„Eddig sem volt könnyűnek mondható az MSZP és az Együtt–PM egymásra találása, de az egyéni körzetekről való tárgyalások mégis mintha hirtelen akadtak volna el. Mi volt az a pont, ahol felborult a menetrend?
Személy szerint most pénteken éreztem először azt, hogy megakadtak a tárgyalások. Mi nyitottan és kompromisszumkészen folytattuk az egyeztetéseket. Egy korrekt és komoly javaslatot tettünk az asztalra. A megelőző két napot végigbeszéltem a megyei elnökökkel, hogy hol és miként lehet még jobban figyelembe venni a tárgyaló partnerek érdekeit. Ennek lett az eredménye, hogy harmincöt választási körzetet átengedtünk volna, amelyből húsz-huszonkettő győzelemre esélyes körzet volt. Ezeken felül akart legutóbb Bajnai Gordon további hat-hét erős szocialista körzetet kicserélni; így például újpesti, nyíregyházi, komáromi, miskolci vagy pécsi kerületeket. Menet közben viszont az is kiderült, hogy több olyan jelöltjük van, akiket bediktáltak ugyan mint lehetséges indulójukat, az érintettek azonban nekünk határozottan cáfolták, hogy az Együtt–PM színeiben indulnának a választáson, tehát még számos nyitott kérdés maradt, éppen ezért engem meglepett ez a menetrendet felrúgó fordulat.
Bajnai Gordon egyfajta, kutatáson alapuló előválasztást javasolt a miniszterelnök-jelölt személyéről. Ön ezt azzal fejelte meg, hogy ne csak önök között, de a 106 egyéni körzet lehetséges indulói között is legyenek előválasztások. Ez utóbbi nem csak arról szól, hogy sarokba szorítsa az Együtt–PM-et, hiszen tudhatóan nincsen mindegyik körzetben saját jelöltjük és szervezetük?
Bajnai javaslata nem előválasztás, hanem közvélemény-kutatás. Az viszont eddig is minden hónapban volt, és lesz is. A nyári hónapokban Bajnai Gordon és én is végigjártam az országot, ami után a kutatócégek már megmérték a támogatottságokat; vagy úgy is mondhatnám, amit szorgalmaznak, azon valójában már túl vagyunk. Ami pedig a mi javaslatunkat illeti: nincs benne semmilyen provokáció. Mindössze abból indultam ki, amit a tárgyaláson végig hangsúlyoztak, vagyis hogy mind a 106 körzetben el tudnak önállóan indulni. Ehhez pusztán annyit tettem hozzá, hogy ha a miniszterelnök-jelöltek kapcsán megkérdezzük az embereket, és lehetővé tesszük, hogy érveljenek saját személyük mellett, akkor úgy fair, ha ezt a többi jelölt esetében is biztosítjuk. Ez így tisztességes. Ráadásul két hét alatt le lehet vezényelni a folyamatot. A valós verseny mindig jobb, mint egy kutatás. Bajnai Gordon személyesen ezt a forgatókönyvet egyébként megfontolandónak tartotta, vagyis ez egy közös megoldás lehet.”