„hvg.hu: Említhetnénk egy másik esetet is. Részt vehet-e a megfontolt politikus benyomását keltő Bajnai Gordon egy olyan tüntetésen, ahol Orbán-szobrot döntenek, majd körbehordozzák a fejét?
Sz. V.: Ezzel vitatkoznék. Azt előzőleg tudtuk, hogy lesz szobordöntés. Ez rendben is van, nem is értem az általam nagyra tartott véleményvezérek fanyalgását. Ami utána történt, az szerintem elfogadhatatlan, és Dopeman szerepeltetése sem az ízlésemnek való. Ugyanakkor egy olyan országban, ahol 23 évvel a rendszerváltás után sok embernek félnie kell, egy szobordöntögetés – mint politikai geg – belefér. Ettől nem kell elhatárolódni, Bajnai Gordon ott egy nagyon kemény, Orbán-rendszert bíráló beszédet mondott. Szerintem azért volt végül ellentmondásos az eset fogadtatása, mert a szobordöntés után hibákat követtek el.
hvg.hu: Meg lehet-e így ragadni a középen álló, a radikális akcióktól idegenkedő szavazókat?
Sz. V.: Abban egyetért az MSZP és az Együtt 2014, hogy a bizonytalanok megszólításán keresztül vezet az út a választási sikerhez. De a bizonytalanok tábora sem homogén, legalább 2-3 féle választó van a bizonytalanok közt. Sosem gondoltuk, hogy a célközönségünk az angol konzervatív szavazóhoz mérhető közönség. Az ilyen performance-októl esetenként idegenkedő városi diplomás értelmiség csak az egyik csoport. Ugyanakkor vannak a bizonytalanok közt alacsonyabb státuszú, alsó-középosztálybeli választók is, akiket megtört az elmúlt 6-8 év válsága, és van bennük jogos indulat. A mi támogatóink között vannak baloldali szavazók, akiknek hagyományosan az MSZP volt a pártjuk, de valamiért úgy érzik, hogy 2010-re elveszítették a pártjukat. És vannak olyan támogatóink, akik 2010-ben – életükben feltehetően először – a Fideszre voksoltak. Higgye el, Bajnai karakteréből több szobordöntögető akció sem tudja kimosni azt a higgadt, nyugodt kormányzási időszakot, amikor egy évig az MSZP támogatásával irányította az országot.
hvg.hu: Nem lehet, hogy a szobordöntögetés az MSZP-vel kötött szeptemberi megállapodás következménye? Úgy tűnik, mintha a Mesterházyval folytatott versengés a szavazatokért – és a miniszterelnökségért – kényszeríti rá a higgadt politikus imidzsét építő Bajnait, hogy egyszerre szóljon a dühös és az értelmiségi szavazókhoz. Ezt a nagy néppártokban a szerepek leosztásával szokták áthidalni.
Sz. V.: Rólunk legfeljebb a politikai ellenfeleink és a szövetségre készülő barátaink híresztelték, hogy az új SZDSZ vagyunk. Mi eleve, már a párt alapításakor egy néppárti stratégiával léptünk be a politikai térbe. Egy heterogén szavazói bázisú, balközép-centrista néppárt szeretnénk lenni. A választási szövetség megkötése, a közös egyéni képviselőjelöltekben való megegyezés csak megerősítette azt, amit első perctől mondtunk, hogy mi nem az MSZP kárára akarunk növekedni. Most mindkét párt arra törekszik, hogy az el nem kötelezett szavazókat szólítsa meg, és a meglévő választóit aktivizálja. A Szolidaritás mindig megünnepelte a születésnapját, és az Együtt 2014–PM egy olyan szövetség, melyben a tagszervezetek önállósággal rendelkeznek, nem kell a többi tagszervezettel mindenben 100 százalékig egyeztetniük.”