Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Három évig azt sem lehetett tudni róla, hogy egyáltalán él-e, azt pedig sejteni sem lehetett, hogy még mindig pártelnök. Jó ez így.
„A rendszerváltás utáni Közép-Kelet-Európa első igazi softdiktátorává vált. Gazdaggá tett egy kiválasztott réteget, megnyirbálta a demokratikus rendszert, határozottan az euro-atlanti integráció ellen fordult, sarokba szorította a kisebbségeket, meghurcolta politikai ellenfeleit, és még sorolhatnánk egész oldalakon keresztül. Szlovákia miatta maradt ki első körben a NATO-bővítésből, és majdnem lemaradt az Európai Unióról is. Míg külföldön Lukasenkával emlegették egy szinten, addig nemzeti demagógiával hülyített népe szájtátva nyelte 19. századi ideológiáját. A népnek pedig jó ideig tartott a kijózanodás.
És ez a kijózanodás volt az egyetlen pozitívum az egész Mečiar-korszakban. Az, ahogy véget ért. Az, ahogy a nép azt mondta, elég. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, hét durva év kellett. Sokk kellett. Mert K-Európa népe türelmes, sokszor egyenesen birka. Sok mindennek kell történnie ahhoz, hogy elzavarjon egy hazug és korrupt vezetőt. S annál később döbben rá egy rendszer elviselhetetlenségére, minél finomabban és minél lassabban van adagolva. A mečiarizmus előnye az volt, hogy intravénásan adagolódott, mert a vezér kapzsi volt. És a környezete is. Na, ezt köszönhetjük Mečiarnak. Hogy a birkákat is sokkolni tudta.”