődés bizottságának alelnöke

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Wendriner
2013. december 20. 15:08
Dilettáns liba!
hátakkor
2013. december 20. 14:33
Elég megalapozott a parlamEnti felhatalmazás
Hogyisvan
2013. december 20. 14:22
Látom, így karácsony előtt nagyon aktívak a fidesz droidjai! Biztos szép prémium üti a markukat! Lesz mivel letörölni a szájukat!
kunzoo
2013. december 20. 14:05
Ha jól tudom nem is nőne az atomenergia részesedése, hanem a leálló blokkokat váltanák ki az újakkal. Tán azt hiszi a kisasszony az áram csak úgy jön a konnektorból? Vízerőmű:nem kell. Biomassza erőmű:nem kell. Gázerőmű:nem kell. Atom: nem kell. De áram, az legyen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!