Tabula rasa

2013. augusztus 28. 19:22

Személyesen hallottam, amikor egy magyarországi bankvezér elmesélte, hogy felhívta telefonon az anyabank egyik potentátja, és azt kérdezte tőle: nem lesz ebből baj?

2013. augusztus 28. 19:22
Kiss Gergely
Magyar Hírlap

„A devizaalapú jelzáloghitel-szerződések óriási erőfölényt adtak a bankoknak, amelyek egyoldalúan tudták változtatni a kamatokat és a különböző díjakat. Kiszámolták, hogy az elmúlt időszakban mennyire követték a törlesztőrészletek változásai a svájci frank mozgását. Az eredmény azt mutatta, hogy 68-75 százalékban. Ez azt jelenti, hogy 25-32 százalékot a bankok lenyúltak. Személyesen hallottam, amikor egy magyarországi bankvezér elmesélte, hogy felhívta telefonon az anyabank egyik potentátja, és azt kérdezte tőle: nem lesz ebből baj? Mármint abból, hogy idegen fizetőeszközben adósítják el az egész országot. A magyar szakember utóbb megvallotta azt is, hogy tévedett, valóban nem így kellett volna csinálni. Késő bánat…

Az állam felelőssége pedig abban áll, hogy sem a jegybank, sem a pénzügyi felügyelet nem szabott gátat a folyamatnak. Mondhatni, hogy a válságot senki nem látta előre… Igen ám, de más országokban valahogy mégis sikerült kordában tartani ezt a fajta eladósítást. Döbbenetes, hogy az államnak sem volt annyi előrelátása, hogy ezt így mégsem kellene. Ehelyett a lakosságot olyan konstrukciókkal fűzték be, amely példa nélküli a világban. No persze, miért várnánk kontrollt azoktól a szocialista kormányoktól, amelyek maguk is élen jártak az ország eladósításában. A bankoknak pedig megjött az étvágyuk, évi hetvenmilliárd forintot kaszáltak a devizahitelezésen.

A szocialista kormányokból ne felejtsük ki Bajnai Gordon »szakértői« kabinetjét se, és ne felejtsük el azt se, hogy Bajnai miniszterelnöksége idején született az úgynevezett banki magatartáskódex, amely szentesítette az egyoldalú szerződésmódosítás intézményét, holott éppen annak kellett volna véget vetni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szalámis hegedű
2013. augusztus 29. 13:41
"A szocialista kormányokból ne felejtsük ki Bajnai Gordon »szakértői« kabinetjét se, és ne felejtsük el azt se, hogy Bajnai miniszterelnöksége idején született az úgynevezett banki magatartáskódex, amely szentesítette az egyoldalú szerződésmódosítás intézményét, holott éppen annak kellett volna véget vetni." Egy magatartáskódex nem törvény, nincs kötelező érvénye. A törvény addig is ismerte a szerződés egyoldalú módosításának intézményét. Mert Orbán jobban teljesít.
elfelejtette
2013. augusztus 29. 13:37
"Döbbenetes, hogy az államnak sem volt annyi előrelátása, hogy ezt így mégsem kellene." Aki szakmabeli, ismeri a nemzetközi gazdaság működését, az tudhatta, hogy nem lesz jó vége. Ha a hitelfevétel ennyire a fogyasztási oldal hajtja végre, az értelemszerűen kevésbé produktív. Ha nem produktív a hitelfelvétel, akkor a hitelek halmozódása megállíthatatlan. Amint megdrágul a forrás, a adósok terhei megugranak. Vagy úgy, hogy a fedezetük elértéktelenedik, pl. ingatlankarch, vagy devizahitel esetében az egzotikus valuta, maiben az elszámolás folyik, az hirtelen megdrágul. 1974 folyamán kedztünk el felvenni hiteleket dollárban és egyéb keményvalutában. Olyan devizákban, amilyenekből nem vfolt igazán bevételünk. 1979-ben már megszorítások voltak, 1980 - 81 -ben pedig IMF segítségre szorultunk. Nem feltűnő a hasonlóság? Az a közgazdász generáció, Feket Jánossal az élen, amelyik ezt megtapasztalta, sőt, fekete János esetében, tevőlegesen részt vett ebben, hogyhogy nem volt tisztában a kockázatokkal? Tisztában kellett hogy legyen vele.
Nomine
2013. augusztus 29. 06:45
márpedig egyszer hopp, másszor kopp és nem csak az embereknek, de a bankoknak is! bizony ám
Castro
2013. augusztus 28. 21:31
Jó hogy a bankárok hirdetnek a mandin...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!